Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
lantisfia profilbild

lantisfia

Kvinna ·

09 feb, 2014

op i Thailand

Bröstförstoring

Hejsan. Har länge drömt om stora fina bröst. Och har nu äntligen bestämt mig för att åka till Thailand och göra de. Resan är snart bokad och kommer att vara där i 3v tänkte ha semester i 2v och andra op. så jag har lite frågetecken... Undrar nu om någon har erfarenhet av att operera sig i Thailand? Hur man väljer sjukhus i närheten där man kommer att vara. Pris? Måste man boka in en op innan man kommer till Thailand?

47

Sortera efter

Fyrtornet

Kvinna ·

10 feb, 2014

Jag personligen skulle aldrig våga operera mig utomlands. Varför väljer du att åka till Thailand? Är det billigare eller har du fått rekommendationer?
Gilla

Taxörat

Kvinna ·

10 feb, 2014

Skulle inte heller våga opa mig utomlands. Inte för att jag tror att de är sämre eller mindre seriösa i Thailand, men med facit i hand skulle det vara rätt surt om man behöver korrigera.

Gilla

Nk82

Kvinna ·

10 feb, 2014

Skulle aldrig göra det i utlandet. Betalar hellre lite extra..
Gilla

Lillan

Kvinna ·

10 feb, 2014

Kan bara hålla med ovanstående...

Bara resan hem efteråt känns jättejobbig...

Gilla

Dewdrop

Kvinna ·

10 feb, 2014

Men visst finns det andra här som gjort operationen i Thailand? Jag minns att de hade kontakt med sjukhuset först och bokade allting med dem innan de bokade själva resan. Åtminstone en tjej var jättenöjd. Men jag hade nog sett till att få lite semester först innan op om det ska vara någon mening med det hela. Man är ju inte precis så pigg och fräsch efteråt. :-)

Gilla

sockerdricka

Kvinna ·

10 feb, 2014

Jag hade inte opat mig utomlands.. jag gick på tre konsultationer med min kirurg för att bli säker på allt. Sen har jag haft 3 återbesök. Kan bara tänka mig hur jobbigt det blir om det blir komplikationer vilket faktiskt är rätt vanligt. Så nej, hade jag varit du hade jag läst på här inne om alla komplikationer, märken, profiler, texturer mm.så kommer du nog förstå varför vi är så negativa/realistiska i våra kommentarer :) lycka till!
Gilla

Saendra

Kvinna ·

10 feb, 2014

Först och främst måste jag säga att jag håller med alla ovanstående här ang operation utomlands. Men om du ändå vill göra det så tror jag absolut du måste boka operation innan di åker dit, så jag skulle inte boka resan först utan operationen först, vilket innebär att du måste söka fram vart du vill gör operationen först och sen anpassa resan helt efter det :) Pris vet jag inte, men billigare än här såklart men antagligen inte billigare om man räknar med resan dit & hem :)
Gilla

lantisfia

Kvinna ·

10 feb, 2014

Jag har släkting som har hus i Thailand och han har opererat ögonen där och att dom är grymt duktiga påstår han. Hör hört mig för lite angående pris och de är ca 15000. Betydligt billigare än i Sverige. Men jag känner att de är lite dyrt i Sverige. om man nu inte tar lån till brösten? Men de känns lite väl.
Gilla

Fyrtornet

Kvinna ·

10 feb, 2014

lantisfia skrev:
Jag har släkting som har hus i Thailand och han har opererat ögonen där och att dom är grymt duktiga påstår han. Hör hört mig för lite angående pris och de är ca 15000. Betydligt billigare än i Sverige. Men jag känner att de är lite dyrt i Sverige. om man nu inte tar lån till brösten? Men de känns lite väl.
Tänker somså att man får det man betalar för, det låter väldigt skumt detdär. Min bröstförstoring kostar 49,500 kronor, men då har jag 1 års garanti om något skulle bli fel + kapselförsäkring eller vad det heter. Betalar hellre mer och får bra bröst och bra eftervård. För dom har inte samma bakteriekultur i Thailand som här och det känns ju som det är mer risk för infektion osv i ett varmt land. Bör tilläggas att jag tog räntefritt lån på 11 månader, vilket betyder att jag betalar av rätt mycket i månaden men skulle ju ändå behöva spara den summan. Tycker det var en kanonbra lösning för mig för nu slipper jag vänta till i höst :) Jag skulle tänkt efter både en och femtio gånger om jag verkligen tyckte det var värt att åka till Thailand.
Gilla

sockerdricka

Kvinna ·

10 feb, 2014

Det känns inte riktigt som att du tar till dig det vi skriver, men det är klart har du redan bestämt dig så kanske det inte spelar så stor roll vad vi säger. 15 000kr låter lite för bra för att vara sant och då är det oftast så. Jag tvivlar inte på att kirurgerna inte är duktiga men vad händer om något går fel? Vad är din backup om du får kapselbildning, infektion, smärtor, DB, problem med ärr mm? Ska du åka till Thailad och få det fixat eller låta en kirurg i Sverige fixa det? Oavsätt så kommer det kosta en hel del..

Just brösten är en av få saker där jag tänkte att det får kosta vad det kostar, det handlar om min kropp och min hälsa mååånga år fram över och då är det absolut värt att betala extra för att få all säkherhet som går att få. 

Så klart kan det gå hur bra som helst, det gör det säkert många gånger, men enligt mig så är riskerna alldeles för många för att övervinna chansen att allt kommer flyta på till 100%. 

Gilla

mydream

Kvinna ·

10 feb, 2014

De hade ju ett program på 5-an som hette plastikturisterna, handlar om svenskar som åker till Thailand för att operera sig. Några avsnitt om bröstförstoring också. Kolla in de för där får man veta mycket om hur de kan gå till och även de man har kontakt med innan man åker och efter och så. Då har man tydligen med sig någon svensk (som är bra på thaiengelska) från de där företaget när man träffar kirurgen och allt. Finns på kanal 5 play Känns ju kanske mer säkert att ta kontakt med de företaget än att kolla upp allt själv och sen om något skulle gå fel så finns de företget till hjälp, kommer inte ihåg vad de heter men de säger de på programmet så är de vara att gå in på deras hemsida sen. Lycka till!
Gilla

mydream

Kvinna ·

10 feb, 2014

destination beauty heter företaget :)
Gilla

turisten

Kvinna ·

10 feb, 2014

När du väger för- och nackdelar mot varandra så glöm inte att läsa på ordentligt om multiresistenta bakterier. Oavsett hur kompetent kirurgen är eller hur god hygienisk standard det är på sjukhuset är det ett faktum att multiresistenta bakterier börjar vara ett problem i många delar av världen, däribland Thailand.

Gilla

lantisfia

Kvinna ·

10 feb, 2014

Jag tar åt mig vad ni skriver så därför undrar jag följande. Hur går man tillväga att hitta sin klinik i Sverige?
Gilla

Dewdrop

Kvinna ·

10 feb, 2014

Gör en ny tråd och berätta ungefär var du bor och vilken typ av bröst du önskar dig och hurdana du har nu. Då kan du få tips på kliniker som är bäst på den typ av bröst du önskar dig och som ligger åt ditt håll. Sedan reser folk runt hela Sverige för att komma till just den kliniken de helst vill ha. Det är ju kortare än till Thailand vilken du än väljer. :-)

(Med typ av bröst menar jag tex om du vill ha sådana som ser naturliga ut eller om du vill ha den runda looken där man ser kanten upptill, det vi brukar kalla "fejk-looken".)

Gilla

Sannaw

Kvinna ·

10 feb, 2014

Fundera verkligen en gång extra innan du opererar dig där. Och läs som ovanstående kommentar om multiresistenta bakterier som är väldigt vanliga på sjukhus utomlands. Framförallt i asien. Var 4:e person, 25% som vistats i thailand bär på multiresistenta bakterier, och är man dessutom sjukhusvårdad är den siffran ännu högre. Och har man otur hamnar dessa bakterier i såren, och gör att de inte kan läka och kan i värsta fall leda till livshotande blodförgiftningar där inget antibiotika hjälper alls.

 
Är själv sjuksköterska och har sett hur infektioner med multiresistenta bakterier kan sluta, inte en rolig historia.
Hälsan är värt mycket mer än 15 000 skillnad som du skriver. Då hade jag personligen mycket helre tagit lån.
 
 
Gilla

sockerdricka

Kvinna ·

10 feb, 2014

Är du ute efter naturliga bröst är Citadell i Landskrona en av de kliniker som är kända för det. Dem kan så klart göra onaturliga med om du ber om det och står på dig så att du får Mentor eller Allergan implantat, men dem är som sagt kända för sina naturliga resultat :)

Gilla

lantisfia

Kvinna ·

10 feb, 2014

Men vad är bäst?? Runda el naturliga? Är de bara en smaksak? Men själv tycker ja runda är super snyggt. Men jag tränar mycket extrem sport och dom kanske kommer ivägen??
Gilla

Ophelia

Kvinna ·

10 feb, 2014

Därför är det bar att op dig i Sverige, när du har så många frågor och inte är säker på vad du vill ha. Är lite lättare med språket här hemma. Och skulle personligen inte vilja vistas i ett tropiskt klimat efter en så stor op så bakterierna floras och sen den långa resan hem när man har så ont.

Tänk till både en och tre gånger.

Som ovanstående skrev. Låter det för bra för att vara sant är det oftast det....

Jag opererade mig på plastikkirurggruppen och de gör jättefina naturliga bröst.

Med naturliga tror jag du menar anatomiska och de passar inte alla och kan rotera om du har otur.

Se detta som en livsinvestering och var beredd att lägga ut lite pengar för det.

Man har ju hört om de som opererats akut i Thailand och fått hepatit C och andra ännu värre blodsmittor( vill inte skrämmas), men jag skulle inte ens våga ta en spruta där😉

Gilla

Anonym användare

10 feb, 2014

Vet att Lipgloss (https://plastikoperationsforum.se/users/lipgloss) här på POF har opererat sig i Thailand och hon fick jättefina bröst 🙂

Men jag tror det blir krångligare och framför allt dyrare om man får komplikationer och måste korrigera eftersom man måste betala tur och reutur för flygbiljetterna men det är ju upp till dig att göra det som känns bäst för dig 😀

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem