
Chocco
Kvinna ·
Opereras på fredag, JÄTTE rädd för bristningar!!!!
Hej allihopa!
Jag opereras på fredag och mitt utgångsläge är 75a/ liten B ..
Jag har bristningar på brösten, inte alls mycket! inte så synligt, men dom finns ändå där... tror ni att de kommer att synas och bli jätte mycket fler nu ... ? kan jag undvika det?
Sortera efter

goorgeous
Kvinna ·

Solen
Kvinna ·
Är det vanligt att man får bristningar efter operationen? Någon som har erfarenhet? Gjorde op för många år sen, o fick inga då. Men ska byta mina till ganska mycket större så det vore kanske idé att köpa en olja?
/Solen

Chocco
Kvinna ·
Tack så mycket för ditt hjälpande svar ! :) får gå dit och köpa mig själv en imorgon då!

Himmel
Kvinna ·

goorgeous
Kvinna ·

Trollmamma
Kvinna ·
Jag har hör att bio oil ska funka jätte bra på bristningar. Jag har en kompis som köpte den för några månader sen och började använda den på sina bristningar hon fick medan hon va gravid. och hon har knappt några kvar. =)
sen så har det säkert med att göra hur djupa bristningarna blir. men alla bristingar bleknar med tiden också.. ytliga försvinner nästan helt men de djupare bristningarna bleknar också men det tar längre tid och de försvinner inte heller helt..
så den e ju absolut värd att prova =)

Solen
Kvinna ·
Ja absolut värt att prova. Under min andra graviditet använde jag en olja som hette Weleda. Jag fick dock några små bristningar på magen så vet egentligen inte om den funkade. Kunde ju i och för sig varit att oljan förhindrat dom från att bli ännu större..
Men jag vill ogärna ha bristningar på brösten också.. ska köpa en snarast o använda.
jag köpte en olja på apoteket dagen efter min op, gick dit o frågade vad dom rekommenderade för bristningar helt enkelt, min kirurg hade sagt att mandelolja gick bra, men jag köpte bio oil som de sa på apoteket :) den ska man smörja in med morgon och kväll, och den ska förbygga bristningar och även minska synligheten på bristningar eller ärr mm som man redan har, vet tyvärr inte än om den hjälper eftersom jag opades för en vecka sedan, men har hört att det är bra att börja smörja in redan veckan innan op , lycka till ! :)