Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MikiTiki

MikiTiki

Kvinna ·

Ont igen efter 1,5 år

Bröstförstoring

För ca en vecka sedan började jag få ont i mitt högerbröst. Vid muskeln på utsidan, alltså mot armhålan. Är på en punkt på ungefär en pingisbolls storlek. Är tryckömt och svider och känns när jag rör armen. Blir lite bättre framåt dagen. Har inte klämt å känt så mkt eftersom jag aldrig haft problem med brösten så jag vet inte vad som är nytt och inte men igår låg jag på sidan och hade handen på bröstet och spände. Då kändes det konstigt, ploppade i implantatet just där jag är öm.Har inte känt det förut. Vad kan det vara som hänt? Varför har jag ont efter så lång tid?

6

Sortera efter

Rosenknopp

Rosenknopp

Kvinna ·

Kanske fått någon inflammation av något slag? Bäst att du ringer kirurgen och frågar vad det kan vara för något. 

Gilla
MikiTiki

MikiTiki

Kvinna ·

Ja jag har mailat idag. Är inte akutont men det är läskigt att få ont öht. De känns som en mjölkstockning ungefär.
Gilla
Rosenknopp

Rosenknopp

Kvinna ·

Det kanske kan vara en inflammerad mjölkkörtel? Jag hade en som fortsatte spöka i flera år efter en besvärlig mjölkstockning. Den började ömma och svullna vid varje menstruation därefter. Underligt nog "försvann" det när jag gjorde mina bröst hehe... Men det kan kanske vara det om det känns som en mjölkstockning??
Gilla
MikiTiki

MikiTiki

Kvinna ·

Jag har alltid kännt av mina bröst mkt innan mens, vissa gånger har jag knappt kunnat röra dom men har inte kännt av dom alls sen operationen . Kanske har börjat komma tillbaka nu eftersom mensen är på g. Jag hoppas att det är så enkelt.
Gilla
Rosenknopp

Rosenknopp

Kvinna ·

Ja det låter inte helt orealistiskt men kolla upp det så du är helt säker! Lycka till!

Gilla
MikiTiki

MikiTiki

Kvinna ·

De ska jag. Tack för svaren och tipset.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem