
ellionore
Kvinna ·
19 dec, 2011
Nya bilder 7 månader sen op.
BukplastikMan kan fortfarande se förändringen, jag har dock gått upp 2kg sen jag tog förra bilderna, men då var jag svullen istället så jag tycker nog jag ser plattare ut nu!?
Kanske bra för er som nyss gjort op att se hur mycket det förändras även så lång tid efter op.
Sortera efter
MissM
Kvinna ·
19 dec, 2011
hoppehare
Kvinna ·
19 dec, 2011
Men shit! Vad snygg och smal du är :D
Riktigt snyggt ju och otroligt roligt att se vilken förändring det blivit och blir! :)
Kramar
LWR
Kvinna ·
19 dec, 2011
Jättefin mage du har fått. (Dina extra 2 kilo är väl enbart muskler skulle jag i och med att du är så smal och fin)
maxi
Kvinna ·
19 dec, 2011
ellionore
Kvinna ·
19 dec, 2011
Tack snälla ni, jag är riktigt nöjd än så länge!
MissM, jo då vikten stämmer, eller 82 är det nu när jag gått upp lite, men har faktiskt alltid fått höra att jag ser ut att väga mindre än jag gör :S Men så är jag extremt vältränad på armar och ben så det kanske är så att muskler väger mer än fett!? Jag gillar verkligen inte mina biffiga biceps men om jag slutar träna styrka och bara kör kondition så blir jag mjuk och sladdrig istället och det är ju faktiskt ännu värre.
God jul till dig med maxi, ja första på många år iaf med platt mage!
Tösan
Kvinna ·
19 dec, 2011
ellionore
Kvinna ·
20 dec, 2011
Tack snälla tösan!
Hur har det gått för din syster btw? Inga komplikationer mm? För visst var det dig jag skrev med fram och tillbaka om efter op osv??
Pepita
Kvinna ·
20 dec, 2011
Vilken fin mage! Det ser jättebra ut! Och vikten ska du inte hänga upp dig på, säger jag som tillhör samma typ av viktgrupp ;-)
Jag är lika lång och vägde 78 kg vid operationen och får också ofta höra att jag inte ser ut att väga så mycket.
Idag bär jag på en massa vätska i buken och har inte tordats ställa mig på vågen...
aliice
Kvinna ·
21 dec, 2011
Superfin mage, verkligen kul att se utvecklingen från första veckan. Har du inte besvär av svulllnad längre? Tycker själv jag har mer besvär av svullen mage nu när det gått drygt 7 veckor än vad jag upplevde de första veckorna. Grattis till fin mage :)
aliice
Kvinna ·
21 dec, 2011
Superfin mage, verkligen kul att se utvecklingen från första veckan. Har du inte besvär av svulllnad längre? Tycker själv jag har mer besvär av svullen mage nu när det gått drygt 7 veckor än vad jag upplevde de första veckorna. Grattis till fin mage :)
Tösan
Kvinna ·
21 dec, 2011
Tack snälla tösan!
Hur har det gått för din syster btw? Inga komplikationer mm? För visst var det dig jag skrev med fram och tillbaka om efter op osv??
Jo det var jag som skrev och frågade om tiden efter operationen. I dag är det exakt tre veckor sen syrrans operation och allt har gått bra. Var lite problem att få bort ena dränaget men det var väl allt, annars inga komplikationer hittills *peppar peppar*.
Syrran verkar fortfarande ha svårt att göra rätt många saker men nu är hon uppe och rör på sig och orkar hitta på saker några timmar i stöten såsom att laga mat och åka och hälsa på folk, köra bil osv. Hon har klarat sig bra trots att hon är ensamstående med två barn men det kan ju till viss del bero på att hon dels bor granne med en god väninna som är uska och har hjälpt till med sprutor, tömning av dränage, omläggning mm och dels att vi andra har bidragit med det vi kan såsom att fixa matlådor, handla, hämta barn, agerat skjuts osv. Syrran har dock varit superduktig själv också så klart! Svårt att sia om resultatet än kanske men det vi har sett ser jättefint ut tycker jag. Jag får intrycket att hon tycker det helt klart var värt det men visst hade hon rejält ont framförallt den första veckan. Nu skickar syrran över sina frågor till mig så jag kan kolla här på forumet vad ni andra som har gjort bukplastik har svarat (hon är ju inte med här). Det finns ju svar på det mesta här :)
ellionore
Kvinna ·
21 dec, 2011
Aliice:
Tack snälla!
Jag kan fortfarande svullna emellanåt. Framförallt om jag tränat hårt!
Jag kände mig oxå mer svullen efter v6 än innan, dels åkte jag ju på en infektion och så har jag fått förklarat för mig att det är då magen börjar på att mjukna och kan kännas större.
Lycka till med läkningen!
ellionore
Kvinna ·
21 dec, 2011
Tösan:
Härlig att allt gått bra för syrran än så länge och så hoppas vi på att det fortsätter!
Jag har precis som hon, min bästa vänninna och granne som är uska har hjälpt mig massor i början vilket jag är oerhört tacksam över!
Mycket svar finns här på pof och mer kan man få, det brukar finnas mycket bra svar på alla frågor man ställer!
Varför vill inte din syster bli medlem själv? Hälsa henne att hon är hjärtligt välkommen till oss vänner på pof! ;)
Hur har din op gått förresten? Nöjd?
Tösan
Kvinna ·
21 dec, 2011
Jo då jag är nöjd!! Visst finns det småsaker man kan störa sig på men det väljer jag att låta bli och totalt sett ångrar jag mig inte för en sekund. Är så himla glad att jag gjorde detta för mig själv. Nu har jag väl börjat vänja mig vid att ha bröst men jag blir ändå alltid lika glatt överraskad när kläderna som tidigare var en total katastrof sitter helt perfekt och tittar gärna en extra gång i spegeln när jag går förbi. Lite trist att det är så svårt att hitta bh:ar men det kan jag leva med (är rätt smal under brösten, innan jag opererade mig hade jaginget större behov av rejält stöd så då körde jag på med 75 under men nu bör jag nog försöka hålla mig till 65 och då är det ju kört).
Ska se om jag kan få in syrran på forumet. Hon skulle behöva sitta och titta på lite bilder så jag slipper förklara för henne var och varannan dag att hennes mage är långt ifrån färdigläkt och att hon inte är i närheten av slutresultatet ännu. 😉
Anonym användare
21 dec, 2011
Superfin mage med väldigt naturlig navel. Ser ut som din navel är den "djupa" varianten. Det är min med, och rent generellt verkar det nästan som att dessa ser mest "naturliga" ut efter en bukplastik.
Superfint!! Du har verkligen fått en platt mage!!
Det står i ditt info att du väger 80, stämmer det? Du ser så smal ut!!!!