Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
enivah profilbild

enivah

Kvinna ·

24 feb, 2013

Näsan efter sekundärt ingrepp - missnöjd (Bild)

Näsoperation - Näsplastik
HAPP. Mitt gips hade under ett par dagar börja släppa lite, har försökt tejpa fast det men eftersom det inte sitter tätt mot näsan ändå så tog jag bort gipset för att tejpa näsan ordentligt istället. Det gick på 2 sekunder, så löst satt gipset. Vad som gömde sig under gipset är inget kul. 
Jag opererades i augisti 2012 första gången och kort därpå visade det sig att knölen jag hade på näsryggen inte ville försvinna. Nu berodde detta på olika saker men huvudsaken är väl att jag hade en ordentlig knöl kvar, ni kan se mina bilder på min sida. 
Grejen är den att vid gipsborttagningen vid min första operation var näsan rak men bara någon timme därpå började knölen sakta men säkert titta fram. Ni ser kanske på bilden att jag nu efter min andra operation minsann har en liten knöl kvar på näsan. Den är inte stor, utan väldigt liten men jag är riktigt orolig då första gången syntes den inte ens när gipset togs bort utan smög sakta tillbaka, vad har jag då att vänta då det redan finns en liten knöl där nu?? Kan inte ens få till en bra bild med min iphone så att ni verkligen förstår varför jag har lite halvt panik... 
Just nu känns allt skit och jag är inställd på en tredje operation. Vet att det är vääääldigt tidigt att uttala sig om resultatet men jag har varit med om exakt samma visa tidigare och det känns som att historien bara upprepar sig. Jag är övertygad om att puckelhelvetet kommer att synas mer och mer och blääääää!! Förlåt.. Har svårt att vara konstruktiv just nu..
Aja, såhär ser min näsa ut iaf, 2 minuter efter att gipset togs bort och därför ser väl näsan lite extra äcklig ut men. Tejpade snabbt för den för jag vill inte se på skiten
17

Sortera efter

F23

Kvinna ·

24 feb, 2013

Hej! Du har opat dig med ca ett halvårs mellanrum när läktiden för en (full) näsop är minst ett år, så det är inte konstigt om du är väldigt väldigt svullen just nu, och särskilt på näsryggen eftersom det är där det verkar ha gjorts mest förändringar. Tycker inte du ska oroa dig utan ge näsan tid att läka - det tar tid, mer än vad man tror, och särskilt med två op under så kort tid. Du får helt enkelt ha tålamod. :) För övrigt tycker jag att din näsa är fin, även med den lilla knölen du har!
Gilla

enivah

Kvinna ·

24 feb, 2013

Tack för att du vill trösta mig men jag har väldigt svårt att tänka mig att det rör sig om svullnad då detta är typ exakt samma sak som hände förra gången. Jag är inställd på att det bara blir värre för att det blev värre första gången och som du säger så är läkningen mer komplicerad vid ett andra ingrepp så jag ser inte hur det kan bli bättre denna gång då mina förutsättningar bara minskar för varje operation.. Tror dessutom inte att jag blir så svullen ändå, för att första gången jag opades var den enda förändringen i stort sett att knölen kom tillbaka. Även Richard påpekade att jag inte var speciellt svullen, jag såg ingenting men hans tränade öga såg väl nåt. Men som sagt så är detta ett sekundärt ingrepp och jag kan inte riktigt uttala mig om svullnad och sådant än, tyvärr så känns det som att det här bara var början på ännu en lång process med näsplastik och allt vad det innebär... 
 
Tack ännu en gång det du skriver ändå, du kanske förstår varför jag är så uppgiven :/
Gilla

beliber

Kvinna ·

24 feb, 2013

Alltså, du gjorde en andra operation endast efter 6 månader då den första inte ens va färdigläkt, denna svullnaden borde sitta i typ dubbelt så länge. Tycker inte du ska va så himla negativ.. :) Sluta stirra i spegeln och för guds skull vänta 1 år innan du bestämmer dig för om du ska operera dig igen. 
För övrigt så tycker jag att din näsa är jättefin nu redan. :)
Gilla

enivah

Kvinna ·

24 feb, 2013

Jag förstår vad du menar men jag tror inte att det rör sig om svullnad. Jag är inget proffs men jag kan bara relatera till hur det gick första gången och det gick inte speciellt bra som ni kanske förstår. Det är väldigt lätt att säga att man inte ska tänka så negativt men jag ser att du också har opererat näsan och vet därmed vilken påfrestning det är både mentalt och fysiskt så jag tycker att det är lite okänsligt att avfärda det som lättfärdig negativitet.. Jag är väl medveten om att läkningen tar tid men det startade dåligt första gången och likadant nu så varför skulle jag tro att det skulle gå bättre denna gång...? Du måste förstå att jag direkt associerar denna upplevelse till den jag tidigare varit med om. Om det är rimligt eller ej får tiden avgöra men just nu känns det som att jag ska behöva göra om allt och klart att jag blir lite panikslagen då. Jag hoppas att jag om några månader kan skratta åt hur hysterisk jag var i denna stund men just nu känns det inget bra alls. Tänk dig att du opererat näsan för andra gången på kort tid, tror att nu ska allt äntligen vara över och det första du ser är som ett slag i ansiktet. Klart att jag är överkänslig just nu:/
 
Sedan vill jag understryka att jag inte hatar näsan som den ser ut nu, fine det är en liten knöl där som jag kan leva med men jag är bara rädd att det ska bli värre.
Gilla

Anonym användare

25 feb, 2013

Jag tycker din nya näsa är jättefin. Oroa dig inte så tidigt. Orsaken till din operation var just knölen, tror inte richard kan ha missat den. Och ifall det rör sig om någon komplikation är det inte så troligt att det sker så tidigt efter operationen, sånt sker efter en tid. Dessutom har jag läst att man alltid är mest svullen på det området som kirurgen har fixat mest, för din del området där du hade knölen. Och ifall kirurgen inte fixade något annat än knölen så betyder det att du är mest svullen på det området. Och ja, svullnaden kan vara hård. Själv opererade jag bort en knöl, efter någon månad märkte jag att knölen var tillbaka, i mindre version. Självklart blev jag jätteorolig. Men nu är den borta. Så ja knölar kan vara svullnad. Tycker inte att du ska vara orolig, du är nyopererad. Och dessutom en sekundär op, alltså längre läkningstid.
Gilla

operation

Kvinna ·

26 feb, 2013

Varför ska det vara så svårt att ta bort knölar?
Gilla

Korres

Kvinna ·

30 jul, 2013

Enivah- hur går det med näsan? Var det svullnad som syntes direkt efter gipset ramlat bort eller har du kvar en liten knöl?
Gilla

enivah

Kvinna ·

08 aug, 2013

Nope, nu snart 7 månader efter min andra operation är knölen inte bara kvar utan den blev lite större och vägrar ge med sig. Är säker på att det inte är svullnad för att exakt samma sak som hände efter första op (att knölen inte försvann och blev värre med tiden) har hänt igen men mildare typ, knölen är inte exakt lika stor som förut men inte speciellt mycket mindre heller :p
Gilla

enivah

Kvinna ·

08 aug, 2013

Knölen är idag mycket större än på bilderna jag la upp i första inlägget i den här tråden
Gilla

9April

Man ·

08 aug, 2013

Varför måste näsan vara spikrak? Jag tycker den e jättefin o som många skrivit så tror jag att du e svullen. Varför? Jo för att gipset håller svullnaden nere o när man tar bort gipset så samlas vätska över det opererade området. Jag vet inte hur du såg ut m gips men jag har gjort näsan 2 ggr o båda gångerna så var jag helt uppsvälld mellan ögonen ovanför näsan o när gipset togs bort såg det jättefint ut nån dag sen vandrade vätskan neråt och hela näsan var allmänt ful o degig. Det kom vätska ur porerna på näsan! Det TAR TID att bli av med svullnaden. Tro inte att du inte e svullen, särskilt inte efter op 2 för du kommer att vara mer svullen denna gången o det kommer att ta längre tid med läkningen, det vet jag.
Gilla

enivah

Kvinna ·

08 aug, 2013

Ett litet förtydligande: den här tråden är gammal och jag talar bara om för er att över ett halvår senare så är näsan fulare än vad bilderna jag tidigare lagt upp visar. Processen går liksom baklänges för mig haha, det blir värre med tiden. 
 
Jag är svullen, med knölen är nog inte svullnad. Min kirurg konstaterade 5 månader efter min försra operation att knölen jag hade då INTE var svullnad och beviljade en operation 6 månader efter "debuten" haha. Och jag var definitivt inte envis eller så utan han sa själv att han vill operera igen. Det handlar inte om svullnad för alla, även om majoriteten får problem som direkt härrör till svullnad och därmed försvinner med tiden men sedan finns det en mindre tursam skara som jag verkar tillhöra då det bara blir fel:S
 
Ska tillbaka till kliniken snart och få ett expertisutlåtande dock så :)
 
Gilla

enivah

Kvinna ·

08 aug, 2013

och ja, jag vet, det är min andra operation och svullnaden är värre och näsan har påfrestats ännu en gång men jag berättar bara vad jag tror, delar givetvis med mig av vad Richard säger sedan:)
Gilla

9April

Man ·

08 aug, 2013

Ja det låter ju som det mest logiska att prata med en kirurg. Vi som svarar kan ju inte veta utan skriver ju vad vi tror.
Gilla

Korres

Kvinna ·

08 aug, 2013

Enivah - vad tråkigt att knölen är kvar :/ den kan ju upplevas större än på bilderna du la upp för den övriga svullnaden gått ner och då syns knölen mer. Skriv gärna här när du har fått ett utlåtande från kirurgen när du varit på återbesök!
Gilla

enivah

Kvinna ·

09 aug, 2013

Jo precis, allt runt omkring har som sjunkit ner, svullnaden har avtagit vilket gör att knölen syns mer. Men men, uppdaterar efter att jag varit på kliniken:)
Gilla

Vikarika

Kvinna ·

27 okt, 2013

Hur har det gått för dig? Ska du göra en tredje op?
Gilla

Korres

Kvinna ·

17 nov, 2013

Jag är också nyfiken på hur det går för dig, har du varit på återbesök och isånnafall vad sa Richard? Har han nån förklaring till att knölen är kvar? Verkar som att det är ganska vanligt att det blir så även efter ett sekundärt ingrepp, jag förstår inte varför :S. Hoppas på att du får genomgå en tredje operation och att du då blir av med knölen!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem