
Elocin
Kvinna ·
När vågar man börja röra på sig?
Opereades i tisdags (bröstförstoring) och undrar när man kan börja röra lite på sig? Alltså typ våga ta ner ett glas från den övre hyllan, dra upp byxorna, sätta sig upp i sängen, sätta på sig jacka mm. Ni vet alla de här vardagliga sakerna. Är det bara smärtan som avgör eller ska man låta bli även fast det inte gör ont? Eller kan man göra det fast det gör ont...osv ;)
Sortera efter

MyDecition
Kvinna ·

Elocin
Kvinna ·
Ok, fint. Kanske borde utmana mig själv lite mer helt enkelt. Rädd för att jag ska fastna som jag är nu, haha ser ut som jag är stelopererad och 107 år. Jag var ute och gick idag, och det var rättt skönt förutom när jag frös, för då gjorde det ont ;) känns som om man skulle beh massage oxå, efter att ha suttit upp och sovit sen i tisdags.
Det ena bröstet är ju mera svullet och gör mera ont, men jag antar att det kommer ordna upp sig så småningom :)

MyDecition
Kvinna ·
Det är smärtan som begränsar dig, du kan göra allt som inte känns för obehagligt eller gör ont 🙂 ! Det är bara bra om man försöker röra på sig, för blodcirkulationens skull. Själv var jag ute och gick 40min dagen efter operationen. Kom dock inte så långt, kanske 1km ? Sakta men långsamt, *hehe* . Men tog ett tag innan jag fick på mig jackan helt själv,ungefär en vecka :P