Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Rj86

Rj86

Kvinna ·

NEEEEEEJ!!! Jag tog en Ipren!! Vad händer????

Bröstförstoring

FAN!! Har läst o läst dom där papperna SÅÅÅÅÅÅÅ många gånger. Men fick total hjärnsläpp imorses. Vakna med huvudvärk o efter några timmar tig jag en Ipren för att slippa, tänkte mig inte för min idiot!! Tre dagar kvar till Op!!!!! Vad händer nu???? Kommer jag få ställa in? O flytta fram.. orkar inte med mig själv nu! Nån som vet?

6

Sortera efter

Eemsa

Eemsa

Kvinna ·

Jag är inte säker men jag tror inte det är så farligt om du har tagit EN. Det är väl för att det är blodförtunnande som man inte ska äta Ipren innan. Men ring och fråga sköterskan på måndag, är säkert ingen fara.
Gilla
elenatiana

elenatiana

Kvinna ·

Läste en intervju med en väldigt erfaren amerikansk kirurg häromdagen där de frågade om mediciner och naturläkemedel som rekommenderas/inte rekommenderas innan operation och han nämnde värktabletter med samma innehåll som Ipren och sa att trots att de inte rekommenderar patienter att ta dessa innan operation har han aldrig varit med om att någon som HAR tagit typ Ipren har haft ovanligt lätt att blöda eller haft större blödningar än patienter som INTE tagit Ipren innan operation. Han menade alltså att just den rekommendationen var mer av en säkerhetsåtgärd än en viktig regel... Kan absolut inte tänka mig att det skulle vara nån fara, men ring och fråga kliniken så du känner dig trygg <3
Gilla
Rj86

Rj86

Kvinna ·

TACK för att ni tog er tid, skulle vara sååååå tråkigt att behöva skjuta upp det pga av detta misstag nu när att är roddat runt omkring med jobb osv. Typiskt mig.
Gilla
elenatiana

elenatiana

Kvinna ·

Haha förstår känslan exakt, får alltid hjärnsläpp och gör sånna där saker - framför allt när det gäller viktiga saker och det typ borde vara omöjligt att glömma för man tänker på det hela tiden. Tror inte du kommer behöva skjuta upp det! Ta hand om dig! (och GÖM all Ipren nu om du inte redan gjort det ;))
Gilla
Rj86

Rj86

Kvinna ·

Om någon undrar o läser detta så sa iaf min sköterska att En inte gjorde nån fara, men att jag skulle nämna det för kirurgen bara. Sköööönt
Gilla
xplo

xplo

Kvinna ·

Jag gjorde samma misstag, TVÅ gånger!! Det var ingen fara för min del, bara du inte gör om det så tror jag inte det är någon fara :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem