Linuli
Kvinna ·
02 feb, 2019
Operation i April19?
BröstförstoringHej! Någon som redan bokat operationstid till April? Jag har bokat den 5.4, man kan avboka/ändra tiden fram till 2-3 veckor före operationen. Jag vill verkligen förstora brösten för har nästan helt obefintliga nu men min mamma fick bröstcancer som 40 åring så är orolig ifall implantaten gör de svårare att upptäcka en eventuell bröstcancer. Jag har bokat två läkartider under februari för att konsultera dem angående detta. Men jag hoppas så att jag kan opereras! :)
Sortera efter
TyTy
Kvinna ·
04 feb, 2019
Linuli
Kvinna ·
04 feb, 2019
Hej!
Jag har bokat operation 11/4! =)
Mammografi underlättas faktiskt av ett implantat bakom muskeln som då lyfter fram vävnaden som behöver undersökas så att det blir lättare för dem att upptäcka ev avvikelser!
Yoshi
Kvinna ·
04 feb, 2019
Linuli
Kvinna ·
04 feb, 2019
23/4 och är riktigt osäker på storlek än!!!
Känner att jag får kalla fötter hela tiden D:
TyTy
Kvinna ·
04 feb, 2019
Mufflon
Kvinna ·
05 feb, 2019
TyTy
Kvinna ·
05 feb, 2019
Yoshi
Kvinna ·
05 feb, 2019
Yoshi, vad är det som du är osäker på kring storleken? Velar mellan två som många andra?
Linuli
Kvinna ·
05 feb, 2019
TyTy
Kvinna ·
06 feb, 2019
Linuli
Kvinna ·
06 feb, 2019
TyTy
Kvinna ·
15 feb, 2019
Yoshi
Kvinna ·
15 feb, 2019
Aaaaaah, nu har jag börjat fundera på att byta modell på implantat ändå.
På konsultationen kom vi fram till 400 cc HP, men efter att ha plöjt igenom typ alla bilder i galleriet har jag kommit fram till att jag nog inte vill ha så "runda" bröst som HP ger, utan mer en större version av min egna. Så nu lutar jag åt MP+ istället. Eller , det känns som jag i princip bestämt mig för det. I och med att det är mindre put på dem så är det istället basen som blir bredare, och ganska mycket bredare om man fortfarande vill ha 400 cc, men känner att jag absolut kan gå ner i cc eftersom vi ju "skalar av" lite på putet. Men hade så gärna velat veta hur breda jag kan ha, vet inte min bröstbredd och har inget skjutmått hemma.... får nog gå och köpa ett på Clas Ohlson eller nåt.
Eftersom det fortfarande är 2 månader kvar till operationen så finns det ju gott om tid att marinera över detta, men tänker att jag ska maila min kirurg om ett par veckor och stämma av att det inte är problem att byta, tänker mest på att de ser till att ha rätt modell och storlek hemma på operationsdagen.
Vill av någon anledning väldigt gärna veta exakt vilken modell och därmed cc det kan bli, så man kan se bilder för att vara säker på att det blir bra och inte för litet... för måste jag gå ner till 325 för att jag kanske inte har tillräckligt bröstbredd så kanske jag kommer börja vela ingen och överväga HP ändå... aaaarrrgghhh osäkerheten alltså!
nugget
Kvinna ·
15 feb, 2019
lovvan
Kvinna ·
15 feb, 2019
BoobieShmobie
Kvinna ·
15 feb, 2019
Mufflon
Kvinna ·
16 feb, 2019
Känns som det absolut vanligaste, att nojja om man väljer rätt storlek.
Jag har valt 400 cc, på konsultationen tyckte jag det såg lite större ut än jag tänkt mig men bakomplacering brukar ju dels "trolla bort" några CC och sedan läser man ju om och om igen att man bör välja den större storleken om man väljer mellan två för att man vänjer sig.
Efter konsultationen när jag kollat på allas bilder har jag stundvis tänkt att "400 är ju inte så mycket, man kanske skulle gå upp till 450, 500...." men så kom jag ihåg känslan på konsultationen. Jag vill ju inte ha gigantiska porrbröst. Men jag vill ha bröst och jag vill att det ska synas att jag har det.
Yoshi, jag tycker också 550 låter stort, men det hänger ju mycket på kroppstyp och helhetsbild och framförallt vad man själv tycker är fint och stort nog. Nu ska vi också komma ihåg att vi inte är opererade än, så vem vet? Jag kanske inte tycker mina är stora nog när det kommer till kritan, men jag tycker nog att det är bättre att de blir pyttelite för små än för stora ändå.
Linuli, du är ju du relativt lång och då kan det ju spela in på hur storleken upplevs som jag förstått det.,Men kolla i silvergalleriet om du har access dit, då kan man ju sortera fram de med samma cc och ungefärlig längd och se hur det blev på dem?
Sen är det ju lätt att hänga upp sig på cc, men efter att ha läst i forumen skiljer det ju i praktiken bara någon cm på put och bredd mellan storlekarna. Vi kanske är onödigt rädda för att välja "fel" fast det kanske egentligen snarare är så att vi har många alternativ som kan vara lika rätt?
Mufflon är ju också inne på lite större och är ungefär lika lång som Yoshi, hur går dina tankar kring val av storlek? Spelar det in mkt att du gjort en förminskning tidigare i valet av profil och storlek?
Aynar
Kvinna ·
17 feb, 2019
Yoshi
Kvinna ·
18 feb, 2019
Jag ska operera mig i april?
TyTy
Kvinna ·
18 feb, 2019
Aaaaaah, nu har jag börjat fundera på att byta modell på implantat ändå.
På konsultationen kom vi fram till 400 cc HP, men efter att ha plöjt igenom typ alla bilder i galleriet har jag kommit fram till att jag nog inte vill ha så "runda" bröst som HP ger, utan mer en större version av min egna. Så nu lutar jag åt MP+ istället. Eller , det känns som jag i princip bestämt mig för det. I och med att det är mindre put på dem så är det istället basen som blir bredare, och ganska mycket bredare om man fortfarande vill ha 400 cc, men känner att jag absolut kan gå ner i cc eftersom vi ju "skalar av" lite på putet. Men hade så gärna velat veta hur breda jag kan ha, vet inte min bröstbredd och har inget skjutmått hemma.... får nog gå och köpa ett på Clas Ohlson eller nåt.Eftersom det fortfarande är 2 månader kvar till operationen så finns det ju gott om tid att marinera över detta, men tänker att jag ska maila min kirurg om ett par veckor och stämma av att det inte är problem att byta, tänker mest på att de ser till att ha rätt modell och storlek hemma på operationsdagen.
Vill av någon anledning väldigt gärna veta exakt vilken modell och därmed cc det kan bli, så man kan se bilder för att vara säker på att det blir bra och inte för litet... för måste jag gå ner till 325 för att jag kanske inte har tillräckligt bröstbredd så kanske jag kommer börja vela ingen och överväga HP ändå... aaaarrrgghhh osäkerheten alltså!
Tycker att mp ger mer runda enligt mig. HP är jag helt insatt i då jag vet att jag vill ha put tycker de så snyggt. Man kommer inte se putet med bh eller kläder. Utan kanske med bikini eller naken .
Bror på vad för bredd du har också, många blir rekommenderade att gå ner i cc med mp profil då dom är bredare . Fråga din kirurg