
Limme
Kvinna ·
11 okt, 2015
Normalt att fortfarande ha så ont?
Hej tjejer! Det har nu gått 10 dagar sedan min op och jag har fortfarande väldigt ont! Dessutom har jag mycket mer ont i vänster bröst och då främst i ärret. Är detta normalt? Hur länge hade ni ont? Känns som att de flesta är up and going helt normalt vid den här tiden och jag tar mig fortfarande inte upp från sängen själv än :(
Sortera efter

Vonkan
Kvinna ·
11 okt, 2015

Limme
Kvinna ·
11 okt, 2015

Felfriii
Kvinna ·
11 okt, 2015
Jag är inne på 12 dagen och jag har bara ont i vänstra tutten. Jag tror att de är för att bröstet var lite mindre innan operation. Då töjs ju huden mer. De är så olika för alla.;dessutom kan ju brösten läka olika fort. Men bra att du hör av dig till kliniken om du är orolig :)

Milou87
Kvinna ·
11 okt, 2015

Limme
Kvinna ·
11 okt, 2015

Milou87
Kvinna ·
11 okt, 2015

Limme
Kvinna ·
11 okt, 2015

Milou87
Kvinna ·
11 okt, 2015

Johanna.H
Kvinna ·
12 okt, 2015
Det har nu gått exakt 1 vecka sedan min operation och idag är första dagen jag är hyffsat smärtfri. Har under hela veckan stundvis haft väldigt ont runtom snittet på högra bröstet, det har känts som att något väldigt vasst suttit i bröstet och vridit på sig när jag rört på mig. Vänstra bröstet har dock varit helt smärtfritt, vilket är ganska lustigt. Men det är säkert helt normalt, det är ju liksom ett främmande material som lagts in i kroppen och det tar en stund innan kroppen vänjer sig. Så det gäller bara att ha tålamod :)

R3kan
Kvinna ·
12 okt, 2015
Du behöver inte oroa dig för lite smärta. Dina bröst är ju fortfarande i princip nya :) När jag bytte implantat sist hade jag ont från ena ärret (stygn ner i revbensmuskulaturen) i typ 6 veckor. Ligger ett stygn lite för nära en nerv så kan det kännas lite extra just därifrån.
Min första operation (hos Charles) tog det lång tid innan jag ens kunde gå upprätt. Behövde hjälp ur sängen i en vecka. Sedan är det ju indivivuellt med hur väl man tål smärta, vissa är ju känsligare medans andra upplever att de inte har ont alls. 😐

Limme
Kvinna ·
12 okt, 2015

Milou87
Kvinna ·
12 okt, 2015

Limme
Kvinna ·
12 okt, 2015

lajka
Kvinna ·
13 okt, 2015
Det är ju verkligen jätteolika. Jag lade också framför, men har inte haft ont alls, mest stel och spänd. Det ger nog snart med sig!

Limme
Kvinna ·
13 okt, 2015

millsan
Kvinna ·
14 okt, 2015