Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

16 jan, 2012

Nu har jag tagit ut mina PIP implantat

Bröstförstoring

Hej Idag den 16e jan har jag tagit ut mina PIP implantat i lokalbedövning och lugnande. Vill berätta min historia för er som funderar på att ta ut dem. Jag har haft problem i många år med värk i armar, händer, stickningar i bröstkorg och ut i armar varit hos läkare efter läkare. Jag har aldrig trott det skulle vara inläggen förräns jag fick höra om detta innan julen 2011. Då slog det mig, det kanske är brösten som ger alla problem. Jag tog direkt beslutet att ta ut dem för jag orkade inte vänta på resultatet från läkemedelsverket och allt, ville inte sätta in något nytt främmande i kroppen då andra implantat är inte heller undersökta ordentligt. Jag fick ta ut dem gratis av min klinik i Hässleholm och jag tycker dem behandlat mig mycket bra, inga problem. Jag gjorde det i lokalbedövning, var väldigt nervös innan men lugn ni som funderar att göra det, det var inga problem! Kände ingenting och jag fick lugnande så jag var helt borta, nu under kvällen börjar bedövningen släppa lite och gör ont kring ärren men absolut inte som första gången. Dem är lite tomma men jag hoppas dem går ihop lite framöver, det får man se. Vi får se om mina problem försvinner om inte annat är jag helt säker på att det kommer underlätta allt, jag är glad i alla fall :) Jag hade 270 halvt bakom muskeln och gjorde dem 2007. Lycka till till er PIP vänner där ute.

62

Sortera efter

Sailor Moon

Kvinna ·

26 okt, 2013

Kiwirumpa: Tänkte bara säga att jag plockade ut mina PIP-implantat i onsdags (25/10) och det gick hur bra som helst! Jag fick lugnande och lokalbedövning precis som TS och jag plockade också ut mina i Hässleholm. Från det att kirurgen tog fram skalpellen och till det att jag var ihopsydd efteråt tog det sammanlagt 30 minuter tills det var klart. De sa till mig att jag skulle kunna jobba dagen efter, vilket jag inte alls kunde. Antar att det beror på vilket yrke man har också men jag jobbar inom vården och gör mycket lyft så jag hade inte klarat av det. 
Nu är brösten röda och svullna men idag har jag inte behövt ta en enda värktablett, vilket ändå får ses som mycket positivt. Önskar att jag hade haft mer info innan jag tog ut mina men det verkar inte vara så många som valt att ta ut dem och speciellt inte utan att sätta in nya? :)
Vart har du gjort dina?
Gilla

Leriksson88

Kvinna ·

18 jul, 2014

Jag ska snart ta ut mina pip! Har 90 i ena och 240 i andra för att jämna ut assymetrin. Jag är väldigt nervös för att ta ut dem :( Du sa att de kändes tomma? Har brösten dragit ihop sig nu? Skulle du kunna visa före och efterbildar? Jag har ju fortfarande chans att ändra mig. Tacksam för svar! Någon annan går hjärna hjälpa till också! Mvh
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem