Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
AstridP

AstridP

Kvinna ·

Ni som gjort nedre ögonlocksplastik - inifrån eller utifrån?

Ögonkirurgi - Ögonlocksplastik

Ni som gjort nedre ögonlocksplastik: har ni blivit opererade med snitt på utsidan, med flytt av fett, eller har de lagt snittet på insidan och enbart tagit ut fett? Vad är era erfarenheter?

4

Sortera efter

JoOp

JoOp

Kvinna ·

Jag har gjort nedre ögonlock(påsarna) och då gjordes båda. Alltså uttag av fett och påfyllnad. Inget ärr på snittet på utsidan.
Gilla
AstridP

AstridP

Kvinna ·

Joisce Lebel skrev:

Jag har gjort nedre ögonlock(påsarna) och då gjordes båda. Alltså uttag av fett och påfyllnad.
Inget ärr på snittet på utsidan.

Oj jag visste inte att man kunde flytta runt fettet från insidan. Blev du nöjd? Hur var läkningen?
Gilla
JoOp

JoOp

Kvinna ·

AstridP skrev:

Joisce Lebel wrote:

Jag har gjort nedre ögonlock(påsarna) och då gjordes båda. Alltså uttag av fett och påfyllnad.
Inget ärr på snittet på utsidan.

Oj jag visste inte att man kunde flytta runt fettet från insidan. Blev du nöjd? Hur var läkningen?

Hej, Jag blev nöjd! Från början inte riktigt, hade kanske lite höga förväntningar, men. Efter återbesöket när jag pratat med kirurgen så fick jag förklarat för mig att det va de bästa resultatet som Kunde uppnås. I efterhand så är jag nöjd! Förut tänkte jag på mina påsar varje dag! Nuförtiden inte alls! om man inte sovit dåligt typ, men det försvinner ju. Läkningen gick bra. Va hemma från jobb va 1 vecka innan stygnen skulle tas bort, för det såg inte så trevligt ut. Det var jag oförberedd på. Det var alltså ett långt stygn under varje öga som skulle hålla det omplacerade fettet på plats. Varför man flyttar fettet är för att det inta ska bli ”ihåliga” ögon istället när man tar bort påsarna. PM:a om du vill se bilder så laddar jag upp
Gilla
Trull

Trull

Kvinna ·

Jag tog bort påsar och fett under ögonen med snitt "utifrån". Det läkte snabbt och fint och efter ett par veckor gick det inte att se ärret. (Ärren på övre ögonlocken blev ett rött streck i globlinjen. Det syntes inte när jag har ögonen öppna, bara när jag blundade. Lätt att sminka över. Efter några månader hade det bleknat och syntes knappt det heller)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem