Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

nyaboobs

nyaboobs

Kvinna ·

Nervös tjej vill ha råd!

Bröstförstoring

Hej, Jag är ny här på POF, tycker sidan verkar kanon! Skulle egentligen gjort en bröstförstoring hos Peter Cosmo på Citadellkliniken i april men den blev inte av pga privata själ. Har nu bokat om en konsultation i augusti och planerar sedan min operation i oktober. Nu har jag lite frågor. Jag har aldrig blivit nersövd eller opererad. Är jätte nervös inför detta men ska göra operationen då jag inte mår så bra över mina bröst idag. Vi bestämde att jag skulle lägga in 380cc bakom muskeln men börjat fundera på om jag kanske ska gå ner till 350cc. Vill inte det ska bli för stort men det ska ändå synas! Hur mycket har ni lagt in? Hur var det att bli nersövd? Hur gick de första dagarna? Hur länge hade ni ont? Är det vanligt med komplikationer? Jag har läst väldigt mycket i över ett år, men hade varit skönt att kunna pratat med någon som gjort det. Är såå tacksam för svar!!!

9

Sortera efter

BlueAnemone

BlueAnemone

Kvinna ·

Hej! Välkommen till pof! Narkosen behöver du inte oroa dig för. Det är så väl övervakat och kontrollerat så det är ingen fara. :) Att gå från 380 till 350 kommer du inte märka av över huvud taget, det måste till minst 100 cc för att du ska kunna märka någon som helst skillnad. Så jag tror du kan ta 380 utan problem :) Jag har inte opererat mig ännu men ska lägga in 695 cc :) Jag har blivit sövd flera gånger och det är inte så farligt, det viktigaste är att man är lugn, eller försöker vara det, för annars kämpar kroppen emot sövningen och då kan det kännas lite läskigt, men sen har man somnat och då är det ju ingen fara ;) Dina andra frågor kan jag inte svara på ännu men du kan alltid söka här på forumet och få svar på det mesta :) Lycka till :)
Gilla
nyaboobs

nyaboobs

Kvinna ·

Tack så mycket!! Nu blev jag lite lugnare. Alltid kul att prata med någon som ska eller har gjort samma operation. Ska på konsultation igen så ska testa inläggen då igen så får vi se! Har hört att en del "försvinner" efter operationen med.
Gilla
nyaboobs

nyaboobs

Kvinna ·

Lycka till med din operation förresten!!
Gilla
memento

memento

Kvinna ·

Har också blivit nersövd, dom kommer be dig räkna ner från 10, eller nått annat onödigt, du somnar sen på 3 sekunder max hahaha, känslan beskriver jag som INGET faktiskt. Det bara händer. Typ som att du blundar. Så du kan va lugnt :)

Gilla
BlueAnemone

BlueAnemone

Kvinna ·

nyaboobs skrev:
Tack så mycket!! Nu blev jag lite lugnare. Alltid kul att prata med någon som ska eller har gjort samma operation. Ska på konsultation igen så ska testa inläggen då igen så får vi se! Har hört att en del "försvinner" efter operationen med.
Vad skönt att kunna lugna lite :) jag är också nervös inför min operation men ser det på ett positivt sätt och är mest pirrigt nervös om du förstår hur jag menar :) Ja det är bra och ta en eller flera konsultationer om man känner sig osäker på storlek osv :) det sägs ju att 30 till 50 cc "försvinner" vissa kroppar sväljer mer än andra verkar det som.
Gilla
BlueAnemone

BlueAnemone

Kvinna ·

nyaboobs skrev:
Lycka till med din operation förresten!!
Tack så mycket :)
Gilla
Minimyran

Minimyran

Kvinna ·

Jag har lagt in 375 cc hög profil. Vet inte om du kan se bilder än men det finns några på min sida om du vill kika :) Att bli nersövd är både läskigt och härligt. Det värsta (enligt mej) är att få infart i armen för jag gillar inte nålar. Själva narkosen känns ju inte alls, det är svårt att förklara, jag vet bara att jag somnade jätteskönt och när jag vaknade hade jag ett par nya bröst! :) Första dagen var jag stel men hade inget ont tack vare all smärtstillande jag fick via droppet på kliniken. De närmsta dagarna hemma däremot, ursäkta språket men fy fan vad ont jag hade! Har läst lite om hög smärta vid bröstförstoringar och det verkar hänga ihop med tränade/stora muskler.. Har dock ingen källa på det men det kanske finns fler som har erfarenhet?! Jag är iaf ganska vältränad och jag har haft väldigt ont och spända muskler efter op medan min kompis som typ aldrig tränar inte fick ont alls efter sin op. Vad gäller komplikationer har jag ingen aning, allt har gått bra för mej hittills iaf. Hoppas allt går bra för dej till hösten nu! Och visst är det tur att pof finns?! Jag hade nog aldrig överlevt utan alla peppande ord från alla fina tjejer här!
Gilla
WifeyS

WifeyS

Kvinna ·

Man e alltid nohig, men d e ju väldigt sällan nåt går snett! Jag storleksnojar fortfarande
Gilla
nyaboobs

nyaboobs

Kvinna ·

Tack alla ni underbara!!! Känns så bra att få prata med någon som sitter i samma båt. Minimyran, jag kunde se en del av dina bilder. Ser jätte fint ut!! Kan tänka mig att det gör ont men man överlever väl iallafall. Vill bara få detta överstökat. Längtar såå!!!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem