Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
MillaJohansson profilbild

MillaJohansson

Kvinna ·

24 sep, 2011

Orolig!! Normalt att ha ont efter 3,5 vecka??

Andra bröstoperationer

Hej tjejer!

Snälla hjälp mig, jag är förstörd av oro här hemma. Mitt högra har jag bara varit öm i i 1,5 vecka nu medan det vänstra har jag fortfarande ont i. Det känns stumt, det bränner, kliar, sticker som knivar emellanåt och det har inte blicit lika stort som det högra och det är hårdare. Är detta normalt efter 2,5 vecka??

7

Sortera efter

MillaJohansson

Kvinna ·

24 sep, 2011

Hoppsan nu blev det fel, ska stå 3,5 vecka i slutet inte 2,5. Vet inte hur jag får bort denna tråden så gjorde en ny...

Gilla

Juli11

Man ·

24 sep, 2011

Ja, det är normalt. Mitt ena gjorde ondare och det har brännt, ömmat och känts som stickande knivar. Tror inte du behöver vara orolig. 

Gilla

MillaJohansson

Kvinna ·

24 sep, 2011

OK, tack! Men hur länge hade du ont? Vet inte vad som är rimligt! Sen blir man så jävla rädd när man läser om allt skit folk skriver om bakombröst, livrädd att det ska bli nån komplikation så eftersom det känns som det gör i vänster är jag så orolig.

Gilla

Juli11

Man ·

24 sep, 2011

Jag hade nog ondast vecka 2-3 och sen har det blivit bättre. Det kan ibland bränna till även nu men jag tolkar det som om nerverna spökar lite.
Gilla

MillaJohansson

Kvinna ·

24 sep, 2011

HannibalLecter skrev:

Muskelpåverkan kan man inte konstatera så här tidigt alls, det brukar generellt uppkomma när muskeln släppt ordentligt & impantaten då har utrymme att "dras" med av muskeln vid aktivering.

Det du upplever är helt normalt, det är sedan två separata operationsområden som därför läker olika& i olika takt. Att det bränner & sticker beror till stor del på avbrytna nervtrådar som sker vid en så stor expansion av vävnaden, det är då dessa som försöker leta sig tillbaka som kan kännas brännande, stickande& kliande. :)Läkningsprocessen tar tid, i synnerhet vidbakomplacering där man måste ta hänsyn till inblandandetmuskeln.

Tack snälla HannilLecter för sitt utförliga svar, nu känner jag mig lite lugnare! Hoppas det blir bättre inom ett par veckor, vet ju inte hur länge det är "OK" att ha ont.

Gilla

MillaJohansson

Kvinna ·

24 sep, 2011

Puppan: OK, tack! Ska försöka att inte oroa mig så mycket 🙂

Gilla

Anonym användare

24 sep, 2011

Muskelpåverkan kan man inte konstatera så här tidigt alls, det brukar generellt uppkomma när muskeln släppt ordentligt & implantaten då har utrymme att "dras" med av muskeln vid aktivering.

Det du upplever är helt normalt, det är sedan två separata operationsområden som därför läker olika & i olika takt. Att det bränner & sticker beror till stor del på avbrytna nervtrådar som sker vid en så stor expansion av vävnaden, det är då dessa som försöker leta sig tillbaka som kan kännas brännande, stickande & kliande. :) Läkningsprocessen tar tid, i synnerhet vid bakomplacering där man måste ta hänsyn till inblandandet av muskeln.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem