Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Mamma3 profilbild

Mamma3

Kvinna ·

17 jun, 2015

Ni med småbarn

Bukplastik

Hej! Hur har det gått för er som har riktigt små barn efter operationen? Jag ska ev operera mig i slutet av sommaren, men jag är livrädd för hur det ska gå första tiden hemma, när jag kommer vara sängliggandes, med våran 1,5 åriga dotter som är väldigt mammig speciellt när hon vet att jag är hemma. Ja kommer ju få panik när ja är van att göra det mesta med henne av ren rutin som läggning osv o när hon dom få gångerna vaknar på natten. Men antar att det bara är att bita ihop och hoppas att det går bra

4

Sortera efter

Vivecca

Kvinna ·

02 jul, 2015

Jag har en son på 4år och 6mån och en son på 11mån. Nu 3 veckor efter min bukplastik så kan jag göra små enkla saker som mata och göra mackor. Och ta fram kläder. Lyfta få man man inte göra. Jag har precis börjat kunna ta mig lite längre sträckor som 1km. Jag klarar inte av barnen själv utan min man gör ju allt. I början efter op kunde jag inte Gå rak i ryggen förän nästan 2 veckor. Mitt råd till dig är att ta all hjälp du kan få för du kommer inte klara något den första biten efter op. Jag kunde knappt ta mig ur sängen själv i början. Min man fick göra frukost och kaffe åt mig för man kan inte sträcka sig. Man blir helt enkelt handikappad.
Gilla

Fia1981

Kvinna ·

02 jul, 2015

Samma här. Mina killar var 1,5 år när jag gjorde det. De gick vissa timmar på förskolan och övrig tid tog min man hand om dem Det var en plåga bara att dusha och klä sig första veckorna. Det är nog lite olika hur man mår, jag mådde skit och har ändå rätt hög smärttröskel. Syr de magmusklerna hårt är det omöjligt att röra sig!

Mina förstod ganska snabbr att jag inte kunde bära dem men de kunde sitta fint i mitt knä och hålla handen när de i vanliga fall blivit burna.

Vår dotter var 6,5 år så hon hade ju inte det behovet som twinsen.

Går barnet på förskola?

Gilla

Rachel

Kvinna ·

04 sep, 2015

Hej Mamma3!

Jag är i samma situations och oroar mig också för detta så jag hakar på den här tråden. Jag har tid för op först i november och hoppas du kanske kan skriva och berätta hur det går för dig efter din operation :-)

Ser att du även förstorat brösten tidigare, hur smärtsamt var detta och när kunde du lyfta igen?

Gilla

Fia1981

Kvinna ·

03 okt, 2015

Hej! Menar du mig? Jag har inte opererat brösten :)

Hade planerad OP i November men skjuter den till Januari pga nytt arbete.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem