Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
JessieB

JessieB

Kvinna ·

Nu är min bröstförminskning gjord!

Bröstförminskning för kvinnor

Igår genomförde jag min bröstreduktion på KKAB i Jönköping. Allt har gått jättebra och jag blev väldigt väl omhändertagen. Fick bra kontakt med kirurgen Ivan Letterfors och kände att han verkligen förstod min önskemål. Han berättade också varför vissa saker inte riktigt gick att göra på ett sätt så att jag förstod. Det hade ju med bröstbredd etc att göra. Jag kom ju laddad med en massa inspirationsbilder som jag visade honom. Han ritade i alla fall ut två olika scenarier på mitt bröst och så fick jag välja. Det var inte svårt då jag var ganska genomtänkt redan på hur jag ville ha det. Min operation påbörjades vid 11 och tog ca 2,5 timmar. Jag blev hämtad vid 18. Brösten är så små och det var precis det jag önskade. Jag är så lycklig även om jag inte riktigt kunnat titta på dem ordentligt ännu. Dottern är hemma och skall hjälpa mig att duscha och tvätta håret idag så då blir det väl till att studera dem lite närmre. Nu hoppas jag bara att allt flyter på och att inget tillstöter. Ska försöka ta det lugnt några dagar nu!

145

Sortera efter

Nossan

Nossan

Kvinna ·

Hej på er! Jag följer tråden och tackar för era fina berättelser. Jag undrar vad som krävs för att man ska få en förminskning via sjukvården. Någon som har svar på detta? Hur gick ni till väga för att få remiss?
Gilla
Petrix

Petrix

Kvinna ·

Jag tror det är lite olika från Landsting till Landsting men jag hoppade över steget att gå via vårdcentralen och skickade in en egenremiss direkt till plastikkirurgen på Sahlgrenska. Då var det bara ett bedömningsmöte o sen sattes jag upp på kö. Här måste brösten vara på minst 800 ml/styck och så ska det vara ett visst häng från halsgrop till bröstvårta och så ska man ha besvär som axelband som skär in i axlarna, ryggproblem, svårt att hitta kläder, mm.
Gilla
emmandel

emmandel

Kvinna ·

Åh vad jag längtar tills den dagen!! Som det ser ut nu så är det fortf flera år kvar ju... Fyyyy!
Gilla
emmandel

emmandel

Kvinna ·

Hej! Jag har också funderat på NK och Patrik H. Läst mkt bra... Är du nöjd??
Gilla
Johnson

Johnson

Kvinna ·

Tack för pepp! Så skönt att träffa likasinnade här! :) Konsultation om två månader...
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem