Zirconia
Kvinna ·
13 feb, 2014
Näsplastik hos Per Windh, 10 veckor - bild
Näsoperation - NäsplastikHej!
Opererades av Per Windh för ca 10 veckor sedan. Enligt honom var det en rätt så omfattande operation. Min nässkiljevägg stack upp ovanför tippen mellan tippbrosken (syntes mest när jag skrattade så det är inte så tydligt på bilden nedan). Nässkiljeväggen var också en aning sned och han sa att den "ställde sig rakt upp" när han frilade den och därefter sänktes näsan med totalt 6 mm. Han skulle göra näsan rak och dra ihop tippbrosken, skrapa muskeln mellan näsa och överläpp då tippen kraftigt drogs ner när jag log samt fila ner på nässkiljeväggen eller ben (tror jag) underifrån mellan näsa och överläpp. Det sistnämnda då han tyckte jag hade flack profil som skulle bli knepig när han sänkte näsans höjd i samband med att han gjorde näsan rak. Framifrån ville jag inte att han skulle ändra något och jag ser ungefär likadan nut. Det jag har märkt är att näsan är liiiite bredare när jag skrattar nu jämför med förut, vilket inte är så konstigt med tanke på att han sänkt näsan så mycket. Vi hade pratat om att eventuellt flytta in näsvingarna men under operationen gjorde han bedömningen att det var onödigt. Han har sagt att vi kan se om det skulle behövas om ett år när näsan är färdigläkt då det handlar om ett litet ingrepp. Jag är glad att han lät bli så får jag se hur det känns om ett år när all svullnad har lagt sig :)
Efter op hade jag gips i totalt två veckor med gipsbyte efter en vecka. Jag tejpade sedan näsan i 6 veckor nattetid + en extra vecka varannan natt. Sover nu utan tejp.
Jag är rätt nöjd då det bara gått 10 veckor och ser att näsan förändras vecka för vecka :) Jag svullnar fortfarande upp rejält på morgonen och då är tippen superrund. Har fått instruktion att trycka uppe på tippen och bredvid i totalt 4 veckor efter tejpavslut, morgon och kväll. Känns som att det faktiskt hjälper.
Lägger upp en före- och efterbild så ni kan se eftersom det finns så få bilder från Per på forumet.
Kommentera gärna och ställ frågor.
Sortera efter
Qishmish
Kvinna ·
13 feb, 2014
Duenna
Kvinna ·
13 feb, 2014
Ampa
Kvinna ·
13 feb, 2014
Jag kan inte se dina bilder 🙁 Är det bara silvermedlemmar som kan se dem?
Zirconia
Kvinna ·
13 feb, 2014
Zirconia
Kvinna ·
14 feb, 2014
trikin
Kvinna ·
15 feb, 2014
Åh wow säger jag bara. Denna kirurgs namn ska jag lägga på minnet.
Supersnyggt.
Plante
Kvinna ·
16 feb, 2014
Har så lyst å se bildene da jeg også sterkt vurderer operasjon hos Per. Hadde det vært mulig å legge noen bilder i bronsjegalleriet? :/
Zirconia
Kvinna ·
16 feb, 2014
@Plante och @Ampa
Bilderna ligger nu även i mitt Bronsgalleri så ni kan se dem.
Zirconia
Kvinna ·
16 feb, 2014
@Plante och @Ampa
Bilderna ligger nu även i mitt Bronsgalleri så ni kan se dem.
Ampa
Kvinna ·
16 feb, 2014
Tack! 🙂
Verkligen ett supersnyggt resultat!!!!
Känns ännu bättre nu, mitt val av kirurg!
Plante
Kvinna ·
17 feb, 2014
Tusen takk!
Og gratulerer, det ble utrolig fint!😀Jattesnygt.
Plante
Kvinna ·
18 feb, 2014
Hva betalte du for operasjonen?
Zirconia
Kvinna ·
18 feb, 2014
Sara81
Kvinna ·
07 mar, 2014
Verkligen jättesnyggt!
Funderar stark på Per oxå.