
Jublun
Kvinna ·
Nervös inför narkos
Så nervös inför narkosen, själva ingreppet och smärtan tänker jag inte på men narkosen skrämmer något fruktansvärt. De säger att det är en lätt narkos och det kommer endast vara en timme som operationen tar. Är det någon som var/är lika nervös som jag? Hur gjorde ni för att förbereda er? För er som genomgått operation, hur upplevde ni narkosen?
Sortera efter

Vonkan
Kvinna ·

Triangel
Kvinna ·

gasp
Kvinna ·

Tjejen94
Kvinna ·

Adria
Kvinna ·

Kakmonstret
Kvinna ·

Jublun
Kvinna ·

Emmaalindblom
Kvinna ·

Kakmonstret
Kvinna ·
Tack för alla svaren, idag fick jag prata med en narkossjuksköterska som förklarade för mig. Nu känner jag mig mycket tryggare. Hon berättade hur det gick till och sa dessutom att deras mål är ju såklart att patienten skall ha en så behaglig upplevelse som möjligt.
Känns inte som mål de har inom sjukvården där det handlar om att behandla kostnadseffektivt och att du blir behandlad är det viktigaste :)

Marina
Kvinna ·
Det är många som är jättebnervös men sedan rapporterar att det var en "baggis".🙂
Dessutom finns trådar om att man folk har sagt ett och annat kul när de vaknat upp och fortfarande varit lite omtöcknade...😀

Jola111
Kvinna ·

Aimanda
Kvinna ·

Sella
Kvinna ·

Anderzonnn
Kvinna ·

Tjejen94
Kvinna ·
Nu va de ju ett litet tag sen folk kommentera i denna tråd, men hoppas nån ser detta och kan svara. Ja ska operera mig om en vecka, har sån grov ångest inför narkosen nästan så ja inte vill operara mig längre, men samtidigt vill ja det då ja velat detta länge. Så rädd att de ska va nått fel i min kropp som man inte vet om liksom å sen går allt åt helvete o man inte vaknar upp.
Fick ju fylla i frågor osv som är just för operationen ska va säkrare å de ska få veta mer. Men rädd nått ska va fel som man inte vet som sagt.. Födde barn för åtta månader sen med, drf ja tänker lite extra på allt att nått "är fel". Suck.. ?♀️?

TyTy
Kvinna ·

sarahh
Kvinna ·

Jublun
Kvinna ·

Anderzonnn
Kvinna ·

Linnsa
Kvinna ·