
Anonym användare
03 jan, 2011
Negativt om Citadell
Fick alltid höra/läsa en massa bra om citadell så redan när jag gick dit på konsultation hade jag positiv inställning till dom. men nu när jag tänker efter är jag egentligen inte alls nöjd med deras mottagande. Visst var personalen trevlig å så men de stressade som attan och INGEN av gångerna fick man komma in på bestämd tid, ena gången väntade jag i över en timme, gången dessförinnan nästan lika länge. sen stressades man igenom alla beslut. Sen att dom skickade ut samma recept till mig 3 GÅNGER (medicinen man skulle ta innan operationen) visade ju egentligen hur liten koll dom har. Jag försår att de har många patienter att bry sig om men va fan. Dessutom fick jag ringa och boka tiderna för återbesök själv, känns lite som man e helt bortglömd och att de faktiskt skuölle kunna höra av sig för en återbesökskontroll av sig själva =S
Sortera efter

aderia
Man ·
03 jan, 2011

Malin88
Kvinna ·
03 jan, 2011

Anonym användare
03 jan, 2011
Kan hålla med dig lite där om återbesöken, mitt besök efter 1 vecka fick jag innan jag åkte hem efter min OP !!!
Men nu 3 månaders kollen, så sa Peter att vi ta de på 3 månader kollen !!
Jaha, ska jag boka tid eller ni bokar tid åt mig !?
Lika de, att frågar man något via mail, då man mailar bilderna !!
Har kanske 5 frågor får man ett kort svar på 2 av frågorna !!
Man funderar då om man har ställt en dum fråga !!!
Men sen tycker jag dom gör otroligt fina bröst !

Anonym användare
03 jan, 2011
Hej
Jag har också ventet en del for at komme ind til Peter, men når man så kommer ind til ham tyckar jag absolut inte att han stresser, tvärtom, han tager sig god tid och svar på frågar, tyckar han er väldig trevelig.
Men jag er enig med er att han svar väldig kort på frågar, som om man har ställt en dum fråga 😇

elsklingen
Kvinna ·
03 jan, 2011
Peter uttryckte för mig att han lättare svarar på mail med få korta frågor, så det är väl ett tips!

Anonym användare
03 jan, 2011
Det är ju jätte tråkigt att det ska behöva vara så, visst att andras och kanske ens egen konsulation tar längre tid än väntat,
men fortfarande så ska man inte sitta där och vänta sådär länge, då får man faktiskt sätta in mer personal, det är mitt tycke i alla fall!
Det är de värsta jag vet att få vänta, sådetså!

Mrs V
Kvinna ·
03 jan, 2011
På vilken Citadell va du? Finns både Citadell.se och Citadell.com, jag har varit på båda för se om det va olikheter. Jag frågade personalen innan möttet med Bohn vad som vad skillnaden mellan .se & .com eller om det va samma. Men hon sa att cheferna (peter för .com & Johan för .se) känner varan sen innan och startade tillsammans varsitt eget företag.
Så det kan nog skilja också lite..för det är endå egna företag fast dem känner varandra. Men jag fick vänta på båda ställena..vilket jag inte regareade över för jag tycker alltid man får vänta vart fan man än bokat tid.. vanliga sjukhusläkare, tandläkare eller ja vart fan man än har en bokad tid så jag såg det inte som konstigt.
Jag bokar alltid tider så jag har gott mått vart jag än ska efter det för jag vet hur utdraget väntetid kan bli. Men jag kände ingen stress.. på båda ställena fick jag prata med en kvinna först som berättade lite runt om och jag fick fråga tillbaks.
Sen fick jag vänta och ingen av gångerna med läkarna kände jag stress.
Men jag fick problem en gång när jag skulle på återbesök hos första jag va på (.se hos Ron för bestämde mig för honom).. jag fick själv ringa tillbaks till citadell och säga jag inte fått bestämma ut med ron vilket implantat eller storlek så dem gav mig en tid att komma tillbaka men sen samma dag sa ringer dem till mig och frågar om jag kan komma in tidigare för Ron hade snart blivit färdigt med en operation och ja han pallade väl inte vänta till 17 (dem ringde 13 tiden).
Men jag sa att eftersom jag jobbar med barn kan jag itne bara gå hursom.. jag måste kolla med kollegorna om de klarar av jag lämnar tidigare än vad jag sagt. Och jag kände sån stress att komma iväg (inte för jag egentligen anser det är mitt problem om han inte pallar vänta, bokad tid är bokad tid)
MEN sen när jag lyckats stressa iväg mig och är på väg.. då ringer dem igen och säger "har du kommit iväg?" Ja svarar jag.. då säger hon "ooh otur, det har blivit missförstånd här mellan oss personal.. eg. skulle vi ringa för avboka tiden för Ron har inte tid".
Meen neeheej.. då sa jag att nu hade jag släppt allt på mitt jobb, lämnat personalen underbammanade och va nästan framme så.. Så sa hon "ja men kom in så löser vi det".
Och då kände jag stress där, Ron kom efter ett tags väntande och han kom ut i operationskläder.. han ursäktade missförståndet och han skulle försöka ta sig tid, men inne på kontoret kände jag stressen plus där fanns inga implantat att visa eller prova så.. ja vi kom inte så mycket längre.
Dock sa han att han bad om ursäkt med för han fattade inte vart alla exemplar implantat tagit vägen men de skulle beställa in nya och så skulle han säga åt personalen att ringa mig när dem fått in dem.
Och det gjorde dem faktiskt..fick ett samtal någon vecka senare och fått bokad ny tid igen för komma in.
Men klart blir man lite..va fan lixom.. men alla är människor också.. jag endå överlag känner mig trygg med Citadell.

Malin88
Kvinna ·
03 jan, 2011
håller med att de svarar väldigt kort på frågor via mail och man får bara svår från 2 frågor av fem. så därför när jag mailar så frågar jag bara en eller högst två frågor för man får ändå inte svar på alla. de tycker jag är dåligt för man har mkt frågor innan en operation o efter. plus de blev kortasvar. men har fått nåt mail där de är jätteutförligt o står massa info. kunde man inte alltid få de svaren :)
och jag tycker de borde förlänga konsultatioerna till 45 min så de inte bokar in mer än va de hinner

Anonym användare
03 jan, 2011
100 % enig med Malin :)

Mrs V
Kvinna ·
03 jan, 2011
Nej precis Malin88. För det är ju inte mitt fel som patient om de bokar in så många att dem inte riktigt hinner. Jag betalar och fan inte billigt iheller, för en konsultation och jag anser det är ju min "rätt" när jag kommer dit att känna att jag får tid att ställa och få svar på de frågor jag har.
Nu kände jag mig aldrig stressad, hade några halvtysta minuter ibland bara för jag sa helt ärligt "just nu måste jag tänka för hjärnan är på högvarv". Som tur är va min kille med så han hjälpte till med frågorna ja glömde bort typ för det blev så mycket att ta in.
Men inte på någon konsultation blev jag stressad.. till och med när jag va hos Bohn och vi kommit fram till att han INTE skulle op. mig så satt vi endå kvar en srund och pratade, jag ställde frågor endå om hur han tror resultatet blir om jag lägger framför och så.. så han kastade lixom inte ut mig bara för vi inte skulle gå vidare med op.
Och samma sak med Ron, han frågade om jag hade något mer, han sa han vet man lätt glömmer.. jag får lov at komma så många gånger jag vill om jag får fler frågor eller bara vill träffa honom.
Men det är viktigt anser jag att man får tiden man behöver och deras uppgift att se till så dem inte får mer än vad dem kan hinna..

Malin88
Kvinna ·
03 jan, 2011
ne precis, alla kanske inte hinner sitta o vänta en halvtimme-45 min på sin konsultation. sån tur jag inte haft nåt speciellt för mig efter, o tur tågen går varje timme.
ne så va de för mig med, han stressade inget, o jag hade skrivit ner alla frågor i ett block som jag gick igenom i slutet. men de uppkom 1000 frågor efter konsultationen som jag inte ens tänkt på innan :) då blev de 10 mail på 6 dagar o förstår han kanske blev lite lkess så vi bokade en till konsultation :P

MNN
Kvinna ·
03 jan, 2011
Jag har varit på konsultation hos både citadell.com och citadell.se och jag behövde inte vänta mer än max 5 minuter på bägge ställena! Kanske har jag haft tur:) Jag kände ingen stress hos någon av kirurgerna och fick träffa sköterskan igen efteråt och boka en preliminär op tid..
Nu har jag varit på återbesök 2 gånger hos en sköterska och en gång till min kirurg och jag har kommit in nästan direkt och fått bra o lugnt bemötande. Jag är så nöjd med kliniken :)

Anonym användare
03 jan, 2011
Jag har aldrig behövt vänta länge i väntrummet, en gång 10 minuter men det tycker jag inte är länge.
All personal tycker jag var trevlig utom en nattant som kändes lite bitter ;-) Någon stress har jag inte heller märkt av.
Sen tycker jag det är bättre att vi som patienter själv ringer och bokar tid för återbesök.
Bättre det än att de skickar ut en tid och så kan man inte komma då och måste då ringa och boka om.
Bättre vi får de tiderna som vi själv kan och som passar oss bäst.

Anonym användare
03 jan, 2011
Jag har aldrig behövt vänta länge i väntrummet, en gång 10 minuter men det tycker jag inte är länge.
All personal tycker jag var trevlig utom en nattant som kändes lite bitter ;-) Någon stress har jag inte heller märkt av.
Sen tycker jag det är bättre att vi som patienter själv ringer och bokar tid för återbesök.
Bättre det än att de skickar ut en tid och så kan man inte komma då och måste då ringa och boka om.
Bättre vi får de tiderna som vi själv kan och som passar oss bäst.
Håller med om återbesök tiden till 100%, jag gör exakt så med alla läkare om det är inte akut, jag väljer dag och tid som passar mig och inte läkaren.
Har inte heller behövt vänta längre, första gången fick jag komma in då jag hade tid och andra gången fick jag vänta i 10 min, helt ok tycker jag.

Mrs V
Kvinna ·
03 jan, 2011
Håller med er faktiskt on that :P

Anonym användare
03 jan, 2011
Hej! De finns kirurger som är bra och de finns kirurger som är dåliga! Gäller att hålla sig till dem som är bra och tar sitt ansvar från dag 1 till alla är nöjda!

Kdan
Kvinna ·
03 jan, 2011
Fick vänta en timme när jag skulle på ett återbesök, en halv timme på andra.. Riktigt drygt, operationen fick jag vänta på från tidigt morgon till eftermiddag..bara en massa väntande, och sen ett kort besök där man själv får stå för pratandet.
Hade inte gjort det där om jag varit klok nog att göra de hos någon som gör både framför och bakom..

Anonym användare
03 jan, 2011

Anonym användare
04 jan, 2011
Vad tråkigt du upplevt citadell på detta viset att dom stressade osv.När jag var på 3 månaderskontrollen så bokade vi in en tid direkt till 6 månaderskontrollen det skulle man in och göra hos sköterskan.Det ända jag tyckte var jobbigt det var att man fick sitta i väntrummet i över 1 timme så det tyckte jag var negativt!!!!!Men bemötande och uppföljning har funkat alldeles utmärkt och skickar jag frågor via mail till Peter brukar han svara på några timmar så inga problem!Men tråkigt att du blir bemött med stress och jäkt så ska det inte vara!Kram

elsklingen
Kvinna ·
04 jan, 2011
Vad tråkigt du upplevt citadell på detta viset att dom stressade osv.När jag var på 3 månaderskontrollen så bokade vi in en tid direkt till 6 månaderskontrollen det skulle man in och göra hos sköterskan.Det ända jag tyckte var jobbigt det var att man fick sitta i väntrummet i över 1 timme så det tyckte jag var negativt!!!!!Men bemötande och uppföljning har funkat alldeles utmärkt och skickar jag frågor via mail till Peter brukar han svara på några timmar så inga problem!Men tråkigt att du blir bemött med stress och jäkt så ska det inte vara!Kram
kommer det vara en 6 månaders koll också med andra ord? har jag missat.
Trist att dom stressade igenom allt och att du fick vänta så länge. Jag tycker det är viktigt att dom tar tid på sig och lyssnar på allt man har att fråga om osv. Det är ju inte direkt en liten grej att gå igenom en brösoperation.
Hoppas du är nöjd med resultatet av dina nya bröst iaf! 🙂