
Deme
Kvinna ·
16 apr, 2015
Operation igår!! :)
Hej! Opererade mig igår på akademikliniken och hade planerat att lägga in 295 anatomiska men ändrade i slutänden till 280cc med snäppet lägre projektion med tanken "hellre lite för Litet än lite för stort" då jag redan innan hade lite bröst och inte vill bli "bystig" Någon som har erfarenhet av mindre inlägg 300 cc eller mindre? Känns som om De flesta man läser om lagt in 300+ skulle vara kul att höra ifrån några som lagt in lite mindre! Eller bara allmänna erfarenheter om Ulf Samuelsson och akademikliniken! Superspänd på att se slutresultatet, så svårt innan svullnaden lagt sig!!
Sortera efter

Oscarfox3
Kvinna ·
16 apr, 2015

Viljaviljaxx
Kvinna ·
16 apr, 2015
Önskar dig all lycka med dina nya boobies!!! Det är ett svårt val det där med storlek... jag har inte bestämt mig ännu till 100% och har op på AK imorgon. Man kan se bilder på olika storlekar men vet ju inte hur det blir och känns på sig själv, förrän det är gjort.

Deme
Kvinna ·
16 apr, 2015

Deme
Kvinna ·
16 apr, 2015

Oscarfox3
Kvinna ·
16 apr, 2015

Viljaviljaxx
Kvinna ·
16 apr, 2015
Antar du frågar mig :) Det är så lätt att bli storleksblind då det är så många med stora implantat så först var jag orolig att det skulle bli för små med 360 och funderade på större. Men nu funderar jag på mindre. Det är ju också beroende på hur man är konstruerad om bysten upplevs och känns lagom stor. Och hur ska man veta innan!? Tror och hoppas det blir perfek för oss båda! ;)

Viljaviljaxx
Kvinna ·
17 apr, 2015
Nu är det gjort! Blev 345 runda/mellan. Känns så himla bra!!! För mig stora men ändå känns det som de är hårdträningsvänliga.
Måste säga som dig, de är helt underbara på Akademikliniken i Stockholm. Såå nöjd med allt!

Deme
Kvinna ·
21 apr, 2015

Deme
Kvinna ·
21 apr, 2015

Deme
Kvinna ·
21 apr, 2015

tokstolle
Kvinna ·
21 apr, 2015

Viljaviljaxx
Kvinna ·
21 apr, 2015
Oj ja, svullna inpackade bollar. Men har mailat med Paolo och han lugnade mig... tålamod!!! De kommer att mjukna och förändras. Det är långt ifrån sin slutgiltiga form. Dessutom gjorde den ena medicinen, Arcoxia, att jag på ett dygn la på mig 6 kg vatten!!! I går eftermiddag började jag tappa vikt och i natt svettades jag ut 2kg vatten! Nu är det ca2 kg vatten kvar och jag börjar se normal ut. Arcoxian gjorde mig konstig både fysiskt och psykiskt vilket det stod den kunde göra på biverkningar. Jag blev en michelingubbe med psykbryt... Slutat ta all smärtlindrande igår eftermiddag. Har inte så ont, det bara sticker, kliar och ilar ibland i op såren men känner mig rörlig i armarna och promenerar min dagliga mil nu, men mycket långsammare och med hundkopplet bundet om midjan för att slippa snabba rörelser i armarna. Har vid några tillfällen råkat spänna bröstmusklerna hårt men känner varken smärta eller obehag vilket förvånar mig. Det har också "pruttat" kring implantatet men det har nästan slutat helt. Tydligen luft som blivit kvar men som försvinner av sig själv. Lite tuffa dagar för att jag är tagen efter operationen och medicinen men också av att det är tråkigt att inget göra. Jag är svårt träningsberoende och brukar vara igång fysiskt även i jobbet nästan hela dagarna så det är en omställning bara det.
Tänker nu att det bara är att tänka positivt framåt och ha tillit till att brösten blir som jag vill. Storleken är ju det enda jag kan bedöma någotsånär nu och den känns himla bra. Rätt stora men går att träna med obehindrat. Kommer bli jättebra när det är klart :)
Hur har du det?