
Moorboobs
Kvinna ·
16 dec, 2020
Nybörjare och förvirrad
BröstförstoringEh, ja... jag har inte opererat mig, men har bestämt mig för att göra det. Nu försöker jag sätta mig in i de olika varianterna åt höger och vänster, kors och tvärs men jag blir bara mer förvirrad känner jag... vad är ex. 340 demi, 200 mini, högprofil, rupor, skillnad på motiva ergonomix, mentor anatom, hur är igentligen skillnaden på släta/ textur- hur mycket textur och varför har man inte bara släta? Finns det Nån ordlista någonstans?? Tar gärna emot tips och tips på Nån klinik i Göteborgs området?
Sortera efter
Crazydoglover
Kvinna ·
16 dec, 2020
Moorboobs
Kvinna ·
17 dec, 2020
Marina
Kvinna ·
17 dec, 2020
MiaM
Kvinna ·
18 dec, 2020
Välkommen och vad kul att du har bestämt dig att operera dig!
Jag är lika mycket nybörjare som dig, var på konsultation idag och bokade min operation till den 18/1.
Jag kände när jag kom till konsultationen så var det lättare att få en förståelse om hur alla implantat är och ser ut.
Så som jag har förstått det (kan självklart ha helt fel) så är nummerna du skriver ovan är cc (dvs ml på inlägget) det avgör storleken. Tänk på att storleken är åt alla håll, inga bara ”putet” utan också bredden (det märkte jag när jag testade implantat idag)
Det finns två märken som de flesta väljer, de var de två jag hade framför mig idag. Det är mentor och motiva. Mentor är ett implantat som har funnits lääääänge och motiva är ett nyare implantat. Jag står just nu själv och velar mellan vilket implantat jag ska ha. Tror beslutet grundat sig lite i vad man tycker är viktigt. Vill man ha ett implantat som har funnits länge (finns mer långtidsstudier) eller vill man ha ett implantat som är nyare och har väldigt goda resultat. Sen så känns de lite olika men där måste du nästan känna och klämma själv. Sen så har vi runda implantat, och det är precis som de låter, det är helt runda vilket ger ett litet ”put” på övre delen av bröstet. Tänk dig lite som att du har en balconette BH med push, haha bästa beskrivningen jag kommer på just nu. Sen finns droppformade (de heter något speciellt som jag ej kommer på nu) och de är mer formade som ett bröst utan stöd, typ lite skidbacke. Det enda negativa som kirurgen sa på konsultationen var att OM de vrider sig så kan ju den tjocka delen på de droppformade implantatet hamna på fel ställe i bröstet medan de runda är ju alltid runt. Men sen finns även motiva ergonomix som ser ut som ett runt implantat när det ligger på ett bord men om man håller i ena kanten nedåt så blir det mer droppformat (jag lutar mot det implantatet). De är lite mer ”levande” och ändrar form som ett ”vanligt” bröst.
Jag frågade om skillnaden på textur och släta implantat och enligt kirurgen så var det ingen skillnad direkt. Men det jag har läst mig till är att vissa kirurger rekommenderar textur implantat när man gör bröstlyft också (varför vet jag ej).
Nu har jag skrivit en halv bibel och du kanske bara blev mer förvirrad. Och det här är min uppfattning, jag har ingen aning om jag har rätt men det kanske hjälper lite på traven.
Jag ska som sagt operera mig i januari och det blir på Akademikliniken i Göteborg hos Jonas Lundberg.
Sista tipset är att gå gärna på en konsultation med öppna ögon, kolla gärna vad du har tänkt men alla implantat och storlekar passar på olika kroppar och i olika bröst!
Lycka till ✌?