
Förändring
Kvinna ·
09 apr, 2015
Op i mitten av augusti/sjukskrivning?
Andra bröstoperationerHejsan.
Jag har nu bestämt mig för att göra min op i mitten av augusti. Vecka 33.
Meen tänker på värmen och infektioner mm. Är de några som gjot op i augusti? Hur gick det för er med värmen mm. Då jag har ett heltidsjobb och man tydligen inte får en sjukskrivning godkänd för en bröstoperation så måste jag göra de på min semester.
Medan jag ändå är på gång, är de någon som vet hur de funkar med sjukskrivningarna, kan dom neka mig sjukskrivning och behöva antingen ta de på min semester eller vara sjukskriven utan betalning? Försöker få tag i kommunal som är mitt fack för att höra med dom men kan vara skönt att ha lite feedback från er som gjort samma :)
Sortera efter
Elita
Kvinna ·
09 apr, 2015
mindre tack
Kvinna ·
09 apr, 2015
Har läst nånstans här att det inte är inte orsaken som rätten till sjukskrivning grundar sig på utan det är arbetsförmågan som bedöms. Med "dem", menar du Försäkringskassan eller arbetet? Hur som helst, det är din arbetsförmåga som räknas. Lycka till!
BlondaLockar
Kvinna ·
09 apr, 2015
Mimmi87
Kvinna ·
09 apr, 2015
Tagitbeslutet
Kvinna ·
09 apr, 2015
Erriperri
Kvinna ·
09 apr, 2015