Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Mollsan profilbild

Mollsan

Kvinna ·

24 apr, 2018

Nu har jag bestämt mig men är så nervös

Näsoperation - Näsplastik

Hej! Jag tror jag redan läst det mesta, skriver nog mest här för att få ur mig lite oro och nervositet. Min familj har sedan länge tröttnat på mitt ältande xD Saken är den att i mina gener finns det anlag för stora näsor, vilket jag tyvärr fick. När jag föddes sa tom min mamma och moster "nej stackarn , hon fick pappas näsa". Pappa är fin i sin, men han är man och det klär män bättre. Jag har varit utstött och mobbad stor del av livet, har alltid tyckt att jag är ful . Blev kallad Pinocchio och häxan bla på grund av min jävla kran. Nu när jag mår bra i mig själv och har försökt under säkert 15 år att acceptera min näsa så här jag kommit fram till att jag tyvärr aldrig kommer att älska den eller tycka att jag klär i den. Mitt ansikte är väldigt smalt och avlångt så näsan gör allt bara vidrigt att se. Jag håller ofta för min näsa när min sambo tittar på mig när jag ligger ner, hatar när folk studerar min profil osv. Jag är trött på skiten och nu vill jag göra en förändring! Jag har varit på konsultation och kirurgen förstod utan att jag ens behövde säga något vad jag inte tycker om och vad jag vill göra. Jag bokade tid för operation och nu sitter jag här. Jag är fullkomligt livrädd för allt, jag har alltid varit rädd och oroligt lagd så det är inget nytt. Jag har googlat på allt negativt som har med näsplastik att göra och även positivt. Men det är ju egentöigen helt omöjligt att säga hur det går. Allt jag vill med denna text är väl egentligen att få lite peppning. Kanske från någon son genomgått denna resa själv? Sen har jag ju även frågor Eftersom min kirurg inte använder sig av 3D simulering så är det så himla svårt att se framför sig hur jag kommer se ut i en ny näsa. Hur vet må ens vad som passar? Jag vill inte se opererad ut och få en minisnok, det enda jag vill är att ha en näsa som passar mott ansikte och som inte är de första man lägger märke till. Min kirurg ville att jag skulle ta med bilder på näsor jag tycker är fina, men hur vet jag att de blir fina på mig? Hur gjorde ni på jobbet ? Gick ni bara hem och sjukanmälde er? Jag vill inte berätta för någon vad jag ska göra då jag inte vill ha någons värdering i detta. Jag är trött på fraser som " du är fin son du är " " det är ju inte du utan den där näsan". Hur jobbig är tiden efter ? Jag förbereder mig på extrem svullnad och sömnlösa nätter i högläge. Jag har hund, tror ni jag grejar att gå ut med honom tiden efteråt? Hur lång tid tar det innan man kan ta på näsan, sminka sig o duscha den osv? Är det soppa i minst en vecka som gäller ? Usch vad mycket frågor de blir, men är så jävla nojig och samtidigt så vill jag inget hellre än att få en ny näsa !!

12

Sortera efter

MissFiona

Kvinna ·

24 apr, 2018

Hej Mollsan! Förstår dig precis, har själv gått och mått dåligt över min, men har även haft en rejäl sned nässkiljevägg som påverkade andningen. Har under 17 år funderat på näsoperation. Läst mycket tänkt mycket, på för och nackdelar. Nu har jag 3 barn också och när jag väl bestämde mig för min op så gick allt väldigt fort. Barnen frågade varför men accepterade att jag ville göra det. T.o.m min minsta som alltid ger mig fina komplimanger sa ibland ”mamma du har en häxnäsa” men den är fin. Inte som hindrar mig i det sociala livet dock, men ändå något som suttit i bakhuvudet. Så jag tycker absolut inte du ska skämmas över att du vill och ska operera den. Jag laddade faktiskt ner en app och provade mig fram. (Face and body editor). Jag berättade för mina närmaste när jag väl bestämde mig även för mina arbetskamrater. Jag gick in till min chef och sa som det var. Och det var inga problem. Jag sa även till mina nära och vänner att det inte är något jag vill sitta och diskutera för det är något jag bestämt mig för. Nu visste de flesta att jag ville göra det sedan långt innan. Ingen har sagt emot mig men ja det har kommit en del ”du är fin som du är” men klart du ska göra det om du vill. Nu idag är jag 5 dagar efter min operation, utförd av Joakim Athlin på lidingökliniken men opererades på Sabbatsbergs sjukhus då det var i full narkos. Min operation pågick i 3 timmar varav 1,5 timme bara för att räta ut nässkiljeväggen. Jag lyckades klara mig utan blåmärken trots de stora ingreppet, men blev svullen dag 3-4. Som idag är helt borta igen. Ingen smärta mer än spänningshuvudvärk och tryck över näsan. Men det är så olika. Första natten var jobbig då jag hade tamponader. Men när kirurgen dagen efter tog ut dem sov jag gott, somnade runt 22 vaknade 4 tog mina alvedon och solande igen till 7. Men är extremt morgonpigg. Duscha kam du dagen efter men bara från halsen och ner. Håret duschande jag igår dag 4 men då lutade jag huvudet bakåt ganska mycket för att inte få vatten på plastskenan. Smink som foundation bör man nog vänta med ett tag, kan tänka mig att det kan göra ont sen när man ska försöka få rent ansiktet ordentligt. Äta kunde jag allt som vanligt, inga soppor är nödvändiga om man inte är sugen på det såklart. Är hunden liten? De första dagarna skulle rekommendera dig att få hjälp med hunden. Jag blev snabbt yr och lite illamående av att vara uppe för länge på raken. Sen vet jag inte hur du kommer att se ut efter din op, då tänker jag på blåmärken och svullnad osv. Om du vill bege dig ut. Jag upplevde det jobbigt när jag var utomhus och solen värmde. Hoppas du fått lite svar. Och nervös kan man vara. Jag var det inte så mycket men hade bestämt mig och det skulle äntligen göras och nu sitter jag här i min soffa med en ny näsa. På torsdag åker skenan och stygnen av. Ska bli sjukt spännande. När är det dags för dig? Vart ska du operera dig och av vem?
Gilla

Mollsan

Kvinna ·

24 apr, 2018

Tusen tack för ditt svar ! Känns skönt att det finns fler som sitter i samma båt:) Jag har bara vart på konsultation hos Ivan letterfors i Jönköping och han förstod direkt vad jag inte trivdes med . Han verkar bra, har en kompis som opererades där för några år sedan och hon är mer än nöjd. Men nu vet jag inte hur jag ska göra, jag råkade som av en händelse komma in på en sida som heter sfep , som tydligen är en sida där man samlat alla kirurger i Sverige som innehar specialistbevis från Socialstyrelsen. Där finns inre Ivan med :( så nu börjar jag faan vela om det också. Jag vill gärna få detta gjort och jag har en optid bokad hos honom. Men efter att ha hittat denna info känner jag mig tveksam. Det finns inte jätte mkt info om letterfors heller tyvärr. Jag har gått efter att min kompis blev nöjd. Nu ligger jag här med ångest. Usch så svårt de ska vara, man vill ju inte att något ska bli fel.
Gilla

MissFiona

Kvinna ·

25 apr, 2018

Om jag ska vara ärlig så kollade jag inte upp någon av mina kirurger. Jag gick på känslan. Ändå så sa min senaste kirurg Joakim Athlin att han rekommenderar att alltid kolla upp den kirurg man går till. Många som ser bra ut utåt och har mycket reklam för sin plastikkirurgi har också många anmälningar. Han var väldigt noga med att informera mig om att jag skulle ringa socialstyrelsen som kan ge mig info. Men mötet kändes bra, och han kändes lyhörd och mån om sina patienter. Det står inte jätte mycket om honom på nätet heller. Nu har han iofs arbetat en hel del utomlands läste jag här på pof. Men känner du dig osäker så tycker jag du ska kolla upp lite mer. Tänk på att det är något som kommer synas. Jag fick mycket info av Joakim om eventuella kostnader vid korrigeringar, om vilka resultat jag kan förvänta mig och vilka som kan vara svåra att uppnå. Inga falska förhoppningar om en perfekt näsa men så nära mitt önskade resultat som möjligt. Sen beror allt på läkningen, ärr och broskbildningen. Inget varken jag eller han kan påverka. Han kunde datorsimulera min näsa och gjorde en egen först sen fick jag titta och säga vad jag mer vill förändra. Jag fick 3 bilder med mig hem som jag skulle fundera på och ta med mig den jag ville han skulle göra på mig. På operationssalen hade han satt upp den bilden jag valde och gick efter den så mycket han kunde sa sköterskorna. Som även sa att den kommer bli jätte fin på dig när jag hade vaknat till liv och fått mat i mig. Jag personligen skulle råda dig att gå på fler konsultationer hos fler kirurgen om du har möjlighet. Så du kan få känna efter och höra andras förslag. Ta kontakt med Joakim Athlin på instagram, ställ alla frågor och funderingar. Han svarar gärna. Tror aldrig jag fått så mycket info av en kirurg utan att ha varit på konsultation då de flesta bara vill tjäna en massa pengar. Det vill såklart han också men inte på det sättet. Han kanske kan ge dig råd om var du kan hitta mer info. Och ska du må dåligt över något som att du är orolig över att inte ha hittat något om kirurgen du valt så tycker jag du ska avvakta med op och kolla runt lite mer. Det är ett viktigt beslut att fatta och något som kommer följa dig resten av livet. Kram på dig
Gilla

Kinapuff

Kvinna ·

25 apr, 2018

Hej, hoppas allt löser sig för dig! Har du lust att skicka länken på sidan du va inne på? Finner den inte..
Gilla

liki

Kvinna ·

26 apr, 2018

Massor av pepp till dig! Jag opererade min näsa för drygt två år sen. Det gjorde inte alls ont. Däremot var det obehagligt att ha näsan stoppad med blodstillande tamponader några dagar efteråt. Det gjorde det omöjligt att andas med näsan och svårt att sova men var inte värre än en kraftig förkylning. Jag var lite tröttare än normalt men kunde absolut ta hand om mig själv. Hade det krisat hade jag kunnat gå ut med en hund även de första dagarna men det kan nog vara skönt att ha hjälp. Alla säger att man ska ha tålamod när det kommer till näsplastik, att det tar lång tid före man ser färdigt resultat. Det är verkligen sant. Min näsa fortsatte att förbättras över åren och jag tror att jag först nu har ett slutresultat. Lycka till!
Gilla

lovic

Kvinna ·

02 maj, 2018

Mollsan, vart opererade du dig?
Gilla

Mollsan

Kvinna ·

28 jun, 2018

lovic skrev:

Mollsan, vart opererade du dig?

Jag gjorde det hos Joakim Athlin :) vet dock inte hur de blev då gipset är på fortfarande
Gilla

Essie

Kvinna ·

28 jun, 2018

MissFiona, hur vet man att man har sned nässkiljevägg?
Gilla

Essie

Kvinna ·

28 jun, 2018

Mollsan, jag har åxå en smal och avlång ansikte. Blev åxå kallad för pinoccio, ful och pomperipossa :/ Jag såg en tjej som gjort sin operation hos den kirurg du nämner, och trots att det såg ut som hon använde filter på bilderna så såg det väldigt fint ut! Du kan ju höra med Socialstyrelsen och dela med dig vad dem säger ifall någon annan vill operera sig hos honom, så att de åxå vet. Annars finns det en hemsida som heter Lexbase, dock kostar det att vara medlem har jag för mig, men jag kan ha missförstått.
Gilla

lovic

Kvinna ·

15 jul, 2018

Essie skrev:

MissFiona, hur vet man att man har sned nässkiljevägg?

Kanske att man har svårt att andas genom ena näsborren?
Gilla

jazzet

Kvinna ·

15 jul, 2018

lovic skrev:

Essie skrev:

MissFiona, hur vet man att man har sned nässkiljevägg?


Kanske att man har svårt att andas genom ena näsborren?

Ja det är nog det lättaste sättet att själv ta reda på det. om näsan inte ser sne ut i spegeln
Gilla

Essie

Kvinna ·

15 jul, 2018

Aha.. ok. Min näsa är sne:( Jag får väl låta nån ÖNH-läkare undersöka näsan..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem