Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
mickano profilbild

mickano

Kvinna ·

23 okt, 2015

Okej att stretcha dagen efter operation?

Bröstförstoring

Hej,

jag är ny här och har lite funeringar kring min bröstoperation jag gjorde igår!

Är det okej att man stretchar bröstrygg och axlar? 

Blir så stel i kroppen och kommer tex inte upp eller ur sängen utan att ta i med magmusklerna och bröstmusklerna. Är detta okej eller bör man få hjälp med att ta sig upp och ur sängen nu i början?

Dessutom ser mina bröst faktiskt förjävliga ut, har lagt i cc290 droppformade men det ser ut som två strutar och ovan sidan är mycket längre än den undre. Är detta normalt!?  Ser ju inte allts ut som jag hoppas det ska göra sen :) 

Tacksam för svar! :) 

Mvh Michaela 

3

Sortera efter

kaakaan

Kvinna ·

23 okt, 2015

Hej, angående formen så berättade min kirurg att dom ser riktigt konstiga ut i början och det kan det göra fram tills två månader, så oroa dig inte. Och angående strech så borde du kontakta din klinik och rådgöra med dom :) 

Gilla

mickano

Kvinna ·

23 okt, 2015

okej tack för ditt svar!

Man blir ju lite nojjig hehe :) 

Gilla

Petra69

Kvinna ·

23 okt, 2015

Dom måste få mjukna och sätta sig i din kropp. Svullet nu och ser riktigt konstigt ut innan dom hamnar inrätt läge och svullnaden lägger sig. Ta det lugt med stretch och känn försiktigt så att inget påverkas inne i bröstet när du drar i bröstmuskeln.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem