Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
systerrosa

systerrosa

Kvinna ·

Obehag utan bröstbandet?

Bröstförstoring

Har provat att vara utan mitt bröstband några timmar i dag (tuttarna fyller 3 v i dag). Efter en stund tyckte jag det började göra lite ont i dom, de svullnade tills sig lite upptill och det stacks i dom. Nån som hade liknande känslor? Satt på mig det igen och nu känns det bättre :D

5

Sortera efter

La Love

La Love

Kvinna ·

Jag kände också så i början när jag försökte att vara utan bh:n i nån längre stund än en timme. Antar att det är musklerna som får anstränga sig mer o därför gör det också ont/sticker/hugger till.

Har provat att gymma lite också o där kände jag också att det kunde hugga till lite =musklerna. Måste läka klart. 😕

Gilla
systerrosa

systerrosa

Kvinna ·

Ok, då behöver jag inte vara orolig :)) Skönt!

Nån mer som kännt så?

Gilla
momo88

momo88

Kvinna ·

Jag tycker det gör lite ont att vara utan behån när jag precis tatt av den. Känns som att brösten trycker ner på bröstvecket då och då gör det ont. Hoppas det går bort sen för jag ser fram emot att slippa den =)

Gilla
systerrosa

systerrosa

Kvinna ·

Ingen mer som märke nått sånt?

Gilla
j.sthlm

j.sthlm

Kvinna ·

Jag tycker det är jätte obehagligt att vara utan bh. Fick höra att jag ska vara utan under dagen en vecka efter op. Tycker det är jätte ansträngande för musklerna. Och jätte skönt när jag tar på bhn på kvällen igen. Vet inteom det är normalt? Går det isf över när man vant musklerna?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem