Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Brullebro profilbild

Brullebro

Kvinna ·

27 apr, 2014

Nyligen opererad näsa, några undringar

Näsoperation - Näsplastik

Halloj! Jag är ny här på sidan och vet inte riktigt hur det hela fungerar men men, jag gör ett försök :) 

Jag har i flera år velat operera näsan och i onsdags blev det äntligen av! Har alltså haft gipset i fyra dagar (fem med op dagen) och på onsdag igen ska det av. 
Jag kan inte påstå att dom här dagarna har varit särskilt roliga, allra minst att jag gråtit mig själv till sömns för att jag oroat mig för att vara totalt missnöjd när gipset ska av, vet ju att slutresultatet kan visas upp till ett år efter, men man ser ju liksom ändå på ett ungefär. Har även fetaste grisnäsan just nu som jag hoppas försvinner så snart gipset ryker! Är jag den enda som oroat mig för grisnäsa? Om inte, ändrades det fort efter? Jag har alltså inte valt att få en grisnäsa men det känns lite som om att dom dragit näsan bakåt med tejpen med flit, kan det vara så och finns det någon anledning till detta?
Kan inte andas genom näsan heller än, hur lång tid tog det för er att andas normalt igen?
Har heller typ ingen känsel i framtänderna upptill, vilket är lite skumt! Trodde de var lokalbedövningen men den kan väl inte sitta i såå länge? Eller domnar tänderna typ av efter operation? 
8

Sortera efter

DaVinci

Kvinna ·

27 apr, 2014

Hej!

Du skall inte oroa dig för "grisnäsan". Har läst så många inlägg här om folk som upplevt just det i början men där det lagt sig efter en tid. Du är ju väldigt nyopererad så det du ser nu är inte alls hur slutresultatet blir.

Förlorad känsel i framtänderna låter ju däremot lite underligt. Vem opererade dig? Troligtvis går även det över och det är så lätt att "noja" sig i början. Försök iställlet att glädjas åt att operationen äntligen blivit av - man måste ha tålamod med näsresultat, det tar tid och har du varit hos en skicklig läkare så blir slutresutatet bra!

Gilla

Brullebro

Kvinna ·

27 apr, 2014

Jag har ju läst lite nu om just detta med grisnäsa, att det inte är något att oroa sig för.. Men blir bara mer och mer skrämd ju mer jag läser, jag opererade mig på Nackakliniken och är så himla rädd att han ska ha tagit mer på näsan än vi kom överrens om, nog för att näsan var ganska stor, men ville ha en rak näsa med lite "uppåt" och då menade jag pyttelite.

Känns inte bra att sitta här med gipset på, tre dagar kvar tills det ska av och läsa allt dåligt om Gustaf, usch, nära till tårar nu..
Gilla

Brullebro

Kvinna ·

27 apr, 2014

Nu har jag grinat av mig och vill inte oroa mig mer om att det kommer se hemskt ut, så nu vill jag bara att det ska bli onsdag så jag får se resultatet, less på gipset!

Gilla

DaVinci

Kvinna ·

28 apr, 2014

Håll oss gärna uppdaterade hur det känns efter att gipset kommit av. Håller tummarna att du ändå blir nöjd!!

Gilla

Brullebro

Kvinna ·

30 apr, 2014

Nu har gipset åkt av, första gången jag fick se mig själv i spegeln var riktigt hemskt, jag grät och grät! Men nu efter nån timma så har jag vant mig och jag är så himla nöjd!! :D Vet dock inte riktigt hur man lägger upp bilder här!

Gilla

mimmilicious

Kvinna ·

30 apr, 2014

vem är var din läkare? Brullebro?

Gilla

Brullebro

Kvinna ·

30 apr, 2014

Gustav Aniansson på Nackakliniken :)

Gilla

Brullebro

Kvinna ·

30 apr, 2014

Något som kanske oroar mig lite är att jag inte har så mycket känsel i näsan, den känns som bortdomnad, även framtänderna upptill känns bortdomnade, ungefär som känslan efter en rejäl smäll liksom. Detta kommer väl försvinna lite med tiden? Känns riktigt obehagligt att ta på näsan nu!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem