Missis
Kvinna ·
15 sep, 2012
Ni som opererat er hos Örjan Gribbe
BröstförstoringHej! Ni som op er hos Örjan.. Vad tyckte ni? Hur mår brösten idag? Hur var han inom sitt yrke? All fakta är intressant fakta.. Funderar nämligen på att göra min op hos honom.. Tacksam för svar :)
Sortera efter
g.salguero
Kvinna ·
11 okt, 2014
Kelly
Kvinna ·
15 okt, 2014
Jag har en inbokad konsultation hos Örjan den 17 november och kommer antagligen att göra min operation där. Jag skickade ett mail till inspektionen för vård och omsorg och fick svar idag att Örjan inte har någon anmärkning eller anmälan på sig. Kändes tryggt!
Tigerlilja
Kvinna ·
15 okt, 2014
Jag ska på konsultation hos Örjan inom kort och ska även troligtvis göra min op hos honom. Har 3 väninnor som gjort hos honom och alla är jättenöjda. Har läst att han kan vara lite kort på konsultationen, men det var inget mina väninnor tyckte.
Vad skönt att få ett sånt svar på den frågan!! :)
Anonym användare
Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer
ems.e
Kvinna ·
18 feb, 2015
Jexter13
Kvinna ·
27 jul, 2015
Åh vad roligt att läsa positiva kommentarer om honom! har bokat konsultation till hösten.
Jexter13
Kvinna ·
27 jul, 2015
Ser att denna tråd är rätt gammal men förhoppningsvis har ni nu hunnit göra eran op på proforma, om det nu gick vägen. Så tänkte höra vad ni tyckte om Örjan? Har själv bokat en konsultation hos honom nu till hösten och har läst lite blandade åsikter om honom.
Ska jag vara orolig eller lyssna på min magkänsla? :)
LillaMy
Kvinna ·
20 okt, 2015
följer
Hyacinth
Kvinna ·
20 okt, 2015
Jag funderar också på att operera mig hos Örjan på Proforma, känns som det bästa valet hittils.
dolcecascada
Kvinna ·
19 nov, 2015
för min del så kommer det bli till våren.
funderar på örjan jag också
Jeanette84
Kvinna ·
25 jan, 2016
Jeanette84
Kvinna ·
25 jan, 2016
Ser att denna tråd är rätt gammal men förhoppningsvis har ni nu hunnit göra eran op på proforma, om det nu gick vägen. Så tänkte höra vad ni tyckte om Örjan? Har själv bokat en konsultation hos honom nu till hösten och har läst lite blandade åsikter om honom.
Ska jag vara orolig eller lyssna på min magkänsla? :)
dolcecascada
Kvinna ·
31 jan, 2016
Jag har nu bokat konsultation och operation samma dag. Den 3e mars 2016 blir det!
Det blir Proforma och Örjan Gribbe!
Är så förväntansfull!
Ethina
Kvinna ·
22 apr, 2016
Hej alla bröstfantaster :)
Jag var på konsultation hos Örjan Gribbe den 18e april. Tyckte han var jättetrevlig och rak, det gillar jag. Jag ville ha riktigt stora bröst och fake-look. Han sade tyvärr på en gång att det inte skulle gå att ordna pga att jag har häng och en hel del egen vävnad. Om jag ville ha de mest runda implantaten (allergan) skulle han behöva göra ett lyft i efterhand när vävnaden töjt sig. Och där blir det lite konstigt i mitt huvud.. Varför behöver jag ett lyft om det skulle bli för tajt att göra det nu? Är det för att få upp bröstvårtorna? Borde ha frågat om det men jag var så nervös. :p
Vi provade iaf mentor implantat, runda, och vi hittade en storlek som jag gillade. Vi började prova 375 men jag tyckte det var för litet framför allt på bredden. Jag är rätt bredaxlad (han kommenterade tom att jag har en ordentlig överkropp haha) så vi fortsatte prova upp till 450cc och då blev jag rätt nöjd! Vill fortfarande ha ännu större men Örjan sade att bröstvårtorna skulle hamna så långt ned om vi tog större. Sen kom vi fram till att mitt högra bröst var större så det blir två olika storlekar på implantat.
Så det blir alltså:
450/425cc, runda mentor, delvis under muskeln, kapselförsäkring.
Kostnad: 42.000
Har operationsdatum i slutet på juni.