Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Josefine2015 profilbild

Josefine2015

Kvinna ·

31 jan, 2016

Ont i "diaphragman"/ övre magmusklerna

Kläder: operationsplagg, BH mm

Jag gjorde min bröstförstoring för snart 2 månader sedan. Redan från dag 1 hade jag ont i övre delen av magmusklerna, tänkte att det var pga operationen och inte mer än så.

När jag bytte läkbh första gången fick jag ondare på samma ställe, och började då tänka att det kanske var att BH:n var för liten och att den oanvända var mindre uttöjd, därav för stort tryck på nedre revbenen.

Idag har jag nästan ondare än i början, och ibland kan det göra ont bara jag drar med handen längst huden. Det behöver inte ens vara just där smärtan är utan om jag drar med handen vid naveln t.ex. och drar med huden så får jag ont i övre magen.

Är det någon annan som haft samma problem?

Med antingen för tight läkbh (hur vet man om den är för tight?) eller med smärta efter operationen på övre magmusklerna?

Sortera efter

Fröken Norrland profilbild

Fröken Norrland

Kvinna ·

31 jan, 2016

Följer!
Gilla
Tagitbeslutet profilbild

Tagitbeslutet

Kvinna ·

31 jan, 2016

Känner oxå av smärta i övre magmusklerna, eller vad det nu kan vara.. Dock inte på mitten utan mer under snitten. Känns som blåmärken på mig trots att det gått 7 veckor nu..
Gilla
gamerdream profilbild

gamerdream

Kvinna ·

31 jan, 2016

Med tanke på vilket stort ingrepp det är så förvånar det min inte att ni har ont lång tid efter. Men så mkt som 2 mån?

Är du säker att de inte är magen, asså magenmagen. typ stressad så det är magkatarr?

Gilla
Josefine2015 profilbild

Josefine2015

Kvinna ·

31 jan, 2016

Nej jag har haft mycket magkatarr i mina dagar, så den känslan vet jag hur det är. Detta känns precis som tagitbeslutet skrev, som blåmärken. Fast VÄLDIGT mycket ömmare..

Gilla
gamerdream profilbild

gamerdream

Kvinna ·

31 jan, 2016

konstigt... hoppas det är blåmärken, för de läker ut och slutar göra ont iaf :)

Gilla
Josefine2015 profilbild

Josefine2015

Kvinna ·

02 feb, 2016

Till er som följer och undrar samma sak: Fick veta att detta beror på att stygnen i musklerna inte läkt ihop än, därav ömheten. Detta kommer alltså försvinna med tiden och det som går göra är att skaffa en BH med bättre stöd underifrån. :)

Gilla
Tagitbeslutet profilbild

Tagitbeslutet

Kvinna ·

03 feb, 2016

Tack för svaret! :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem