Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Skruttibang

Skruttibang

Kvinna ·

Ni hantverkare när började ni jobba?

Bröstförstoring

Halloj! Har vi några hantverkarbrudar här ute? Vad jobbar ni med och när började ni jobba efter operationen? Jag jobbar som målare och det kan man väll säga är väldigt hårt jobb för just bröstmusklerna. Jag fick bli sjukskriven i en månad men tanken är att börja efter 3 veckor, idag har det gått 2 veckor efter op och jag har endast lite ont i musklerna på utsidan av brösten, tror ni att det är möjligt att börja jobba om en vecka?

6

Sortera efter

MomaMe

MomaMe

Kvinna ·

Risken finns kanske att fickorna töjs och att du måste göra korr op.. vad säger Örjan?
Gilla
Syltan

Syltan

Kvinna ·

Oj, låter inte som något jag skulle våga mig på efter så kort tid. Möjligtvis lite försiktiga penseldrag. Kan du få lite lättare jobb i början; kanske måla fönsterkarmar eller nåt som inte kräver stora armrörelser? Håller med MomaMe om att du bör rådfråga din läkare.
Gilla
Skruttibang

Skruttibang

Kvinna ·

Min läkare har sjukskrivit mig i 4 veckor men har sagt att jag kan börja tidigare om jag känner att det går bra, ska fråga honom igen på återbesöket jag har nu den 8 jan
Gilla
ms.anja

ms.anja

Kvinna ·

Uppdatera oss gärna när du varit hos doktorn :) Har också rätt så fysiskt jobb med mkt rörelse, och försöker planera för hur länge jag kommer behöva vara hemma.
Gilla
Skruttibang

Skruttibang

Kvinna ·

Ms.anja absolut, jag känner mig rätt sånna i kroppen faktiskt men är lite försiktig än men riktigt tunga lyft osv, har egen hästgård så det blir rätt mycket jobb även när man ”bara” är hemma
Gilla
Skruttibang

Skruttibang

Kvinna ·

Rätt så bra ska det stå istället för rätt sånna
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem