
twisterella
Kvinna ·
10 okt, 2014
Onödig risk för mig att operera näsan?
Jag har i många år velat operera min näsa. Jag tycker framför allt att näsborrarna syns för mycket framifrån och att de är för breda. Skulle även vilja ha en mer rak näsa i profil. Dock har jag börjat tveka den senaste månaden då jag läst så många inlägg här av personer som blivit missnöjda med sina operationer. Om ni tittar på bilderna på hur näsan ser ut nu, tror ni att mina önskemål är realistiska? Är det värt för mig att ta risken? Är rädd att det ska se onaturligt ut eller att den blir värre än innan.
Sortera efter

Längtansfull
Kvinna ·
10 okt, 2014

Zirconia
Kvinna ·
10 okt, 2014

Smaragden
Kvinna ·
10 okt, 2014

Shishi
Kvinna ·
11 okt, 2014
Din näsa är fin och jag tror du kmr ångra dig om du rör den!

twisterella
Kvinna ·
11 okt, 2014
Vilka gulliga kommentarer, tack så mycket! Jag har väldigt svårt att se det själv dock, tänker otroligt mycket på näsan och mår dåligt över den så fort jag kollar mig i spegeln. Det kanske är så att jag har granskat den för mycket, jag vet inte.
Jag var på konsultation hos Jonas Röjdmark i början av året och han sa att det inte var några större fel på den, men att han också tyckte det skulle passa mig bättre med en rak näsa. Fast jag har läst att han föredrar såna näsor i allmänhet så han kanske säger så till alla? Jag bokade faktiskt in en tid för operation också, men avbokade den då jag inte skulle haft råd just då. Kanske att jag går på konsultation hos Kjell-Ove Sällström också för att höra vad han säger, även om jag blir ännu mer osäker nu efter era inlägg. :/

newnoseplz
Man ·
11 okt, 2014
ja, spontant känns det som en onödig risk. ser inget avvikande med din näsa.

nosedream
Kvinna ·
12 okt, 2014
Håller med alla andra, din näsa är redan fin!!

Zirconia
Kvinna ·
12 okt, 2014

Längtansfull
Kvinna ·
12 okt, 2014

soluppgång
Kvinna ·
12 okt, 2014
Du har redan en väldigt fin näsa, och efter min erfarenhet är inte svenska kirurger superskickliga. Så om jag hade varit du hade jag inte tagit risken.

twisterella
Kvinna ·
12 okt, 2014
---
Tacksam för svar!
---
Jag har nämligen bokat in mig för en konsultation hos honom om ca en månad för att diskutera en sekundär näsplastik. Känner att jag fått för mycket av min näsrygg borttagen (har accentuerats lite sen jag lagt upp bilder här sist, ffa när man ser på bilder från 3/4 vy). Men även i profil så är näsryggen lätt konkav. O jag ville ha rak alt lätt konvexitet kvar. Ansiktet ger nu intrycket av att vara urgröpt och nedre delen av näsan ser "tung" ut i förhållande till näsryggens storlek. Det handlar om ett par mm max (tror jag) men det skulle göra så mycket att få balans i ansiktet. Hoppas att han kan berätta hur man kan gå tillväga o hur svårt det eventuellt är. Sen skulle jag behöva diskutera tipp och näsvingeövergång. H
---
Har också funderat på att boka tid för konsultation hos Kjell-Ove Sällström. Han opererade visst nån Annica som vart med i big brother (följer inte det där men råkade snubbla över nån sida) och hennes näsa är jättefin och hon fick bevarat mer av sin näsrygg och tippbredd kvar, så som jag trodde att min skulle bli :'( Vet dock inte om han gör sekundära näsplastiker??
Hej!Jag tycker själv att min näsa är väldigt konkav och det betyder väl kanske att jag har en skev bild av den eftersom du knappt kan se det. ;) Men konkav är den absolut, ja.Ärligt talat kommer jag inte ihåg exakt vad han sa eftersom jag har social fobi och var tvungen att ta några lugnande tabletter för att kunna gå dit överhuvudtaget, så minnet är inte det bästa från konsultationen och jag ställde heller inte så många frågor eftersom jag bara ville därifrån så fort som möjligt. Ledsen att jag inte kunde vara till någon hjälp. :/ Hoppas att din konsultation går bra i alla fall! Jag tycker du har en väldigt fin näsa, men förstår såklart att du vill göra en till operation om du inte är nöjd.
Jag har tyvärr ingen aning om Kjell-Ove gör sekundära näsplastiker, men du kan väl höra av dig till kliniken och fråga om det inte känns bra med Jonas?

trollungee
Kvinna ·
13 okt, 2014
Okej, ärligt nu! Din näsa är fan perfekt, drömnäsa. Speciellt i profilen! Lätt skidbacke, fin columella och normala näsvingar. MEN däremot så är din tipp framme liiiite bred, men dina näsvingar sitter fint. Det enda du isf hade behövt fixa om du nu ska operera är att smalna av tippen. Ingeting mer. för allt annat är skitfint :)

Annielilja
Kvinna ·
13 okt, 2014
Du har redan en snygg näsa! Gör inget med den. Jag har opererat min två gånger och är inte nöjd.

twisterella
Kvinna ·
14 okt, 2014
Okej, ärligt nu! Din näsa är fan perfekt, drömnäsa. Speciellt i profilen! Lätt skidbacke, fin columella och normala näsvingar. MEN däremot så är din tipp framme liiiite bred, men dina näsvingar sitter fint. Det enda du isf hade behövt fixa om du nu ska operera är att smalna av tippen. Ingeting mer. för allt annat är skitfint :)
Tack för din kommentar! Jag vill väldigt gärna smalna av tippen, men det är just det jag är rädd ska se onaturligt ut om kirurgen tar för mycket. :/ Jag får fundera på det här ett tag till. Just nu lutar det åt att jag inte kommer operera mig, men jag ändrar mig hela tiden.