elsklingen
Kvinna ·
30 apr, 2010
Önskar förslag på storlek etc..
BröstförstoringDesto mer jag läser desto mer osäker blir jag på en eventuell storlek för mina bröst. Min önskan har alltid varit en fyllig C, men vad jag förstått är det kanske svårt att mäta önskad storlek efter kupstorlek då dessa varierar väldigt.
Jag har ammat två barn så brösten känns väldigt urammade och slappa nu även fast det är väldigt små.
Ni som kan detta, vad skulle ni rekommendera. Storlek, profil etc?
Lägger in två bilder. Dels hur brösten såg ut innan amning och efter amning.
Sortera efter
elsklingen
Kvinna ·
01 maj, 2010
Casiopeia
Kvinna ·
01 maj, 2010
Att önska storlek i kupa är något som inte riktigt fungerar. då opererade bröst drar mycket större storlekar än naturliga.
Jag har tex 375 cc. och dom drar F/G kupa, men ser ut som en liten D kupa.
Så det är stor skillnad mellan vad det ser ut att vara, och vilken bh kupa du kommer behöva.
Sen är det också så, att C är ingen fast storlek i Kupa. Utan C kan vara väldigt olika stort beroende på måttet under brösten.
Jag har ju tex oftast 70F. den kupan är lika stor som en 75E, eller en 80D, 85C, 90B.
dvs i själva kupan skulle jag kunna köpa samtliga storlekar ovan, dvs B, C, D, E, F. det beror på måttet under. men i teorin kan jag köpa en 90B och sy in bandet under.
När det gäller citadellkliniken så gör dom i princip bara över muskeln. Det är lite deras signum, att dom gör naturliga med under muskeln placering
Så titta runt lite på bilder över vad du vill ha, lås dig inte vid storlek, utan titta på bilder. och sen posta gärna bilder så att det finns något att jämföra med. men 300 låter som om det kan blir en ganska medelstor storlek på dig. en visuell C kupa, men den kommer säkert dra betydligt störra storlekar i verkligheten.
.
elsklingen
Kvinna ·
01 maj, 2010
Ah, så det är så det ligger till med kupstorlek.
Tittar runt på massor av bilder och har hittat många fina i den storlek jag kan tänka mig. Har sett att en del vill ha bröst som ser op ut, men jag vill gärna ha det så naturligt som möjligt.
Kanske ska tillägga att jag funderar på någonstans mellan 300 - 350 cc (eller kanske 375 cc). Sedan har jag ingen aning om märke, profil eller placering. Känns som det mest skulle luta åt framförplacering då jag inte gärna vill uppleva muskelpåverkan. Samtidigt som jag läser att det inte riktigt utförs på Citadellkliniken, fast om jag önskar de så är det väl ändå upp till mig.
Någon som op framför på Citadell?