Anonym användare
29 jul, 2011
Ni som gjort fettsugning av ridbyxlår, insida knä och lår...
FettsugningHej,
Jag funderar starkt på att fettsuga mig på olika ställen på låren främst ridbyxa och knä, men är tveksam av olika anledningar. Mitt största komplex är mina knän och funderade på om det skulle gå att fettsuga endast den delen med tanke på återhämtningstider, pris osv., kan man få goda resultat om man bara fettsuger insida av knä eller måste man forma hela benet för att det ska bli skillnad? Var har de lagt snittet på er? syns det? Ojämnheter? Blir det stor skillnad?
Jag har även lite frågor om metoder som jag hoppas ni kan svara på eller om vi bara kan diskutera dom!
Vissa har slutat erbjuda laserfettsugning ( se t ex akademikliniken) för att det ger ojämt resultat (så som jag förstod det var ju det hela poängen med det eller?), vad är er erfarenhet av denna metod?
Det har ju kommit lite metoder där man aldrig suger ut fettet utan smälter det med typ radiovågor/ultraljud och låter kroppen ta hand om det sen. Tror ni det funderar? Jag känner lite att det är samma som alla de andra maskinerna vella shape osv som man behöver många behandlingar på och skillnaden inte blir så stor (de påstår ju att det är någon skillnad på effekten men vet inte vad man ska tro om det)....och då känns det som man lika gärna kan köra en äkta fettsugning. Jag har själv prövat lypolyse och det skulle ju också fungera så att de smälte fettcellerna och kroppen skulle ta hand om det själv och det kan jag ju säga inte fungerade så bra....Är det någon som prövat och kan dela med sig? 🙂
Sortera efter
stephannie
Kvinna ·
04 sep, 2013