
MillaJohansson
Kvinna ·
24 sep, 2011
Orolig!! Normalt att ha ont efter 3,5 vecka??
Andra bröstoperationerHej tjejer!
Snälla hjälp mig, jag är förstörd av oro här hemma. Mitt högra har jag bara varit öm i i 1,5 vecka nu medan det vänstra har jag fortfarande ont i. Det känns stumt, det bränner, kliar, sticker som knivar emellanåt och det har inte blicit lika stort som det högra och det är hårdare. Är detta normalt efter 3,5 vecka??
Sortera efter
Syrran
Man ·
24 sep, 2011
MillaJohansson
Kvinna ·
24 sep, 2011
Hej! Tack för ditt svar! Jag får mer ont när jag ex lyft upp min 2-åriga son på skötbordet men annars försöker jag undvika tungt. Har bara burit på honom när jag varit tvungen mer eller mindre och inte inom de första 2 veckorna. Oavsett så från jag vaknar så flera ggr i minuten sticker det i vänsterbröstet men det kan ju vara nervtrådarna som inte hittat rätt än och vänster bröst är även hårdare. När jag drar fingret mot huden känns det väldigt obehagligt. Om jag trycker in fingret på högerbröstet känns det inget speciellt, lite mer ömt här o var men om jag gör samma på vänster ömmar det och på vissa ställen gör det riktigt ont, kan inte trycka lika långt in på det bröstet. T o m i bröstvårtan kan det göra ont, gör det inte i höger (har gjort ett lollipop-lyft samtidigt).
När jag går upp på morgonen gör det ont i bägge brösten, känns som de ramlar neråt när jag ställer mig upp.
Nåt annat jag tycker är konstigt är att 3 revben under vänster bröst fortfarande ömmar men ett av dem gör ont att trycka försiktigt på, vet inte varför det är så och det gör mig också orolig!
Ja din ena bröstmuskel verkar ha släppt fram implantatet mer än det andra, samma som med mig. Mitt högra är även lite större och har sjunkit ner mer än det vänstra, hoppas muskeln ska släppa mer i vänster snart med.
Anonym användare
24 sep, 2011
MillaJohansson
Kvinna ·
24 sep, 2011
Jo jo visst, det är ju inte smärtor på det viset som veckan efter operationen, men ont gör det i vänster bröst fortfarande. De ser större ut, höger är större än det vänstra.
Syrran
Man ·
24 sep, 2011
Jag upplever också obehag när jag rör brösten och speciellt bröstvårtorna. Jag har känsel men samtidigt känns de som bedövade, skum och obehaglig känsla.. Jag har iofs ingen smärta. Har också känslan att brösten ska falla ner när jag ska kliva upp, jag brukar reflexmässigt hålla i dem när jag väl tagit mig upp hehe
Men jag tycker att du ska ta och ringa kliniken och höra dig för med sköterskorna eller kirurgen angående smärtan, det kan ju inte skada att ringa dem och fråga, troligtvis så vet de ju vad det kan bero på och om det är något som är normalt eller om de vill kolla på det.
Anonym användare
24 sep, 2011
Anonym användare
24 sep, 2011
jag får med så ibland när jag överanstränger mig.
mitt högra e med efter, Göran sa det kunde va så med svullnad även efter 3 mån kontroll. Maila han annars, han brukar va snabb att svara. E du nöjd annars :) o biiiiiiiiiiiiildeeeeeeer :D
MillaJohansson
Kvinna ·
25 sep, 2011
idae: det är 3,5 vecka sen så det är ingen stor smärta. Gör bara ont i bröstet, ibland mer ibland mindre.
syrran: ja jag tänkte jag ska göra det imorgon, har försökt vänta ut detta men känner att det är bäst att jag ringer. Fast - igår kväll började det onda mer o mer övergå i ett jäkla kliande 🙂 så jag hoppas det läker fint nu o vänder!
Guldfisken: jag la in en ny bild för några dagar sen men ska uppdatera snart igen 😀 det är mitt vänstra som är efter, vad bra du sa att Göran sagt det då ska jag försöka att inte tänka på det! Annars är jag väldigt nöjd måste jag säga, liiite stör det mig att bröstvårtorna pekar åt lite olika håll men va fan det är ju petitesser och de är långt ifrån färdiga! Jag är lite av en perfektionist jag har väldigt lätt att hitta "fel" på mig hela tiden. Du får också lägga ut lite nya bilder, spännande 😀 Kram
Anonym användare
25 sep, 2011
MillaJohansson
Kvinna ·
25 sep, 2011
För mig var det värst första dagen samt dag 4 och 5! Jag tycker jag fått en fin underpol, vet inte hur bra du tycker det syns på kortet jag lagt in? Några dar gammalt kort bara. Lycka till imorgon, ska bli spännande att följa dig! 🙂
Jag kan tyvärr inte svara på vad det är men jag opades nästan samtidigt som du, opades 1 sept. Jag har varit öm i båda brösten men det riktigt onda har gett med sig, om man bortser ifrån morgonen efter att man har sovit, då brinner och sticker det som knivar i dem båda precis i samband med att jag kliver upp. Däremot är de olika hårda, ibland är det ena stenhårt medan det andra känns riktigt mjukt och ibland känns de båda riktigt hårda, jag antar att det har att göra med muskeln.
Har du ont hela tiden eller är det i samband med att du gör något speciellt?