issie11111
Kvinna ·
24 jun, 2015
Nere, Hur diskutera vid 6-12 mån kontroll
BröstförstoringHej!
Delvis bakom muskeln, 375 cc mentor Coh 1 . Bröstlyft , förstoring samt förminskning av vårtgårdar..
Står här idag nån månad senare med smärtande bröst. Dom gör alltid ont på något sätt och detta har kommit nu det senaste. Känner mig högst oviktig med mina problem samtidigt som jag lagt ner ca 60 tusen på detta så vill JAG känna mig nöjd! Hur går jag tillväga och kan jag stå på mig?
Jag bifogar mitt mail samt svar från min kirurg.
Hejsan! Har nu märkt efter ett tag att brösten har ett brett mellanrum när jag ligger ner samt att det går som en kant över brösten. Den ena implantatet har sjunkt ner (vänster) men "glider" runt eller vad man skall säga och bröstet är rätt ömt och gör ont, mer ut mot utsidan av bröstet. Även mitt högerbröst krånglar en del . Känns som det implantatet har fastnat närmare armhålan på mig + att det sitter högre upp än det andra. Gått efter era rekomendationer gällande brösten . Har vart noga med sportbhn utan på natten dom senaste veckorna. Ser även att vänster bröstvårta är väldigt "strutig" , och vårtgården korvar sig gärna där, Alltså veckar sig. Ser inte naturligt ut alls. Bortsett från dessa problem är jag nöjd. Går detta att åtgärda. Känner mig rätt nere pga detta då jag hoppades på att få slippa problem .Har vidarebefodrat detta mailet från **** i receptionen men har även märkt att jag kanske åkt på MFD?! brösten gider isär enormt när jag spänner mig :(:( försökte skicka med bild på det så du får se. Samt en del olika vinklar .Kirurgens svar:
Hej,
Tack för bilder som visar perfekt resultat av bröstlyft med implantation. Vad gäller upplevelser kring rörligheten hos implantaten så vill jag säga att detta skall du vara glad över, orörliga implantat kan vara tecken på kapselkontraktur. Dina implantat är placerade delvis bakom den stora bröstmuskeln varför alla övningar och spänningar av denna muskel kommer att framkalla formförändring i brösten. Detta för all framtid. Alltså ingen träning av bröstmuskler. Välkommen på kontroll 6-12 månader postoperativt.
Sortera efter
Midnattsfrost
Kvinna ·
24 jun, 2015
issie11111
Kvinna ·
29 jun, 2015
Känner mig EXTREMT missnöjd med mina bröst. Dom ser helt okej ut fast ändå inte. Han har sytt konstigt /dåligt. Samt skurit något som skall likna ett ankarärr .. haft problem med brösten ett tag nu och känner mig helt nere.. just högerbröstet krånglar mest och ser ut som fan .. Kirurgen verkade inte bry sig nämnvärt med tanke på de svar jag fick tillbaka.
Miomio
Kvinna ·
29 jun, 2015
Men fy vilket konstigt svar du fick tillbaka? Och vadå ingen träning av bröstmuskeln för all framtid? Det låter väldigt konstigt.. Är nog ganska vanligt att det blir ett mellanrum mellan brösten när man spänner musklerna och att de även ändrar form då, men att de sitter på olika höjd och glider runt känns ju inte okej? Va tråkigt med sånt svar tillbaka, hoppas du kan få träffa kirurgen innan 6 mån kontrollen, svårt att förklara hur bröstet känns och rör sig endast på bild.
9April
Man ·
29 jun, 2015
Halihalo
Kvinna ·
29 jun, 2015
de låter som de är jättevanligt med komplikationer vid bröstförstorning? =(
issie11111
Kvinna ·
30 jun, 2015
Vad jag känner igen mig med det här att brösten glider ner i armhålorna. Blir så när jag ligger ner och är skitfult rent ut sagt ! Jag skall ringa dem och se vad dem säger!! Får efterforska lite om töjda fickor för har inte tillräckligt med kött på benen känner jag :/
Midnattsfrost
Kvinna ·
30 jun, 2015
de låter som de är jättevanligt med komplikationer vid bröstförstorning? =(
Nej så ska du inte tänka. Klart man inte ska tro att det är en dans på rosor. Men alla drabbas inte av komplikationer.