Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Exantia

Exantia

Kvinna ·

Normalt att brösten tappar känseln??!?

Bröstförstoring

Jag har helt bakomplacering och mitt vänstra bröst har börjat tappa känseln på vissa ställen. (Det är fyra dagar sen min op.) Känns som en tandläkarbedövning i bröstet, är det normalt?!?

4

Sortera efter

Jabba

Jabba

Kvinna ·

För mig är det två månader sedan op och jag har fortfarande känselbortfall på vissa ställen.. Så jag hoppas att det är normalt :)
Gilla
twinky

twinky

Kvinna ·

Ja helt normalt att få känselbortfall och/eller överkänslighet efter op. Oftast kommer känseln helt eller delvis tillbaka inom ett år men det kan ta längre tid och i värsta fall vara permanent.

Gilla
Vickan

Vickan

Kvinna ·

Har också väldigt dålig känsel. Frågade sköterskan o hon sa att den kan komma tillbaka mellan 6 månader till 1 år, ibland 2 år :(

Gilla
Exantia

Exantia

Kvinna ·

Olek tråkigt att inte ha någon länsel men skönt att det är normalt iaf, fick lite panik där ett tag! haha
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem