Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Gioia profilbild

Gioia

Kvinna ·

29 sep, 2013

Operation imorgon, spänd, peppad och nervös.

Bröstförminskning för kvinnor
Operation imorgon (!), klockan 8:30 ska jag sätta mina fötter på Cevita kliniken.
Så, nu är det äntligen efter alla år dags, känns surrealistiskt, men ändå på riktigt och lite läskigt. De har ändå varit rejält stora sen jag var 12-13 år, så förändringen blir så direkt.
Är spänd, nervös och samtidigt peppad. Mycket tack vara alla fina människor här inne som hjärtligt delgett sina historier och hur de upplevt allt, samt alla utomordentliga tips! ^^ 
Det jobbigaste är väl att jag inte kommer få träna framöver, men å andra sidan, träningen kommer bli 100% bättre, det kan liksom inte bli värre, haha. 
Operationsberättelse och allt sånt kommer, lovar. ^^ 
6

Sortera efter

ROSE

Kvinna ·

29 sep, 2013

Lycka till imorgon!! Jag delar verkligen dina känslor och tankar. Känner likadant om allt du skriver. Lyckliga dig som har op imorgon ;) Väntar mer av att höra fr dig!
Gilla

MMB

Kvinna ·

30 sep, 2013

Lycka till! Ta en dag i taget, lyssna på din kropp, ät när du är hungring (även om det är 10 gånger om dagen) och VILA. =)
Gilla

Rakel71

Kvinna ·

30 sep, 2013

Lycka till, du ju klar nu :) du har ju haft en super bra kirurg så allt har nog gått bra. Kram
Gilla

HJHS

Kvinna ·

30 sep, 2013

Åh vad roligt! Kände precis som med dig gällande träningen men tänker på hur mycket roligare och lättare träningen kommer bli sen! Lycka till!
Gilla

Anonym användare

30 sep, 2013

Hoppas allt har gått bra för dig idag!!! :) skriv ett inlägg sen när du orkar! Jag känner likadant med alla i forumet. Blev så glad när jag hittade hit! Man får se bilder från start till slut och följa allas berättelser, positiva och negativa. Vi sitter ju i samma sits! Träningen är också något jag tänker på hela tiden typ :) längtar efter att få köra igång men jag väntar hellre lite längre så att jag inte riskerar att "förstöra" något. Har fryst mitt kort i 2 månader framöver.
Gilla

Gioia

Kvinna ·

01 okt, 2013

Hej ALLA fina människor!
 
Allt har gått super bra, nästan över förväntan. Kan inte fått en bättre kirurg, han visste precis vad han höll på med! Precis som det gick på konsultationen, gick operationen.  Har inte så mycket smärta, lite öm, samt svullen och tar tabletterna när jag ska. Så jag är glad som tusan! Lennart tog ca 195 i vänster och nästan 300 i höger, haha, sinnessjukt att vakna och inte bara se ett par bröst. ^^ Som ztt en sten hade lämnat brösten, bokstavligt. Det finns absolut bröst kvar, och de är mer symmetriska och fram för allt lättare!
 
Jag har fått höra att jag förhoppningsvis och efter min förmåga kan återgå till träning om redan 4(!) veckor, lär ju ta det lugnt och eftersom jag känner av min kropp, så blir det nog bra dessutom. Det var lite hör och häpna, men jag är ju varsam och lär ta all den tid jag behöver. :)
 
TACK för att ni hejar och lyckönskar, känns så otroligt bra, som även andra ovanför nämner!
Kärlek till er!
 
Ska komma med en operationsberättelse snart, samt några bilder. :) 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem