Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Pipip85 profilbild

Pipip85

Kvinna ·

12 sep, 2013

Nyopererad och förvirrad?!

Andra bröstoperationer

Hej alla. Min första dag här på denna sida och min första vecka som bröstopererad. Jag gjorde min operation på specialistkliniken i Göteborg och har nu 450 cc. Någon som vet ungefär vilken bhstorlek man kommer ha då? Operationen gick bra och jag vill väl påstå att jag inte har så jätte ont av smärtan som så många andra upplever som jätte jobbigt. Antar att jag haft tur. Vad krångligt det är med sportbh. Hur ska den sitta egentligen för bästa resultat. Någon som vet?

3

Sortera efter

Opticruise

Kvinna ·

12 sep, 2013

Beror på vad du hade för stl innan operationen?  Vad har du för underbystmått stramt mätt?🙂     Sport-bhn ska ge ett stöd åt brösten så de inte ska skumpa runt,men den får inte trycka mot brösten eller skava någonstans..
Gilla

Pipip85

Kvinna ·

12 sep, 2013

Tack mycket för ditt svar. Jag har faktiskt inte tagit några mått än.. Och just nu sitter jag på ett hotell i Stockholm utan varken måttband eller andra redskap ;) innan operationen hade jag 75b. Tack för svar om sportbhn. Köpte ju två stycken innan operation och den ena satt för löst och den andra var jag lite tveksam till pga den lågs urringningen. Men om det är för att brösten inte ska skutta omkring så tror jag att den sistnämnda fungerar. Har ett stillasittande jobb dessutom så det blir inte mycket skuttande för min del :) Vet du något om det här med massage? Har hört flera vänner som fått order om att massera brösten men minn läkare har inte nämnt något om det. Självklart borde jag fast när jag var där men hade så mycket annat i huvudet just då så detsamma glömdes av. Tycker om storleken på dina bröst. Jätte snygga!
Gilla

Opticruise

Kvinna ·

12 sep, 2013

Tack😀   När du kommer hem kan du mäta dig.För 9 av 10 kvinnor går med fel bh-stl..Oftast grundar det sig i för stort underband ,vilket oxå ger fel kupstl.. Jag själv hade 70 b innan op, vilket visade sig vara fel fick jag reda på härinne..    Idag använder jag 60 i underband,ibland 65, för rätt stöd. Då är jag 71 under byst..    Se mitt svar om massage i andra tråden🙂
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem