Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Hejrovbino profilbild

Hejrovbino

Man ·

27 jan, 2013

Näsoperation på sommaren?

Näsoperation - Näsplastik
Hej!
Tänkte bara fråga er vilken årstid ni opererade er näsa/ska operera er? Tänkte först göra det på hösten, men det kliar liksom i fingrarna så himla mycket!!
Vad är för-/nackdelar med att operera sig på sommaren? Hur länge efter op får man börja sola och börja använda solglasögon/glasögon? 
5

Sortera efter

Anonym användare

27 jan, 2013

Du kan sola ganska snart efter operationen, när alla blåmärken är borta vilket är ungefär 1-2 veckor efter operationen. När det gäller glasögon tror jag det gäller 1 månad efter, är dock inte helt säker. Men sen är det bra att veta när kliniken har öppet, många har sommarstängt och öppnar i slutet av sommaren. Nackdelen är väl att man inte kan vistas utomhus de första veckorna eftersom man är helt blå och svullen.
Gilla

beliber

Kvinna ·

27 jan, 2013

Jag opererade mig nu i vintras och jag skulle verkligen rekomentera det. 
Verkar himla jobbigt med gips när det är varmt eftersom det kliar väldigt mycket och är allmänt jobbigt.
Sen så tror jag att största nackdelarna med att operera sig på sommaren är p.g.a. solen, jag blev tillsagd att jag inte skulle sola på 6 månader och glasögon skulle jag undvika i minst 1 månad. 
Gilla

Alexis-x

Kvinna ·

27 jan, 2013

Jag hoppas få en operationstid nu i februari/mars eftersom det känns skönare att göra det när det ändå är kallt ute och man inte gör mycket. Man missar inte lika roliga saker. Näsan är extra känsligt efter operationen så om man opererar under sommaren måste man typ dränka näsan i solskydd för man ska egentligen inte sola på två månader, man får inte ha solglasögon på sex veckor, man får inte bada, man får inte träna på tre veckor. Sen vill jag gärna se extra snygg ut på sommaren så jag vill se till att majoriteten av svullnaden har gått ner vilket tar ca tre månader. Helst hade jag gjort det i december men hade inte åldern inne på.
Gilla

linneaa

/ ·

27 jan, 2013

vet någon om AK har sommarstängt? :0
Gilla

Korres

Kvinna ·

03 feb, 2013

Jag kommer nog bli tvungen att operera mig under sommaren, på grund av studier. Det känns lite jobbig eftersom jag älskar att sola. Har hört så mycket olika om hur länge man måste vänta med att vara ute i solen. Antar att det borde vara okej några veckor efter operationen om man är noga med att smörja näsan och har hatt och så. Är det nån som vet om det är okej att sola INNAN operationen?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem