Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Annie87

Annie87

Kvinna ·

Nu närmar det sig 14 dagar kvar till op men kan inte bestämma mig så hjälp! :)

Bröstförstoring

Nu börjar det närma sig och är såååå jäkla förvirrad och börjar bli frustrerad. Jag vet varken in eller ut hur jag ska välja placeringen av implantaten, Ska jag ta bakom? Eller framför? Har en kupa på C men har mest vävnad ner till inget häng vilket det ser ut som På mina bilder men dom sitter i normal höjd men jag är oerhört platt upptill. Fått olika bud på konsultationer så känner att jag ska gå på magkänslan men den säger mig nada just nu utan får bara ont i magen av tanken. Tänk om jag väljer fel? Tänk så blir det förjäkligt :'( Så snälla hjälp! Detta är hur jag tänker mig jag vill ha/undvika vad ska jag då välja för placering? Gillar lite fejklocken/bollar Vill inte ha så stora så att det försvinner lite bakom är en fördel för mig. Vill inte ha brösten ut mot armhålorna spec inte när ja ligger ner. Vill inte behöva ha stöd för få dom pushiga. Rädd för att brösten ska bli fort hängiga då jag har sämre hudkvaltite, rätt så "elastisk" Kan inte gå på mindre än 360 cc men då är det lågprofil så funderar över 385 mellan profil. Vill egentligen ha så "små" fasta som möjligt men svårt att uppnå då jag har breda bröst och en bröstbredd på ca 13-13.5!! :-/ Vet absolut att man inte kan få allt men önska kan man ;-)

2

Sortera efter

Stil

Stil

Kvinna ·

Det är helt normalt att ha alla funderingar du har. Man blir helt nojjig innan op.

jag har brett mellan mina bröst innan och har det nu. När jag ligger på rygg så faller mina åt sidan. Så jag sover med sport bh för att hålla ihop brösten. Jag vill inte töjja mina bröst fickor. så det är viktigt att ge brösten stöd om man vill ha snyggt resultat länge.

Med framför placering kommer du få mer häng med tiden.

Håller med dig att det är svårt att välja. Det är viktigt att du vid konsultationen sa alla de saker som är viktiga för dig. Och kom ihåg att vi aldrig kan få samma resultat som någon annan då vi är olika. Drömma kan man men, men..

kram😀

Gilla
Annielilja

Annielilja

Kvinna ·

Kan du inte gå till en kirurg och säga vad den andra/de andra kirurgerna föreslagit och fråga den kirurgen vad han tycker om de andras förslag? De måste ju ha lite koll ändå... Eftersom de är kirurger.... Tycker inte du ska be om råd och tips här på forumet.. Vi är inga kirurger.... och vet inte vad som passar din kropp.... Önskar dig lycka till iallafall och hoppas det löser sig till det bästa!!!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem