Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Häxananna profilbild

Häxananna

Kvinna ·

01 nov, 2014

Om 9 dar gör jag min landstingsbetalda bukplastik

Bukplastik

Längtansfull, illamående, fjärilar i magen, beach 2015, lätta sommarklänningar, träna hårt på gym utan att bry sig om magen! Åh äntligen ska jag få blomma efter 10 år av avsmak för min kropp! Nån annan landsting opererad här inne nu? Jag ska opereras av dr Torgny schenning. Nån dom vet nåt om honom? Skriver bara av mig :-)

8

Sortera efter

Hängbrösten

Kvinna ·

01 nov, 2014

Grattis va kul att du ska få en operation!! Av ren nyfikenhet: menar du att dom gör en bukplastik nu när du är gravid? Vilken vecka är du i i så fall? Eller adopterar du? Hur läker ärren om magen växer? Förlåt jag vill absolut inte vara neg, är bara glatt nyfiken :) Hoppas att allt blir kanon för dig!
Gilla

pmsnordjylland

Kvinna ·

02 nov, 2014

Hej hexananna. Læste i nogle af dine gamle indlæg at du vejede for meget. Har du tabt dig og hur gjorde du??????? Good luck til operationen. JEg skal selv tabe 15 kg og så prøve om det danske landsting vil operere min mage, men det er svært at tabe sig.

Gilla

Häxananna

Kvinna ·

02 nov, 2014

Åh nej nej jag är inte gravid. Måste ändra den texten!! Min yngsta är 1 1/5 år nu :-) jag vägde 100 kg höggravid med henne. Aldrig vägt så mkt. Sen när hon var 2 månader fick jag visa upp magen på landstinget då jag fick nån konstig hud grej på magen?! Den vart hård i skinnet och såg ut som en hjärna i strukturen :-( hudspecialisten sa rosfeber?! Sen sa han- det där hänget ska du inte behöva leva med!! Så han hjälpte mig att träffa landstinget. Så när dottern var 3 månader vägde jag 84 kg. Har nu gått ner till 73. Men det är ju inte så konstigt då jag precis har fått barn. Jag skulle verkligen behöva tappa 5-8 kilo till. Men jag har ett häng på 4 cm och bukmusklerna är särade 4-5 cm enl dr på landstinget. Har dock lite för högt BMI för att bli godkänd men jag är inte så tjock. Bara magen. Jag är jämn tjock runt om :-p Har fött 4 stora barn. Med sista for vikten iväg. Ser hur det har förstört min kropp. Sladdrig och hängig men magen får jag hjälp med och resten får jag bygga upp med muskler. Längtar.
Gilla

Ophelia

Kvinna ·

02 nov, 2014

Först och främst, grattis! 👍

Jag opererade buken via landstinget. Men har fortfarande en massa hud kvar 🙁 . De gjorde bara ett horisontellt snitt, hade behövt ett vertikalt också, men då de bara arbetar medicinskt så fick det bli så.

Men ska fixa till det privat i början på 2015, då privat kliniker är lite mera inriktade på att de ska bli snyggt.

Så hoppas du får en bra kirurg som anstränger sig lite extra och inte bara "det som behövs".

Men du ska inte vara nervös, de är visserligen ett stort ingrepp, men det är överkommlig smärta. Och efter en sex månader brukar man kunna se slutresultatet🙂. Jag är iofs fortfarande svullen efter över 1 år, men tror de gjorde något knas....

Vilken typ av bukplastik ska du göra? Du skriver du inte nått önskad målvikt ännu. Något du hinner till op? I Stockholm kräver de att man varit viktstabil i 6 mån innan op, för att de inte ska få göra om ingreppet antar jag.

Lycka till! 😀

Gilla

Häxananna

Kvinna ·

03 nov, 2014

Jag ska få en stor bukis med ihopsydda magmuskler och navelflytt. Jag opereras nu på måndag10/11. Jag kommer inte hinna gå ner nåt. Jag hade bilder på min sida men har tagit bort dem (tror de är borta) men där vägde jag 10 kg mer än nu! Jag ska opereras av dr Torgny schenning. Han sa att han skulle dra åt så mkt han kunde :-) verkar vara en toppen kille!
Gilla

Muugen

Kvinna ·

04 nov, 2014

Men åh! Grattis!! Hoppas att du blir nöjd! Är lite avis och önskade att det var jag :p

Gilla

Hängbrösten

Kvinna ·

04 nov, 2014

Häxananna: då förstår jag ;) låter ju super! Lycka till med allt!
Gilla

Häxananna

Kvinna ·

05 nov, 2014

Muugen. Jag skickar dig en bamse kram. Jag fick nog hjälp pga av mitt kraftiga maghäng. Resten skiter de i. Men de syr ihop det. 4 cm häng och 4 cm särade magmuskler. Hade jag inte fått hjälp hade jag bekostat det själv. Kram
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem