Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
yris profilbild

yris

Kvinna ·

25 aug, 2020

Nya boobs september - oktober

Bröstförstoring

Är det nån som vill följas åt? Jag har bokad tid för operation den 24 september på Nordiska Kliniken. Var på min 2:a konsultation i fredags (21/8) och bokade in operationsdatum. Känner mig väldigt förväntansfull, inte så nervös än, det är ca 1 månad kvar så det kanske kommer. På min sida kan ni se bilder på före och 3D bilder som jag fick på mina konsultationer.

742

Sortera efter

Acissej

Kvinna ·

29 okt, 2020

Mango1 skrev:

Bubbelblå- såå fina bröst!! :)

Tjejer! Vet ni när man får ta hjälp av händerna för att ta sig upp ur sängen och liknande igen? Snackar vi 3 månader eller några veckor liksom? ☺️

Tänker samma som bubbelblå, jag hjälper till med armarna sen igår när jag ska upp nu, innan gick det inte för det gjorde ont ?
Gilla

Mango1

Kvinna ·

29 okt, 2020

Åh tack för svar!! ☺️ Vi opererades ju nästan samma dag så det låter ju lovande ??‍♀️
Acissej skrev:

Mango1 skrev:

Bubbelblå- såå fina bröst!! :)

Tjejer! Vet ni när man får ta hjälp av händerna för att ta sig upp ur sängen och liknande igen? Snackar vi 3 månader eller några veckor liksom? ☺️

Tänker samma som bubbelblå, jag hjälper till med armarna sen igår när jag ska upp nu, innan gick det inte för det gjorde ont ?

Gilla

Nice1234

Kvinna ·

29 okt, 2020

På tal om användande av armarna - hur går det för er att tvätta och sätta upp håret, sminka er osv? Sminkade mig för första gången idag och det var varken särskilt bekvämt eller så snyggt. Hittills har min sambo fått sätta upp mitt hår, men det blir så otroligt fult, ser ut som en pudel typ. Tur att man mest är hemma :D
Gilla

bubbelblå

Kvinna ·

30 okt, 2020

Nice1234 skrev:

På tal om användande av armarna - hur går det för er att tvätta och sätta upp håret, sminka er osv?

Sminkade mig för första gången idag och det var varken särskilt bekvämt eller så snyggt. Hittills har min sambo fått sätta upp mitt hår, men det blir så otroligt fult, ser ut som en pudel typ. Tur att man mest är hemma :D

Jag sminkar mig inte till vardags, som tur är. Men borsta håret o sätta upp håret gör jag ju varje dag. Klarade av det självständigt typ dag 5 post op. Sen dess har de inte varit några svårigheter med att varken borsta eller sätta upp håret. Duscha och tvätta kroppen och håret klarar jag också av utan några krångel sen typ dag 5-6 däromkring. Jag måste dock göra "gymnastik" varje morgon när jag vaknar för jag ligger ju på rygg, med armarna vid sidorna, stilla, hela natten som en vampyr eller något, så jag blir jäkla stel i armarna o bröstkorgen. Så på morgonen måste jag liksom "värma upp" för att inte vara som en robot. Sen kan jag röra mig som vanligt. Men just dom där första 3-minuterna när jag precis vaknat så känner jag mig stel som en planka.
Gilla

Jenny8203

Kvinna ·

30 okt, 2020

Ska be om en sådan tablett? ja jag tror det kommer vara värt det?. Förväntar mig nog den värsta smärtan?
Gilla

Acissej

Kvinna ·

30 okt, 2020

Nice1234 skrev:

På tal om användande av armarna - hur går det för er att tvätta och sätta upp håret, sminka er osv?

Sminkade mig för första gången idag och det var varken särskilt bekvämt eller så snyggt. Hittills har min sambo fått sätta upp mitt hår, men det blir så otroligt fult, ser ut som en pudel typ. Tur att man mest är hemma :D

Jag kunde sätta upp håret samma dag som operationen, även om det tog emot lite haha. Men nu gör jag allt som vanligt, utom bär tunga saker ?
Gilla

Nice1234

Kvinna ·

30 okt, 2020

Bubbelblå - haha känner igen det där vampyruppvaknandet :D Vad är det för gymnastik du gör? Acissej - Otroligt! Jag kunde inte ens klia mig i ansiktet första dygnet haha Undrar om jag är försiktig, men sjuksköterskorna har bara sagt att om det tar emot och gör ont så ska jag bara låta bli. Men man kanske skulle pusha sig själv liiite i alla fall. Har rätt låg smärttröskel tror jag
Gilla

Luftballong

Kvinna ·

30 okt, 2020

Nu är det 2,5 vecka sen min operation. Har mått oförskämt bra hela tiden utan nån större smärta och väntar liksom bara på ett bakslag. Det jag känner av idag är främst bröstvårtorna som är lite ömma. Armarna har jag kunnat använda nästan som vanligt (har såklart fått tänka mig för) och har kunnat tvätta håret själv och gjort flätor sen dag 1. Bil började jag köra efter 6 dagar och det var lite jobbigt att växla de första dagarna. Tejpen tog jag av i onsdags och fick då kika på ärren, lite knöliga är de, men kommer nog bli väldigt fina. Har hört att Örjan är specialist på fina ärr! Är så nöjd över storleken (jag som nojade så och var rädd för att de skulle bli för stora) och brösten blir finare och finare för varje dag som går. Utgångsläget var så att jag behövde olika storlek på implantaten, och brösten satt även på lite olika höjd innan, och det gör de idag också. De första dagarna var skillnaden extrem men nu är den inte så stor längre. De är fortfarande rätt bulliga och ”fake” upptill men de kommer nog sjunka ner lite mer. Ska se om jag kan lägga upp lite bilder. =D
Gilla

bubbelblå

Kvinna ·

30 okt, 2020

@Nice1234 - När jag fortfarande sitter i sängen så börjar jag med att väldigt försiktigt sträcka ut armarna upp, ut mot sidan och framåt, i en cirkelrörelse liksom. Tar först ena armen och sen andra armen. Sen när jag känner mig mer rörlig(inte samma stela vampyrkänsla) så går jag in i badrummet och sätter händerna mot dörrkarmen på vardera sida och lutar mig försiktigt framåt så bröstkorgen stretchas. Detta har jag gjort sen dag 1. I början behövde jag göra de 4-5ggr per dag för att inte stelna till och inte kunna röra mig. Nu räcker de om jag gör de på morgonen. Men gör de sakta och försiktig. Inga hastiga eller hårda rörelser. Sakta, mjukt och försiktigt. Det ska inte göra ont, sen att de känns på morgonen, absolut. Men det ska inte värka och kännas smärtsamt liksom. @luftballong - va fina dina bröst redan är! Dom kommer nog bli helt fantastiska! Vilken klyfta du redan fått! *.* Rädslan av att brösten skulle bli för stora känner jag igen. Jag var jätteorolig att jag skulle se ut som en uppblåst bimbo. Men mina bröst passar perfekt till min kropp. Ser proportionerligt ut till min kropp. har fått en timglasfigur tack vara sidebooben och känner mig så mycket bekvämare i min egna kropp nu. är verkligen supernöjd med storleken!
Gilla

Acissej

Kvinna ·

30 okt, 2020

Nice1234 skrev:

Bubbelblå - haha känner igen det där vampyruppvaknandet :D Vad är det för gymnastik du gör?

Acissej - Otroligt! Jag kunde inte ens klia mig i ansiktet första dygnet haha

Undrar om jag är försiktig, men sjuksköterskorna har bara sagt att om det tar emot och gör ont så ska jag bara låta bli. Men man kanske skulle pusha sig själv liiite i alla fall. Har rätt låg smärttröskel tror jag

Haha, man får ju inte bara ta armarna för högt upp så funkar allt ? @luftballong - ser superfint ut redan nu!
Gilla

Adi95

Kvinna ·

30 okt, 2020

Acissej skrev:

@bubbelblå - haha förstod det med gubben ? ja jag är så nöjd, va ju på AK på konsultation innan och han sa att jag aldrig skulle bli av med ”hänget” vilket Daniel inte alls tyckte, och tur att man gick på magkänslan!
Haha, jag ska köpa en sån där Abecita de rekommenderar på måndag efter jag har varit på åb. Hur såg ärren ut? Så nyfiken att se hur mina ser ut!

@jenny8203 - spännande, lycka till :)

@adi95 - skönt att allt gått bra! Ang. bh-n har jag inget tips, min knäpper man i fram sen fick jag hjälp att tag av den första gången efter typ 4 dagar när jag fick duscha första gången.

Ska fråga om jag får använda bh med knäpp där fram vid återbesöket! Det är ju inte jobbigt att ha denna tajta sportbhn när den väl är på, men när man ska duscha och ta av den, då blir det jobbigt haha...konstigt dedär att jag fick duscha redan dagen efter och du 4 dagar?
Gilla

Acissej

Kvinna ·

30 okt, 2020

@adi95 - ja det verkar vara olika bud på alla håll och kanter beroende på vart man gör, både med dusch, massage, stretch och bh ??‍♀️
Gilla

Josephine12

Kvinna ·

31 okt, 2020

Är nu på dag 3 efter min op (opererades tidigt i torsdags morse) men har sån otrolig smärta i vänstra bröstet, kan sträcka ut armen mot sidan men så fort jag sträcker på den bara någon cm upp så stramar de och bränner längs hela sidan på bröstet, Är det någon som haft något liknande? Min andra arm vid höger bröst går att använda på ett helt annat sätt, börjar bli lite orolig.
Gilla

Adi95

Kvinna ·

31 okt, 2020

Josephine12 skrev:

Är nu på dag 3 efter min op (opererades tidigt i torsdags morse) men har sån otrolig smärta i vänstra bröstet, kan sträcka ut armen mot sidan men så fort jag sträcker på den bara någon cm upp så stramar de och bränner längs hela sidan på bröstet,

Är det någon som haft något liknande?
Min andra arm vid höger bröst går att använda på ett helt annat sätt, börjar bli lite orolig.

Jag opererades också i tisdags! För mig pendlar smärtan dag till dag, först hade jag mest ont i högra bröstet, nu tycker jag vänstra bröstet känns mest. För min del tyckte jag att de 2 första dagarna, ons och Tor, gjorde mycket mindre ont än igår och idag. Tycker brösten har svullnat myycket mer nu och spänner åt bhn på ett annat sätt...men med det sagt, tror det är normalt att man har mer känning i ena bröstet än andra, samt att detta kan pendla från dag till dag(min erfarenhet iaf). Hoppas det blir bättre snart!!
Gilla

Josephine12

Kvinna ·

31 okt, 2020

Adi95 skrev:

Josephine12 skrev:

Är nu på dag 3 efter min op (opererades tidigt i torsdags morse) men har sån otrolig smärta i vänstra bröstet, kan sträcka ut armen mot sidan men så fort jag sträcker på den bara någon cm upp så stramar de och bränner längs hela sidan på bröstet,

Är det någon som haft något liknande?
Min andra arm vid höger bröst går att använda på ett helt annat sätt, börjar bli lite orolig.

Jag opererades också i tisdags! För mig pendlar smärtan dag till dag, först hade jag mest ont i högra bröstet, nu tycker jag vänstra bröstet känns mest. För min del tyckte jag att de 2 första dagarna, ons och Tor, gjorde mycket mindre ont än igår och idag. Tycker brösten har svullnat myycket mer nu och spänner åt bhn på ett annat sätt...men med det sagt, tror det är normalt att man har mer känning i ena bröstet än andra, samt att detta kan pendla från dag till dag(min erfarenhet iaf). Hoppas det blir bättre snart!!

Ja precis, upplever också att det pendlar en hel del, hade hoppats det kanske vänder nu från dag 3 och går ner men sååå orolig det bara blir värre (som för dig dag 3 och 4). Tycker inte värktabletterna hjälper så bra heller, går redan på maxdos...
Gilla

bubbelblå

Kvinna ·

31 okt, 2020

@Josephine12 - Jag hade som ondast dag 3 och 4, sen dag 5 vände det för mig. Och gällande bröstens olikheter så är de normalt. Jag fick tipset om att se brösten som kusiner, inte tvillingar. Det hjälpte mig mycket första veckan när brösten betedde sig olika åt. Dom förändras i olika takt, dom läker i olika takt, dom är två separata "individer" liksom. Dom kommer inte läka exakt likadant eller kännas exakt likadant medan dom läker. För min del hade jag jätteont i vänstra bröstet dom först två dagarna. sen har de pendlat. Men högra bröstet är det som gjort ondast mest(antar att de är för att jag är högerhänt?). Sen har känseln(och den brännande känslan) kommit lite olika. Jag har mer känsel i höger bröst än i vänster och det är ju höger bröst som mellan varven känts som om den typ brunnit. haha. Hur brösten känns kommer pendla och ena dagen kommer ena bröstet göra mer ont än de andra för att dagarna efteråt växla så det andra bröstet gör mer ont, irriterande och lite frustrerande men är en del av processen liksom. Bara att ha tålamod! Men är du orolig och om det gör akutont så maila din kirurg och rådfråga hen.
Gilla

Josephine12

Kvinna ·

31 okt, 2020

bubbelblå skrev:

@Josephine12 - Jag hade som ondast dag 3 och 4, sen dag 5 vände det för mig. Och gällande bröstens olikheter så är de normalt. Jag fick tipset om att se brösten som kusiner, inte tvillingar. Det hjälpte mig mycket första veckan när brösten betedde sig olika åt. Dom förändras i olika takt, dom läker i olika takt, dom är två separata "individer" liksom. Dom kommer inte läka exakt likadant eller kännas exakt likadant medan dom läker.

För min del hade jag jätteont i vänstra bröstet dom först två dagarna. sen har de pendlat. Men högra bröstet är det som gjort ondast mest(antar att de är för att jag är högerhänt?). Sen har känseln(och den brännande känslan) kommit lite olika. Jag har mer känsel i höger bröst än i vänster och det är ju höger bröst som mellan varven känts som om den typ brunnit. haha. Hur brösten känns kommer pendla och ena dagen kommer ena bröstet göra mer ont än de andra för att dagarna efteråt växla så det andra bröstet gör mer ont, irriterande och lite frustrerande men är en del av processen liksom. Bara att ha tålamod! Men är du orolig och om det gör akutont så maila din kirurg och rådfråga hen.

Tack så mycket för svaret!! Du har nog rätt i de, man ska nog inte jämföra smärtan för mycket och överanalysera. Precis, också haft den där ”brinnande” känslan, känns dock tryggare att höra att det är fler som verkar ha haft samma känsla i brösten. Ser att det är mer än 14 dagar sen din operation, kan du röra dig normalt idag? Och har bröstens form ändrats mycket? :) Mina ser ut som strutar och är aningen deformerade haha..
Gilla

bubbelblå

Kvinna ·

31 okt, 2020

Josephine12 skrev:

bubbelblå skrev:

@Josephine12 - Jag hade som ondast dag 3 och 4, sen dag 5 vände det för mig. Och gällande bröstens olikheter så är de normalt. Jag fick tipset om att se brösten som kusiner, inte tvillingar. Det hjälpte mig mycket första veckan när brösten betedde sig olika åt. Dom förändras i olika takt, dom läker i olika takt, dom är två separata "individer" liksom. Dom kommer inte läka exakt likadant eller kännas exakt likadant medan dom läker.

För min del hade jag jätteont i vänstra bröstet dom först två dagarna. sen har de pendlat. Men högra bröstet är det som gjort ondast mest(antar att de är för att jag är högerhänt?). Sen har känseln(och den brännande känslan) kommit lite olika. Jag har mer känsel i höger bröst än i vänster och det är ju höger bröst som mellan varven känts som om den typ brunnit. haha. Hur brösten känns kommer pendla och ena dagen kommer ena bröstet göra mer ont än de andra för att dagarna efteråt växla så det andra bröstet gör mer ont, irriterande och lite frustrerande men är en del av processen liksom. Bara att ha tålamod! Men är du orolig och om det gör akutont så maila din kirurg och rådfråga hen.

Tack så mycket för svaret!! Du har nog rätt i de, man ska nog inte jämföra smärtan för mycket och överanalysera.

Precis, också haft den där ”brinnande” känslan, känns dock tryggare att höra att det är fler som verkar ha haft samma känsla i brösten.

Ser att det är mer än 14 dagar sen din operation, kan du röra dig normalt idag? Och har bröstens form ändrats mycket? :) Mina ser ut som strutar och är aningen deformerade haha..

ja, jag är dag 17 post op idag. Jag kan röra mig normalt, kan dock inte dra/öppna tunga dörrar/portar(AJ!) än. Jag är fortfarande stel på morgonen, så måste göra lite lätt stretch för att kunna röra mig normalt, men är bara stel de första 3-4 minuterna på morgonen. Sen kan jag röra mig som vanligt. Ja och ta fyllda ugnsformar ur ugnen får jag inte(av min sambo) göra än, typ potatisgratäng eller liknande. Jag stör mig på det, jag vet att han menar väl, och att han har rätt men jag avskyr att behöva be om hjälp med skit hela tiden. Jag är som person väldigt självständig och ber sällan om hjälp. Så det har för mig varit väldigt psykiskt påfrestande att behöva så mycket hjälp med allt hela tiden. Jag kan liksom inte ens ta tvätten från tvättmaskinen och hänga upp den. Dammsuga gör jag inte heller än. Fylla och tömma diskmaskinen göra jag dock, men de tar lååång tid, för jag tar liksom en tallrik i taget, med båda händerna, jämfört med förut när jag tog fyra-fem tallrikar på en gång och la upp på hyllan -.- Tålamodet mitt har verkligen prövats, allt tar liksom längre tid. Min bröst har ändrats väldigt mycket mellan dag 1 och dag 14 - ser att du inte är silvermedlem än, synd - Jag har massa silverbilder på brösten dag 1-14. Så kika där sen när du är silvermedlem så kan du se hur mina bröst ändrades från dag 1-14! ;) Jag upplevde att mina blev mindre strutiga efter dag 10 typ. Så ha tålamod! Men dag 1 så såg mina hemska ut! haha, såg ut som två koner på bröstkorgen! herregud!
Gilla

Rjosefinee

Kvinna ·

31 okt, 2020

Jag gjorde också motiva round! Blev du nöjd med dina? :) Har de också mjuknat till sig fort?
Gilla

Mango1

Kvinna ·

31 okt, 2020

Är det någon mer än jag som upplever värsta temperaturväxlingarna i kroppen om nätterna? Fryser när jag ska sova och vaknar mitt i natten jättesvettig, samma sak när jag lyckats somna om så vaknar jag svettig även nästa gång :( misstänker att det har att göra med att jag precis slutat med all medicin, finns det någon som varit med om samma? ?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem