
null
Kvinna ·
Op om 5 dagar!! Fundering angående descutan
Hej allihopa!
Snart är det dags för min op och jag har börjat inhandla allt som behövs. Jag har även börjat fundera lite kring descutanduschen, hur fungerar det egentligen? Rengör det håret, eller bör jag schamponera det innan? Och blir man så torr av det som många beskriver?? Jag blir nämligen JÄTTEtorr och alldeles stel i ansiktet om jag inte får smörja in det efter en dusch, fattar inte riktigt hur jag ska klara av att låta bli, om man dessutom blir torrare än vanligt efter det där medlet.. huvva :(
Sortera efter

Skruuf
Kvinna ·
Jag har duschat som "vanligt" först inklusive håret - sen har jag tagit och följt anvisningarna med "tvålen".
Har OPats 5 ggr ( inget med plastik än ) och det har funkat.
Hellre har jag varit "torr" i huden inför Op för man blir lätt "kladdig" efteråt av olika anledningar ( det känns som det iaf ) .
Gilla

null
Kvinna ·
Tack så mycket för era svar tjejor! :) skönt att håret inte blev så illa för dig mary, gruvar mig lite för att det ska bli som en risbuske.. :)
Gilla

Skutt
Kvinna ·
Läste en op-berättelse från "vår" klinik och hon skrev att kliniken inte har som krav att vi behöver tvätta håret med descutan. Kommer inte ihåg exakt vad som står på pappret vi fick från Eija, så jag vet inte om det stämmer.
Snart dags ja, slickar ett pm till dig :)
Gilla

Linnnea
Kvinna ·
Ska man blåsa håret efter dusch? Får man ha det uppsatt i snodd under operationen?
Gilla

Kayrin
Kvinna ·
Också funderat om man behöver tvätta håret med det också, läst att vissa gör det o andra inte.
Jag har extensions, så inge kul om de är starkt..
Gilla

Noelia
Kvinna ·
Jag behövde inte heller tvätta håret med descutan, mejlade innan och frågade. Usch vill inte ens tänka på vilken risbuske det hade blivit då :)
Gilla

Anonym användare
Jag behövde verken tvätta hår eller ansikte, hade till och med mascara!
Gilla

Anonym användare
Jag duschade på kliniken och frågade sköterskan! Jaa det är väll olika! Men tyckte med det var konstigt! Antar att de vet vad de gör! :)
Gilla

Kayrin
Kvinna ·
Mig gör det inte så mycket om jag behöver tvätta håret med det, men de är väl inte så starkt att de skulle
lösa upp fästerna i mina extensions, men kanske ingen som vet de här :)
får fråga min kirurg om jag behöver köra me de i håret också!
Gilla

Kayrin
Kvinna ·
Ja, får fråga. Det är keratin fästen o dom påverkas om man har direkt värme på dom. Jag kan ju färga håret med dom i så de känns ju som att de inte gör något :)
ååååhhh jag är så taggad :) snart är de min tur!
Gilla

Noelia
Kvinna ·
Kayrin: dina fästen kommer inte lösas upp av descutanet. Är frisör :) ha det i en fläta efteråt så sliter det så lite som möjligt!
Gilla

Kayrin
Kvinna ·
Åh :D tack för svar Noelia!
Gilla