Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Ni som gjort bukplastik..

Bukplastik

både ni som betalt själva och fått betalt via landstinget vad har ni haft för bmi??

4

Sortera efter

MissM

MissM

Kvinna ·

Jag hade ett BMI på 23. Jag krävde av mig själv att jag skulle gå ner till vikt jag var nöjd med innan op.

Det var alltså mina egna krav, inget kirurgen krävde. Jag betalade min op själv.

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Duktigt gjort.. vet du vad dom hade som krav om dom Hade något??

Gilla
MissM

MissM

Kvinna ·

Tack. Jag är jätteglad att jag gick ner eftersom jag inte har världens bästa hudkvalitet så jag ville inte få mera häng av att gå ner ytterligare.

Ingen aning vad de har för krav. De är nog generösare när man betalar själv. Det finns en på AK´s hemsida på deras före och efter bilder som hade ett bmi på 29,8.

Gilla
ellionore

ellionore

Kvinna ·

jag hade 28, det viktigaste var att man var viktstabil enligt min kirurg och så tyckte han att bmi är ett väldigt luddigt sätt att mäta på.

Stor del av min kropp består av muskler, och skulle jag minska mitt bmi så skulle jag alltså vara tvungen att gå ner i muskelmassa vilket inte är att rekommendera enligt honom.

Om det mesta däremot hade varit fett så hade han inte utfört operationen.

Och så hade det mycket med hudkvalitet att göra, hag har väldigt bra hud så om jag skulle gå ner 10-15 kg efter op så skulle det inte påverka resultatet.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem