Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lillahallonet profilbild

Lillahallonet

Kvinna ·

23 mar, 2016

NäsOp Dagbok! Ak, jonas röjdmark

Näsoperation - Näsplastik

Tänkte köra på en sån här dagbok :) opererade mig idag hos jonas. Orkar inte gå in på smådetaljer men jag måste bara säga att allt på AK är så PROFFSIGT! Jag bemöttes superbra, de var gulliga och pratade noggrant om allt de skulle göra och var allmänt gulliga. Jonas var på toppenhumör och hur redo att operera som helst, det såg ut som om det var julafton för honom hehe. Så jag kände att jag var i säkra händer. Än så länge har jag bara sett stygnen under näsan när jag byter kompress (elr vad det heter), men det ser riktigt bra ut! Jag flyttade in näsväggarna och målet med min op var att få en mycket smalare näsa framifrån samt fila ner tipp o liten knöl i profil. Det är klart att jag är nervös inför resultatet och förbereder mig på att må dåligt i början (för att man ser annorlunda ut), men just nu är jag bara såååå glad att jag gjorde det. När jag vaknade upp sov jag jätteskönt, hade inte fått ngt blodklegg då än så jag kunde andas med näsan vilket var EN ENORM LÄTTNAD. Nu å andra sidan är det svullet och blodtäopt under bandaget haha som förväntat. Kommer uppdatera min resa om hur det går. Om ni undrar något är det bara att fråga på :)

29

Sortera efter

stilettogirl

Kvinna ·

24 mar, 2016

melisabethlouise skrev:
Hahah så ball! Men åh,jag är skiträdd för sprutor, nålar osv!! :( jag sa att jag vill ha myycket lugnande och jag vill ha de direkt. Men dem sa att jag måste vara "klar i huvudet" när jag pratar med S-O... hur fick ni lugnande? Tablett? Spruta? :(
Om du ska få narkos, vilket typ alla får, så får du lugnande tabletter. Om du får Lättnarkos/lokalbedövning så sprutar Dom in det i armen ist. Men oavsett så Kommer du få sån där Kanyl i armen
Gilla

melisabethlouise

Kvinna ·

24 mar, 2016

Åh, jag hoppas dem kan ta hänsyn till min skräck för de & fixa de medans jag sover osv! :( jag har varit med om massa grejer, därmed fått skräck för det...
Gilla

Lillahallonet

Kvinna ·

24 mar, 2016

Tyvärr behöver de stoppa in kanylen för att kunna söva dig :(
Gilla

melisabethlouise

Kvinna ·

24 mar, 2016

Blö, trodde det var med sån lustgas(?)sån för munnen.. :( men då kanske jag är lugnare, medtanke på pillerna?
Gilla

Lillahallonet

Kvinna ·

25 mar, 2016

Jag personligen kan inte svälja piller så bra så de gav mig allt via kanyl :) gasen kom allra sist efter morfinet.... Men det gick så himla snabbt att jag inte minns mycket. Op Dagbok Dag 2: Jag börjar bemästra konsten att sova med öppen mun hehe, kan vakna i intervaller om 15min om nätterna, dricka vatten och somna om ;) sov iaf MYCKET bättre inatt än igår natt. Något mindre bra var väl att jag -tydligen- rör på mig mycket i sömnen - jag vaknade till inatt av att jag hade gett mig själv en propp rakt på näsan med armen i sömnen??? Det gjorte ONT och jag fick panik hahaha men allt verkar vara ok med näsan. Jag borde få sova i en tvångströjja.
Gilla

melisabethlouise

Kvinna ·

25 mar, 2016

Hahahah tvångströja
Gilla

larrebarre

Man ·

02 feb, 2017

Hej Alla! Kul läsning, var på min första konsultation hos Röjdmark idag. Just nu velar jag. Det enda jag är orolig över är ju typ broskbildning och att den blir ful, t.ex sån papegojnäsa eller sne. Men det bör den ju inte bli :P
Gilla

larrebarre

Man ·

15 feb, 2017

Lillahallonet skrev:

Jag personligen kan inte svälja piller så bra så de gav mig allt via kanyl :) gasen kom allra sist efter morfinet.... Men det gick så himla snabbt att jag inte minns mycket.

Op Dagbok Dag 2:
Jag börjar bemästra konsten att sova med öppen mun hehe, kan vakna i intervaller om 15min om nätterna, dricka vatten och somna om ;) sov iaf MYCKET bättre inatt än igår natt.
Något mindre bra var väl att jag -tydligen- rör på mig mycket i sömnen - jag vaknade till inatt av att jag hade gett mig själv en propp rakt på näsan med armen i sömnen??? Det gjorte ONT och jag fick panik hahaha men allt verkar vara ok med näsan. Jag borde få sova i en tvångströjja.

Jag rör mig också sjukt mycket när jag sover, måste lixom hitta den mest optimala positionen. Haha stackare som gav dig själv en propp, låter som något jag också kommer göra när det väl gäller för mig!
Gilla

Lillahallonet

Kvinna ·

18 feb, 2017

Jag tror att röjdmark är den sista du behöver oroa dig för gör en brosknäsa! Han är väldigt kompetent inom vad som är rimligt att fixa på en näsa och vad jag upplevde som en 'konstsnobb' fast med näsor haha.... tror nog att han gör sitt bästa för att vi är trots allt hans 'mästerverk'. En del av mitt brosk har gått ner vida kortisonsprutor, en del är kvar och det ska jag disskutera med honom på ettårsbesöket om en månad :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem