
artgecko
Kvinna ·
11 jan, 2011
ni med framför-placering
Läste någonstans att om man väljer framförplacering så har bröstet mindre stöd och "hänger" sig snabbare än bakom.
nu har ja små bröst från början och vet inte ens om det är ett alternativ, men har gått från att vilja ha bakom till framför efter att ha läst en del, å sett en del muskelpåverkan. så ni som har framför, hur har de gått för er? är de ngn som bytt till bakom från att ha haft framför ? å finns de ngra som haft små bröst å ändå har framför ?
Sortera efter

Anonym användare
11 jan, 2011

Mrs V
Kvinna ·
11 jan, 2011
Man ska inte snöa in sig för mycket på att bakomplacering skulle ge bättre stöd. Man kan inte räkna det som en extra bh typ. Och jag säger inte det för att motargumentera för bakomplacering. Är ett val precis som framför, man får känna vad som passar en själv bäst.
Jag tror att oavsett bakom eller framför så får man endå vårda sina bröst lika mycket.. och jag tror snarare det hänger på hur mycket man lägger in. Har svårt att tro att implantat på 500-upp till ja vad som.. att muskeln går och håller fast som det vore en bh. Och tror inte det gör det på någon storlek på ett implantat men ännu mindre ju större cc man lägger in.
Tyndlagen no mather what.. och man får endå vårda sin bröst oavsett framför eller bakom :P

artgecko
Kvinna ·
11 jan, 2011
ja förstår att man måste vårda dom... det är bara så svårt att bestämma sig. vill bara att det ska finnas ETT alternativ som är PERFEKT! haha, men nu är de inte så :(

Anonym användare
11 jan, 2011
jag ska lägga framför nu på torsdag, o jag har små A nu, min kirurg tyckte att jag skulle ha framför innan jag själv sa att jag ville det! :)
att de hänger sen, det gör ju bakom oxå, problemet är ju ibland då att muskeln kramar om implantatet så att man får dubbeltutt. alltså den egna vävnaden hänger ner...men vi som inte har nån direkt innan kanske inte får det vid bakom....fast man kan ju få mer om man går upp i vikt iofs
...jag vill iaf ha framför för att de inte ska in o kapa muskel o greja....o sen får man mer naturligt resultat med framför. det är bakom som kan ge slitzlooken med kant
hoppas du blir lite klokare! gå på magkänsla :)

Mrs V
Kvinna ·
11 jan, 2011
Nej, håller med.. Men har man lite vävnad så kan man nog mer välja efter smaksak. Jag har mycket vävnad och jag vill inte riskera DB och snt så jag väljer framför.
Men även om de flesta här inte verkar tycka som jag.. men jag tror att lägger man framför och har lite vävnad så får det mer en fejklook.. för då syns kanter och så lättare (vilket jag gillar). Det är också dels därför läkare vill lägga bakom för muskeln ger den mjuka formen som ett naturligt bröst har. Jag har stora bröst och hur mycket jag än pushar upp dem.. och jag kan verkligen få dem till två stora runda bollar.. men jag får inte den skarpa kanten på ovansidan som man får med ett implantat. Det bli bara en "mjuk" form.

Mrs V
Kvinna ·
11 jan, 2011
liniz 78.. den slitz kanten va något, varit hos två läkare, de också sa till mig att framför kan få, om de har lite vävnad.. därför de väljer lägga bakom.. men men alla tycker och tänker olika.. och det funkar nog olika beroeende på individen. :P
min kirurg är egentligen en "bakom"kirurg.. alltså som helst lägger bakom... men han sa att det inte alls stämde att de började hänga mer vid framför.