
La Luna
Kvinna ·
När vågar man börja köra bil?
Hej! Som rubriken lyder. Hur har ni gjort? Fått för rekommendationer?
Sortera efter

Anonym användare
Puffar! Vill också veta :)
Gilla

Venus
Kvinna ·
Jag körde bil fyra dagar efter op. Inte det skönaste jag har gjort, men det gick. Det är ju inget som kan gå sönder, så det är ju ens egna smärta som begränsar. :)
Gilla

sara2013
Kvinna ·
på mina papper står det att jag kan göra det efter 7 dagar. Idag körde jag första gången och då har det gått tio dagar. Kände mig som en nybörjare... att växla och ratta kändes i bröstmusklerna kan jag säga. kommer nog vänta några dagar till innan jag ger mig på det igen.
Gilla

Zippzon
Kvinna ·
Eftersom min man var hemma med mig i 8 dagar, så behövde jag inte köra. Så efter 8 dagar körde jag, och det gick bra, men att svänga var inte så kul. Ett tips är att ta det VÄLDIGT lugnt i svängar och speciellt i rondeller...annars finns risken att man åker rakt fram idtället;-)
Gilla

Skruuf
Kvinna ·
Körde 4 dagen - men med automat och i en liten stad så det gick lungt :) har inte ännu vågar köra den äldre bilen som jag måste växla med :) fnissa * gubben får snällt köra den skrutten å jag har "hans" pärla ;P
Gilla

sara2013
Kvinna ·
Hahah ja att svänga var ju en historia för sig... snacka om att känna sig som en rookie!
Gilla

Marina
Kvinna ·
Det beror även på placeringen - framförbröst gör mindre ont.
Och det beror på vad man ev äter mot smärtan. Om man tycker smärtan är hanterlig p g a att man är full med morfin, är man kanske inte världens lämpligaste bakom ratten ändå. 😉
Att ratta mycket och växla mycket är jobbigare än att sitta stilla länge på raksträcka, så vad det är för typ av sträcka är också väsentligt.
Gilla

La Luna
Kvinna ·
Tack för era svar! :)
Gilla