Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Linnéa_86

Linnéa_86

Kvinna ·

Ni med småbarn!

Bröstförstoring

Jag behöver lite tips och råd ifrån er som har opererat brösten och som har småbarn. Jag har en liten kille på nyss fyllda 2 år och jag fasar lite hur det ska gå de närmsta veckorna efter operation. Han är väldigt "mammig" och vill gärna sitta i knä samt bli buren när vi är ute och går. Jag förstår att man ska undvika att bära så länge det går, men lyfta upp och ner ur spjälsäng, lyfta upp i vagn osv kan vara rätt svårt att undvika :/ Hur har det gått för er?

Tacksam för svar! :)

7

Sortera efter

Golden

Golden

Kvinna ·

Jag har opererat mig för 4 veckor sen och har en 7 månaders bebis hemma. Har haft turen att ha min sambo hemma 2 veckor efter op men sedan dess har jag fått vara själv med honom på dagarna. Jag försöker att inte lyfta honom i onödan utan bara i och ur säng, på skötbord, i och ur bil osv. Blir tyvärr inte att sitta och mysa så mycket i famnen. Det är lite tungt, känner sig trött i slutet av dagen. Och ryggen tar stryk, lyfter nog lite fel eftersom det tar ont när han trycker sig mot bröstet. Men det går faktiskt bra ändå. Jag ångrar mig inte för en sekund, det är helt klart värt det!!! Det kommer gå bra för dig ska du se!
Gilla
Mullemulle

Mullemulle

Kvinna ·

Har oxå en kille på nyss fyllda två år, och en på fyra år... Innan op så tränade jag båda killarna på att klättra in i bilen själv och sätta sig i bilstolarna, så slipper jag det momentet efteråt... Idag är det 9 dagar sedan op och det har gått över förväntan. Tvååringen har velat bli upplyft några gånger men det har gått bra att sätta sig på golvet och krama försiktigt istället. Man får försöka kramas med barnet lite på sidan av så det inte trycker på tuttarna, annars gör det ont! När jag måste lyfta ner honom för att han har klättrat upp någonstans så har jag kommit på att det fungerar om jag vänder ryggen till och han klättrar upp på min rygg och håller om halsen, så får han rida iväg och bli avsläppt i soffan :-) Man hittar på lösningar, det kommer gå bra för dig!

Gilla
LittleMom

LittleMom

Kvinna ·

Jag har två pojkar, en på 4år och en på 11 mån, och opade mig för 3 veckor sedan. Jag skulle haft barnvakt den första veckan men allt blev stuligt med magsjukor hit och dit m.m. men det gick ändå. Man får sitta på golvet och leka och mysa. Den stora har fått hjälpa till mycket med.

2åring tror jag absolut inte är några problem :)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Funderar oxå på hur mkt man orkar och kan göra efter op. Är ledig ca 10dagar efter op innan"allvaret" kör igång. Min minsting är oxa väldig mammig av sig och vill hela tiden vara hos mig:)

Gilla
LittleMom

LittleMom

Kvinna ·

Det går :) Vår lille var jätte "bär mig" hela tiden men han har fått lära sig vara på golvet, och helt ärligt så har jag och den lille lekt mycket mer nu eftersom jag inte kunnat ta upp honom och tysta honom den lätta vägen nu har jag fått leka honom nöjd :)

Gilla
Linnéa_86

Linnéa_86

Kvinna ·

Tack för alla svar!

Sambon får ta ledigt de första dagarna, förhoppningsvis veckan, och sedan får jag hitta lösningar som funkar okej. Får kanske ha en pall bredvid vagnen så får lilleman själv klättra i vagnen med mig ståendes bakom som stöd. Och spjälsängen kanske man ska ta av långsidan på så att han själv kan krypa in och lägga sig samt gå ut ur sängen, på gott och ont, lär väl bli en del spring om kvällar/nätterna ;)

Kommer ni på nåt mer som ni vill dela med er av så tas det tacksamt emot! :)

Gilla
Sannas

Sannas

Kvinna ·

Helt rätt att nyttja sambon, han kommer ju också ha glädje av resultatet från op ;)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem