Anonym användare
01 feb, 2023
Ont 3 månader efter op
BröstförstoringHej! Jag gjorde i slutet av oktober ett implantat byte från motiva till mentor anatomiska. Jag har de senaste dagarna haft en ny smärta i höger bröst, det strålar/ilar och är mer känsligt runt bröstvårtan också. Bröstet ser inte svullet ut, är inte hårt eller rött någonstans. Men bör jag vara orolig eller är det normalt? Tänker att det fortfarande är nerver som ska läka m.m men man blir ju orolig när det kommer från ingenstans efter ha varit smärtfri länge nu. Vad tror ni det är som händer i bröstet? Tacksam för svar!
Sortera efter
Smillaland
Kvinna ·
02 feb, 2023
Hej!
6 mån gamla bröst här. Jag kan vara öm ännu, bara förra veckan kändes det som att implantatet skavde på vänster bröst, dagen efter ingenting. Jag intalar mig att de läker hela tiden ännu, för att lugna mig. Ser förändringar ännu också från vecka till vecka. Det sägs väl att läk-processen är 12 månader innan det slutliga resultatet. Kan ha riktigt ömma bröstvårtor också. Men det är ju samtidigt bröst, med lika mycket hormoner kring mens osv :) Som innan :)
Gilla
hallonsmurf
Kvinna ·
07 feb, 2023
Mitt ena bröst är snart 5 år gammalt utan komplikationer men det andra är 4 år och bara komplikationer. Har fått nån ny smärta för inte så längesen men som sagt, den har krånglat från början med smärta mm. Så det kan variera.
Gilla
Anonym användare
07 feb, 2023
Det varierer absolutt. Jeg har også hatt mer ondt i det venstre hele tiden.
Stråling / iling i brystet KAN bety at implantatet er sprukket /sönder. Det er ikke så sannsynlig men det kan hende, også i løpet av kort tid. Ville ha sjekket det med MR.
Gilla
saanniiss
Kvinna ·
23 feb, 2023
Hej,
såg att du bytade dina mentor round 320 demi implantat, undrar bara hur du upplevde dem? Kändes de stora? Ska lägga in samma implantat tacksam för svar, undrar även ditt utgångsläge
Gilla