miamosara
Kvinna ·
02 jul, 2013
*nya bilder 2,5 år* Bröstförstoring med eget fett
Ren fettransplantationHej alla
Jag startar den här tråden framförallt då jag har saknat den själv. Det hela började för mig efter mina två ungar+12kg viktnedgång. Min mage var förstörd 🙁 (den har jag dock aldrig varit nöjd med men nu är den hemsk) Efter att ha bestämt mig för att göra något åt det så sökte jag på allt jag kunde hitta om olika metoder och såg då även att man nu kan göra fettransplantation till brösten här i Sverige.
Jag har faktiskt alltid varit nöjd över mina bröst men efter barn nummer 2 blev de inte densamma. Ju mer jag närmar min idealvikt 58-60kg desto värre blir brösten. Silikon vill jag inte ha! De är jättevackra och jag klandrar ingen som vill ha eller har men jag är övertygad om att jag inte skulle gilla känslan i min egen kropp, tränar dessutom kontaktsport och skulle inte vilja behöva noja över brösten.
Efter att ha gått med i detta forum så känner jag bara mer och mer att jag saknar info och erfarenheter av fettransplantationer. Finns två bra trådar men de tjejerna har en helt annan resa bakom sig än vad jag har. Hoppas att jag inte är den enda som tänkt göra metoden men i vilket fall så kanske det ändå finns ett intresse, Jag kommer att försöka lägga upp om min resa i alla fall...
bifogar bilder på mitt startläge (62kg)
Har tappat ett kilo till och tycker kroppen ser bättre ut men det syntes ju inte på helkroppsbilderna jag tog idag :-( och har lagt upp.
Lagt in första bilden efter op inte den bästa men proportionerna ser man att de ändrats. Sitter på bilden. Har inte ont i brösten, lite ont i tagställena.mer ont efter bukplastiken. Mår överlag bra men väldigt trött.
Dag 5 uppdaterat bilder. Jag tycker det ser fint ut. Brösten börjar mjukna men har inte minskat så mycket i storlek... det kommer kanske. De är fortfarande större än jag skulle önska (av praktiska skäl för det är snyggt när de är större) bara jag inte tappar så mycket så de ser ledsna ut igen så är jag jättenöjd. Det är lite svårt att få en exakt uppfattning om hur de ser ut när jag inte kan sträcka på mig ordentligt på grund av bukplastiken.
Det har nu gått fem veckor. Jag är så nöjd de är mjuka pigga snygga och jag har backat tiden 10 år.
Det har nu gått 7månader. Storleken har hållt sig bra, jag har samma Bhar och de sitter bra. Brösten har blivit mycket mjukare och jag tycker tyvärr att de tappat lite put. Jag har tappat lite fett på kroppen så det kan ju absolut spela in.
Nu efter 2,5 år så är jag fortfarande jättenöjd. Jag är fortfarande sugen att göra en till op men i en obestämd framtid. Sortera efter
miamosara
Kvinna ·
24 sep, 2013
Stunning. Vad tråkigt att det inte kändes hundra. Vem var det du träffade och vem var det du ville träffa? Det där med tre gånger beror ju på hur mycket större du vill ha. Jag har räknat med att få strax under 200 större så det är ju ingen enorm skillnad om det är stora man vill ha. Hoppas nästa konsultation känns bättre.
Tack Lady SS de flyttade 350ml till varje bröst. Har kanske tappat lite men inte mycket, tycker fortfarande det är ok om lite till försvinner. De börjar dessutom bli mjuka och gosiga igen så vi får se. Jag hade ju optimalt utgångsläge när de var tomma....mycket utrymme för de nya fettcellerna.
Gilla
Stunning
Kvinna ·
24 sep, 2013
Jag vill inte heller ha så mycket större 150-200 ml räcker absolut. Jag träffade Mattias på L&E. Han va absolut trevlig det var nog mest lite synd att jag inte kunde diskutera infon jag hade skickat-den hade gått till Patrik. Tänker dock att jag kan följa upp det med mail så det blir nog bra. Det blir ju lite frågor... Miamosara räknar du med att en gång räcker för dig?
Gilla
via_dolorosa
Kvinna ·
24 sep, 2013
Wow! Vad snyggt! Sådär hade jag också velat ha! Naturligt och snyggt och inga risker för konstiga muskelrelaterade besvär eller implantatsbekymmer! Jag är sååå avis på det där snygga och lovande resultatet! 👍
Gilla
miamosara
Kvinna ·
24 sep, 2013
Ja stunning jag har räknat mad att en gång räcker. Om jag vill ha mer kommer jag i vilket fall som.helst vänta något år innan jag fyller på. Om jag är jättenöjd kan jag ju alltid fylla på om de börjar bli ledsna när man kommer upp i åren;-)
Tack Via Dolorosa. Dina är ju jättefina. Skönt att du äntligen är komplikationsfri. Den här metoden kommer ju bara förbättras så om du någon gång ledsnar på silikonet så har du möjlighet. Men man måste ju ha lite att ta av förstås.
Gilla
miamosara
Kvinna ·
26 sep, 2013
Lagt till 1 veckas bilder. Lite hårt och svullet mot klyftan ännu. Tycker storleken håller sig än så länge. Är suuupernöjd so far. Blir de för stora kan jag ju alltid gå ner lite i vikt :-)
Gilla
via_dolorosa
Kvinna ·
26 sep, 2013
Fyyy!!! Vad jag är AVUNDSJUK 👍 Du har fått så himla erfekta bröst! jag hoppas du inte ska tappa för mycket bara för de kan väl försvinna ganska så mycket ännu va? Grattis till POF:s vackraste bröst! Önskar jag hade gjort detta men mina bröst, med facit i hand så hade detta blivit billigare. Dock hade jag väl aldrig kunnat få 650cc i dem 😕 Dock har jag massvis med fettlager så fett finns 😉
Gilla
miamosara
Kvinna ·
26 sep, 2013
Vad gullig du är....tack .:') du hade nog behövt några vändor för att få ihop 650 ;-)
Ja det käns ju som en gigantisk bonus att få bort fettet där man inte vill ha det och få större bröst i samma veva. Jag har alltid hatat mina fettdepåer då jag är förhållandevis smal över armar och ben och har allt koncentrerar kring bålen. Men nu ser jag fettet som en tillgång :-D.
Gilla
Stunning
Kvinna ·
26 sep, 2013
Superfint! Grattis och tack för att du delar dina bilder med oss! Har mår du rent fysiskt?
Gilla
miamosara
Kvinna ·
28 sep, 2013
Blev lite skraj igårkväll när jag la mig...de hade blivit mindre, påtagligt mindre, när jag gick upp på toaletten var de dock stora igen :-) de har nu blivit så mjuka så de plattar till sig när jag lägger mig ner, som bröst enligt mig ska :-)
Hoppas bara att det håller i sig.
Stunning: tack. Jag mår bra. Jag har ju gjort bukplastik också och i jämförelse så är brösten ingenting. Första dagarna var jag öm på tagställena på ryggen. Känner inte av något nämnvärt nu. Lite dommnad över höfterna men kan inte vara hundra på att det inte har med bukplastiken att göra. Brösten har knappt gjort ont alls. Ända dagen jag mått lite dåligt var direkt efter op (kräktes av morfinet och EXTREM frossa) och dagen efter jag slutade med morfinet (morfin och alvedonbakis och pms, fin timing) mår annars utmärkt.
Via dolorosa: ja det kan fortfarande försvinna endel man räknar ju med mellan 30-70% överlevnad, tycke inte jag har tappat något nämvärt alls10% max.
Gilla
Marina
Kvinna ·
30 sep, 2013
Sen finns det långsiktigt hopp också - fettcellrna kan vara lite krassliga rätt länge efter op, men de "hämtar sig" lite och kan växa till sig något igen ganska långt efter op, typ 12-18 månader vill jag minnas att Per sa till mig... :)
Gilla
miamosara
Kvinna ·
01 okt, 2013
Oj Marina det visste jag inte. Det låter ju bra. Just nu tycker jag så mycket om mina nya bröst. Om de krymper gör inte så mycket bara inte luften går ur dem igen. Blir jättespånnande på torsdag och höra vad Mattias säger och tror.
Hur mår dina Marina? Kommer ni någonsin överens du och dina bröst?
Gilla
miamosara
Kvinna ·
04 okt, 2013
Hej igen.
Jag var på återbesök igår. Allt såg jättebra ut. De sa att man tappar det mesta i början och jag tycker ju att jag inte tappat något märkbart så det är ju lovande. De är dock ganska fasta (inte hårda något mer) så det kan nog vara lite svullnad kvar. Tillsammans med bukplastiken har denna op totalförändrat min figur, långt bättre än vad jag vågat hoppas. har en ny bild i mitt galleri (halvliggandes) på mage och bröst för den som vill se. kan inte fatta att det är jag. Är dock lite svullen så magen blir bara bättre. Väger 0,5kg mindre än dag före op dag. skulle tro att det motsvarar vikten på det de tog bort i form av hud och vätska (slasken i fettsugningen). Jag är så glad.
Gilla
Stunning
Kvinna ·
05 okt, 2013
Va roligt att det gått så bra och att du är nöjd! Ska kolla din bild:)
Gilla
miamosara
Kvinna ·
06 okt, 2013
Hur går det för dig Stunning? Har du hittat någon mer att gå på konsultation till?
Gilla
Stunning
Kvinna ·
06 okt, 2013
Nä nu fortsätter jag med Mattias skippar nog att träffa ytterligare läkare. Ska ses igen och diskutera detaljer. Hoppas kunna genomföra det i början av november.
Gilla
miamosara
Kvinna ·
07 okt, 2013
Å vad spännande... han är jätteduktig. Jag älskar mina bröst idag...även om jag fortfarande tycker de är stora. Det bästa med den här metoden är ju dessutom att man kan ta bort oönskat fett. Har format om min kropp totalt-brösten framävs mer mot en smal midja. Och då är jag fortfarande väldigt svullen om magen.
Gilla
Stunning
Kvinna ·
07 okt, 2013
Såg dina senaste bilder och det ser jättefint ut.
Ja det är väldigt spännande och nu är jag otålig och vill få det gjort men jag vill använda Bravasystemet som förbehandling och det är en del som behöver falla på plats där och det verkar ta lite tid. Jag har en fallenhet för att göra saker lite större än de kanske behöver vara (processen alltså). Vill inte riskera att fettet inte stannar kvar om jag nu ska göra detta. Brava är onekligen en bisarr metod men verksam hoppas jag.
Gilla
miamosara
Kvinna ·
08 okt, 2013
Ja det verkar inte dumt...däremot så har ju mina bröst redan behandlats så i och med att de var enorma när jag ammade...tror det är en fördel om man har tomma bröst som jag hade. Fastare bröst får nog lite tuffare att klara sig utan brava. Men måste man inte ha den dygnet runt? Hur gör du med jobb, den är ju inte osynlig direkt..? Använder de den på L&E eller får du ordna den själv? Stort lycka till i alla fall...du måste meddela hur det går.
Gilla
Stunning
Kvinna ·
08 okt, 2013
Ja det var nog bra om du lyckades tima in till direkt efter amning. Det verkar variera en hel del hur mkt olika personer använder brava-så mkt de orkar och kan. De rekommenderar dygnet runt i 3 dagar till en vecka. Tänker att man bör klara ett par eller kanske 3 dagar men det blir så mkt som funkar och att det borde vara bättre än inget. Lite oklart varifrån jag köper det verkar som L och E kan fixa det.
Gilla
Stunning
Kvinna ·
08 okt, 2013
Tack för lyckönskningar:)
Gilla