Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Vickan profilbild

Vickan

Kvinna ·

25 jun, 2012

Nu vill jag bli av med min acne!! Seriösa behandlingar/mediciner tack!

Övrigt - ansikte

Hej! Jag har problem med vuxenavcne och har alltid haft det. Det är hormonellt och blir värre när jag har ägglossning eller mens eller när jag är stressad och äter mycket skräp. Ofta på vår, sommar,höst är det värre. Allt det där vet jag, men har inte hittat någon produkt som har hjälpt mig. Jag tror inte på det alls längre. Någon i min sits som blivit hjälp på något sätt? Hittade en länk om N-Lite laser, någon som testat det eller någon annan behandling etc?

http://www.ellipseklinikken.se/se/BEHANDLINGAR/Acne__Finnar/NLite_Anek/

Svar mottages tacksamt. Mår så dåligt över det här nu, vill ine behöva mejka mig i sommar... :(

92

Sortera efter

Redhead

Kvinna ·

09 jul, 2012

Var någonstarns gjorde du din AHA peling, vilken klinik och så?
Låter ju som ett toppen ställe med ett sådant där pris! :P

Gilla

Candycane

Kvinna ·

10 jul, 2012

Vitamin b5 är samma sak som panthothenic acid. Billigare att köpa i Usa på den sidan jag länkat tidigare eller på iherb.com
Gilla

Candycane

Kvinna ·

10 jul, 2012

Bo.bi många har en gräns för hur stor de behöver äta för att det ska fungera för dem, ca 5 gram om dagen är en bra början, hur mycket tar du? (när man har blivit av med den sen kan man sänka dosen eller sluta helt)
Gilla

Orkidé_

Kvinna ·

10 jul, 2012

Hej Hej! Jag lider också av acne och det har jag gjort sedan jag var 13 år ungefär. Har också provat en del preparat och fick när jag var 17 år tethralysal utskivet av min läkare. Såg en ordentlig förbättring på min hud. Men efter några månaders användning så började jag äta p-piller (cilest har jag för mig), och efter att jag ätit både tethralysalen och p-pillerna i en månad ungefär så blev jag inlagd på sjukhus då det visade sig att jag hade fått blodproppar i hjärnan. Läkarna drog slutsatsen att det var blandningen av medicinerna som hade lett till det.

Kom lite bort från ämnet här men ville skriva om det och understryka hur viktigt det är att man kollar upp med sin läkare angående blandning av olika mediciner innan man börjar med dem. För tethralysal var det bästa jag någonsin haft mot min acne och jag tycker det är väldigt tråkigt att jag inte kunnat använda det igen på grund av att det blev som det blev.

Har även en annan fråga som är lite mer aktuellt i detta ämne. Jag har börjat gå på PHA-syrebehanadlingar (ren kur på sex gånger med två veckors intervaller) och använder min hudtants råd om att börja med Excuviance också då detta är de produkterna hon använder i sina behandlingar. Har sett en ordentlig förbättring, huden har blivit lenare och det mesta av acnen har försvunnit. Men jag har väldigt många små ärrgropar i ansiktet. Framför allt i pannan och ner på tinningarna. Har även ärr som är röda och buktar utåt, ser ut som lite större finnar som inte är mogna. Detta har jag fått på rygg, bröst och hals. Är det någon som har någpt bra tips på vad man kan göra för att försöka förbättra detta? Jag vet att man inte kan få bort dem för alltid men vill gärna kunna göra något som får det att se bättre ut.

Herre gud vilket långt inlägg men var bara tvungen att skriva av mig då jag gått och tänkt på allt detta väldigt länge! Hoppas där är någon av er brudar som orkar läsa hela inlägget så jag kan få lite tips! :)

Massa kärlek till alla här på POF, detta forum har hjälpt mig som fasiken med väldigt mycket! :)

Gilla

Harley

Kvinna ·

10 jul, 2012

Jag har jätteproblem med grov hud och finnar (ibland bölder som gör galet ont) på rumpan av alla ställen. I övrigt har jag inga hudproblem, nån enstaka mensfinne runt munnen men inget mer. Tror ni B5 kan hjälpa mig också? Vet inte vad jag ska ta mig till när det är som värst :(

Gilla

starlet

Kvinna ·

10 jul, 2012

jag hade akne som ungdom, det kanske inte är samma sak men jag gick till vårdcentralen och fick piller utskrivna. billigt och effektivt! och bättre än dyra kliniker

Gilla

Kdan

Kvinna ·

16 aug, 2012

Det enda som hjälpa på mig var roaccutan! Har provat allt på apoteket, beställt olika krämer och oljor på internet. Gått på hudbehandlingar. Vissa saker har hjälpt lite men så fort jag slutat med det har det kommit tillbaka, inte bra för plånboken direkt.. Och jag har känslig hy samtidigt som det var finnar, och de flesta krämer torkade ut min hud och blev röd och ärren försvann aldrig från gamla finnar.. Så jag gick till läkaren, och hon tyckte att jag vell kunde ''leva med de'', för hon tyckte inte alls det var så farligt.. Men jag stod på mig och efter jag gått till henne tre gånger och fått testa ännu mer dåliga krämer så fick jag en remiss till en riktig hudläkare. Och när jag kom dit så förstod hon mig helt! Jag kom dit i försvarställning och var bered att kriga för att hon skulle ta mig på allvar, men hon bara bad mig att lugna mig haha :P Och jag fick direkt roaccutan. Fick sen gå och ta blodprov en gång i månaden för att hålla koll på levern, men det var aldrig några problem. Roaccutan är fan underbart! Alla mina finnar försvann, alla mina ärr försvann. Min hud slutade va så fet och blank.

Kan inte mer än rekomendera roaccutan till de som inte kan bli av med sin acne. Det är en sjukdom, och de går att behandla.

Gilla

Sunpeace

Kvinna ·

17 aug, 2012

Jag kan rekomendera Tetralysal som man äter i 3 månader! 2ggr/dag. Jag mådde dock jätteilla av tabletterna. Så jag uteslöt att ta på morgonen och åt dom innan jag gick och la mig istället och det fungerade lika bra även om jag uteslöt en tablett om dagen. Jag har även väldigt känslig mage så det kan vara därför. Rekomenderas! Den måste man ha recept på ;)
Gilla

Annan

Kvinna ·

05 maj, 2013

Fick själv problem med acne i 20 års åldern.. O fick då en lång penicillin kur, (tetralysal), de hjälpte för stunden, men kom tillbaka, fick ärr även i ansiktet efter all acne, tyvärr.. Som jag sedan fick rätta till med kemisk Peeling, som hjälpte till stor del, men har fortfarande spår i ansiktet efter acnen, tyvärr.. Gick på kemisk Peeling i säkert 2 års tid, o började använda deras produkter morgon o kväll... Men det som tillslut hjälpte för mig var acnemedicinen "diane" som även fungerar som preventivmedel, men skrivs ut av läkare.. Gick på dom i flera år, o slapp acnen under tiden, försökte sluta några ggr, men kunde inte sluta först förran flera år efter, och idag har jag inga problem med acne längre.. När min dotter fick problem med acne så började även hon med diane, som hon också använde under några års tid, som höll borta acnen helt o hållet. Idag behöver hon inte dom längre heller. Visserligen tar det några veckor till kanske en månad innan dom börjar hjälpa, men rekommenderar starkt "diane" för anser av min egen erfarenhet att man inte alltid har tiden på sig med att testa all världens produkter, då det kan vara försent när man dragit på sig en massa ärr i ansiktet, vilket jag gjorde.. Hoppas detta kan vara till nån hjälp..
Gilla

twinky

Kvinna ·

05 maj, 2013

Vad bra att ni får liv i tråden igen, hade glömt den helt. Kan ju iaf uppdatera hur d gick för mig med Nattljusolja, Pueraria Mirifica och OCM. Kort sagt - dåligt. Tabletterna gjorde ingen skillnad och OCM gjorde allting mkt värre. Min hy verkar inte gilla olja alls, jag fick faktiskt massvis med djupa inflammationer och det blev bara fler och fler med tiden. Som motreaktion gick jag till läkaren och bad honom skriva ut Aberela som är typ d enda receptbelagda som jag inte har testat än. Och visst blev d bättre efter ett tag men huden blev oxå tunn och skör. Till slut sa den bara ifrån och jag fick röd och kliande utslag över hela ansiktet och flagnade jättemkt. Tog en paus, började efter några dagar igen - tills huden inte orkade längre. Så nu skiter jag i d oxå. Jag vill helst inte använda kemikalier och ingenting som torkar ut och irriterar huden så jag försöker köra så naturligt som möjligt. Tvättar ansiktet med Eilas Teatree rengöring och ibland Rasullera om jag behöver rengöra på djupet. Som ansiktsvatten använder jag molkosan utspädd med vatten och för återfuktningen en ekologisk kräm från bodystore med MSM, kollodialt silver o vitaminer. Dessa produkter verkar min hud gilla iaf. Men jag vet att jag behöver hjälp inifrån så nu har jag hittat ett nytt spännande tillskott - Estroblock. Det är en produkt som ska balansera hormonerna och framförallt blockera det "onda" östrogener (d finns goda oxå) som kan vara orsaken till bland annat acne. Jag läste först om Estroblock på http://www.highonhealth.org/ och sen mer på http://estroblock.com/ där jag även gjorde en beställning som ska räcka i 3 mån. Har inte fått leveransen än men bör få den vilken dag som helst. Det kan dock ta ett tag för att få effekt så det lär dröja lite tills jag kan skriva en recension. Wish me luck!
Gilla

Candycane

Kvinna ·

06 maj, 2013

Twinky- man måste vänja huden långsamt vid aberela samt använda så lite produkt som det bara går då den är väldigt stark. Börja med att ta en LITEN :-) klick och blanda med din hudkräm och applicera en gång i veckan i en månad. Sedan 2 ggr i veckan osv. Tills din hud är van. Om man smörjer varje dag kommer din hud att protestera i början och bli ruggad, röd och flagna. Samt om du blandar den med fuktkräm kan du använda pyttelite produkt. När man använder aberela (retin-a) så ska man inte använda andra aktiva hudvårdsprodukter med tex syror eller peptider. En mild rengöring och en stark fuktkräm och solskydd är jätteviktigt på dagen året runt. Då kommer man vara evigt ung i princip ;-).
Gilla

twinky

Kvinna ·

06 maj, 2013

Tack för tipsen Candycane, jag ska ha dem i åtanke ifall jag ska ge aberela en till chans. Jag använde den svagaste sorten och trappade upp den fast kanske inte lika långsamt som du skrev men ändå. Sen använde jag ett väldigt bra ansiktsvatten med mkt fukt under aberela och en kräm över den så huden kändes ändå ok i några veckor. Men sen hälsade jag på min mamma över jul o glömde givetvis både ansiktsvattnet och en snäll rengöring hemma och fick ta hennes olivtvål och blev min hud helt galen. Så det var kanske inte bara aberelan men jag vet att jag aldrig hade reagerat så starkt om den inte hade ingått i mina hudvårdsrutiner just då. Då hade jag bara blivit torr av tvålen o så inget mer. Just nu trivs jag bra med alla snälla eko-produkter så jag ska hålla mig till dem ett tag till och så e jag som sagt väldigt spänd på tabletterna. (Men det är ju alltid bra att ha en back-up ;))
Gilla

Målan

Kvinna ·

06 maj, 2013

Jag hade aldrig en finne som tonåring men fick problem med vuxenacne när jag var runt 23. Provade massor av olika krämer mm. Fick sen tetralysal utskrivet av läkare. Jag hann använda det i ca 4 månader innan vi skaffade barn, och det hjälpte!!! Var rädd att allt skulle komma tillbaka under eller efter graviditeten men inte! Visst har jag har ngr finnar/bölder sen dess. Men det är minimalt i sammanhanget.
Gilla

Roxie

Kvinna ·

06 maj, 2013

Jag har provat varenda metod och kräm, alla dyra och billiga varianter och behandlingar. Lidit av att behöva sminka mig i tid och otid, inte velat visa mig utan en full kakmakeup i ansiktet (som ofta såg värre ut än att bara skita i det), stannat hemma de dagar jag skämts FÖR mycket.
 
Nu kör jag ipl behandling och det funkar helt otroligt bra! Dessutom blir man va med acnen till 70-100%, viket är en dröm för mig som också kämpat i många år med vuxenacne. Jag har inte fått en enda ny finne på tre veckor, sen jag började.
 
Sminkar jag mig inte på helger osv när jag bara är hemma så varken tvättar jag mig eller smörjer in mig. Får för mig att det är bra att låta huden vara ifred. Använder bara ekologiska hudvårdsprodukter i övrigt.
Gilla

Savannah

Kvinna ·

17 jun, 2013

 
Vill säga att Roaccuton kan ge fruktansvärta bieffekter.. Alla drabbas ju inte! Men jag rekommenderar inte
 
Men jag var hos en läkare med min mamma för att jag ville kolla vad de fanns för ''hjälpmedel'' mot acne. 
Och hon sa att vi var tvugna att läsa igenom ett par papper om bieffekter innan jag bestämmer mig. Och vi tänkte ''Det kan ju inte vara så farligt..'' Men haregud.. Hon kom med ett helt häfte!
 
Och det var bieffekter som, kraftig hårbeökning på hela kroppen, kraftig beökning av mens blod, kraftig huvudvärk, håravfall, djupt deprimerad, självmord har hänt i många fall och ja typ 25 stycken till bieffekter som jag inte minns...
 
Så kände att jag inte vågade riskera.. Men för mig funkar att par andra tabletter, Tetralysal tror jag dem heter, dem receptbelagda.. som man dock inte får äta på sommaren så jag har pause nu.. Men det funkar, kan ju inte säga att ALLT försvinner men väldigt mycket!! Då äter man 2 per dag, en morgon och en kväll i 3 månader! Resultat ser man efter 6-8 veckor! Så lång väntetid, totallt worth it! Sen fortsätter man ju efter 3 månader med och då fortsätter ju resultatet!
 
Gilla

Harley

Kvinna ·

17 jun, 2013

Min pojkvän har ätit Tetralysal och det har funkat bra för honom i kombination med Basiron, hoppas innerligt han slipper Rouccotan, även om det är effektivt så äter den upp kroppen inifrån, sjuk medicin...
Gilla

PowerS

Kvinna ·

17 jun, 2013

Har inte läst kommentarerna så vet ej om detta föreslagits innan, men det enda som nånsin hjälpt på mig är läkemedlet Diane. Det fungerar som ett p-piller eftersom det går in o rotar runt i ens hormoner. Tydligen var min acne pga någon rubbad hormonbalans och jag har ätit Diane nu i typ ett år och har SKITFIN hud och mår jättebra! INGA biverkningar. Innan detta har jag provat allt. Krämer, alla olika finnmedel inkl. Proactive, Tetralysal...ja allt. Utom Rouccatan. Men Diane var perfekt för  mig så nu blir det att äta dessa ett tag till :-)
Gilla

9April

Man ·

17 jun, 2013

PowerS skrev:
Har inte läst kommentarerna så vet ej om detta föreslagits innan, men det enda som nånsin hjälpt på mig är läkemedlet Diane. Det fungerar som ett p-piller eftersom det går in o rotar runt i ens hormoner. Tydligen var min acne pga någon rubbad hormonbalans och jag har ätit Diane nu i typ ett år och har SKITFIN hud och mår jättebra! INGA biverkningar. Innan detta har jag provat allt. Krämer, alla olika finnmedel inkl. Proactive, Tetralysal...ja allt. Utom Rouccatan. Men Diane var perfekt för  mig så nu blir det att äta dessa ett tag till :-)
Jag har verkligen provat allt, massa olika mediciner- tom roaccutan, aha-behandlingar, ipl, receptfria osv Det enda jag inte provat e Diane som jag nu läst flera ggr om. Vill verkligen testa det då jag e ganska säker på att mina problem är hormonella. Har precis tagit ut min hormonspiral o känner redan skillnad. Ska avvakta o se om jag får bättre hy men läste nånstans att det tar upp till 7 år för kroppen att återställa sig efter p-piller o hormonspiral! Kanske diane hjälper till att rätta till obalansen?? Hade bäst hy under graviditeten...
Gilla

Jennaa

Kvinna ·

17 jun, 2013

Roaccutan kan ha jävliga biverkningan ja, men det kan också bli jättebra! Min mamma fick den för en herrans massa år sen, men var tvungen att sluta direkt för hon fick för högt tryck på hjärnan... Jag själv åt den för två år sen (trots att jag hade haft ångest, depressioner och självmordsförsök de senaste 8 åren) och de tydligaste biverkningarna jag fick var extrem torrhet. Jag som var deprimerad redan när jag började med medicinen fick INTE ökad ångest. Det kan vara en farlig medicin, men man blir noga övervakad, och den ges bara om inget annat funkar... Den är ju på licens, så den kan inte bara skrivas ut hur som helst.
Gilla

9April

Man ·

17 jun, 2013

Jag åt Roaccutan i två omgångar o hade inga biverkningar mer än torrhet:-) dock kom acnen tillbaks o därför misstänker jag att det är hormonellt!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem