Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Orkidee

Orkidee

Kvinna ·

Nyopererad med husdjur (katt)?

Bröstförstoring

Hej! Jag håller på och planerar inför en bröstförstoring, där jag undrar om man är kapabel att ta hand om husdjur, i mitt fall innekatt när man är nyopererad? Tänker på den dagliga rengöringen av låda... Ni som har katt kanske känner igen att man kan behöva skrapa sand från bottnen av lådan när det har kissats.... Skulle ni rekommendera att jag skaffar kattvakt under de första veckorna? Vill verkligen inte lämna bort dem, men vill inte heller äventyra läkning. Jag bor själv, så har tyvärr ingen som kan göra det åt mig i början.

6

Sortera efter

Marina

Marina

Kvinna ·

Det finns plastpåsar som man kan "klä" kattoan med, egentligen tänkta för resor, tror jag. Det kanske kan vara en hjälp för dig under en övergångsperiod? Eller skapa ett par extra kattlådor att ta till, av nån lämplig kartong, som du bara kan ställa ut när de behöver bytas, tills du är kry nog att rengöra dem?
Gilla
Orkidee

Orkidee

Kvinna ·

Marina skrev:

Det finns plastpåsar som man kan "klä" kattoan med, egentligen tänkta för resor, tror jag. Det kanske kan vara en hjälp för dig under en övergångsperiod? Eller skapa ett par extra kattlådor att ta till, av nån lämplig kartong, som du bara kan ställa ut när de behöver bytas, tills du är kry nog att rengöra dem?

Tack för tipset! Ja, ev kan man ju pussla så för att underlätta vardagen lite =).
Gilla
polgara

polgara

Kvinna ·

Nu har jag turligt nog en sambo som tog hand om vår katt den första veckan, men hade jag varit själv hade jag nog sett till att fylla på maximalt med sand så att klumparna är lättare att ta bort. Runt dag 7-8 efter op kunde jag dock mata och tömma kattlådan själv. Det är ju inga tunga lyft liksom så du får känna efter när du tror att du kan klara det själv utan att få ont. :) Men ja, maximalt med sand eller någon som hjälper dig är mitt tips. Katten dör ju inte av att lådan inte är perfekt tömd ett par dagar..
Gilla
Orkidee

Orkidee

Kvinna ·

polgara skrev:

Nu har jag turligt nog en sambo som tog hand om vår katt den första veckan, men hade jag varit själv hade jag nog sett till att fylla på maximalt med sand så att klumparna är lättare att ta bort.
Runt dag 7-8 efter op kunde jag dock mata och tömma kattlådan själv. Det är ju inga tunga lyft liksom så du får känna efter när du tror att du kan klara det själv utan att få ont. :)
Men ja, maximalt med sand eller någon som hjälper dig är mitt tips. Katten dör ju inte av att lådan inte är perfekt tömd ett par dagar..

Tack för svar!! <3. Ordna en kattvakt några dagar känns ju rimligt då!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Om du ställer både kattlåda och matskålar i midjehöjd så du slipper böja dig ner underlättar det mycket. Jag hade svårt att böja mig ner den första veckan.
Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

Katten73 skrev:

Om du ställer både kattlåda och matskålar i midjehöjd så du slipper böja dig ner underlättar det mycket.
Jag hade svårt att böja mig ner den första veckan.

Det är riktigt, man ogillar att luta sig framåt... det kan gå bättre att huka sig, när man behöver "ner".
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem